Modernizacja linii energetycznych w Brzeziu budzi wiele emocji

0

W Raciborzu od około 8 lat trwają prace nad modernizajcą linii wysokiego napięcia (110kV), a od 2 lat nad przebudową linii średniego napięcia (SN) w Brzeziu.

Od około 4 lat trwają nieporozumienia mieszkańców Brzezia z inwestorem, którym jest Vattenfall Distribution Poland SA. Sprawy modernizacji linii średniego i wysokiego napięcia należy traktować oddzielnie – stwierdza Andrzej Kiszka, dyrektor ds.  realizacji inwestycji Vattenfall Distribution Poland SA. W przypadku linii średniego napięcia – mówi dyrektor – w tym roku przystąpiliśmy do przebudowy tej linii na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę, a celem firmy Vattenfall jest zmodernizowanie tej linii w taki sposób, aby z jednej strony poprawiła ona warunki zasilania dla mieszkańców, a jednocześnie była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców (właścicieli gruntów).

- reklama -

 

 

A. Kiszka twierdzi, że właśnie dlatego zastosowana została nowoczesna technologia linii izolowanej, która pozwala na zmniejszenie rozpiętości linii z 1,5 m (tak jak było do tej pory) do zaledwie 0,9 m. Przewody są izolowane, a więc bezpieczniejsze dla otoczenia i to nie tylko ludzi, ale także ptaków i roślinności – zapewnia A. Kiszka – docelowo “stara” wyeksploatowana linia zostanie wszędzie zdemontowana, najpóźniej jesienią tego roku, po zakończeniu inwestycji. Stwierdza też, że zastosowane rozwiązanie jest najnowocześniejsze w całej Europie i gwarantuje bezpieczeństwo dostaw energii na wysokim poziomie.

 

Co do linii 110kV w Brzeziu, która jest podstawowym i praktycznie jedynym zasilaczem dla całego miasta Raciborza – oświadcza dyrektor – linia modernizowana jest sukcesywnie od 8 lat, przy czym na obecnym odcinku Vattenfall spotkał się z ostrym sprzeciwem mieszkańców. W tej chwili firma szuka kompromisowego rozwiązania, a więc takiego, gdzie nowa trasa w jak najmniejszym stopniu będzie kolidowała z gruntami mieszkańców. Temat jest trudny, ale chcemy do niego wrócić we wrześniu – deklaruje A. Kiszka – wymaga on więc kompromisu i dobrej woli z obu stron. Stan zasilania miasta Racibórz jest niepewny, dlatego musimy przeprowadzić tę inwestycję, ale chcemy rozmawiać z mieszkańcami i wyjaśnić im wszystkie sprawy techniczne.

 

/wgg/

 

Czytaj także List do redakcji: Modernizacja linii wysokiego napięcia w Brzeziu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here