Policja notuje zwiększoną liczbę kradzieży rowerów

0

Tylko podczas ostatnich kilku dni raciborscy policjanci zanotowali zwiększoną ilość kradzieży rowerów i apeluje do ich właścicieli o szczególne zabezpieczanie pojazdów.

Nie istnieje niestety metoda, która może gwarantować stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą, co wynika to z samej jego konstrukcji. Jednakże, jak i w innych przypadkach stosowania zabezpieczeń, można znacznie utrudnić lub zniechęcić złodzieja do kradzieży.

- reklama -

 

Jednym z elementów ułatwiających kradzież roweru jest w dużej mierze lekkomyślność osób pozostawiających pojazd bez odpowiedniego zabezpieczenia w miejscu publicznym. Można zaobserwować zachowanie rowerzystów pozostawiających beztrosko drogie rowery przed sklepami, bankami czy innymi ogólnie dostępnymi miejscami. Właściciele sprawiają wrażenie jakby nie zdawali sobie sprawy, że rower może szybko zniknąć.

 

Obecne konstrukcje rowerowe są zaawansowane technologicznie, a ich ceny nierzadko są dość znaczne. Warto więc przy zakupie roweru zaopatrzyć pojazd w zabezpieczenia utrudniające kradzież. W specjalistycznych sklepach jest wiele różnego rodzaju zabezpieczeń przed kradzieżą.

 

 

Policjanci apelują do właścicieli, by odpowiednio zadbali o bezpieczeństwo swojego mienia przechowywanego w piwnicach, komórkach, strychach czy rowerowniach. Takie pomieszczenia powinny mieć dobre zamki. Przestrzegają również przed przechowywaniem rowerów na balkonach, na niskich piętrach budynków. Raciborska policja spotkała się z przypadkiem kradzieży dwóch rowerów górskich z drugiego piętra budynku.

 

Statystyki policyjne podają, że w Raciborzu w roku ubiegłym skradziono 61 rowerów, rok wcześnie 69, a w roku 2004 94. Optymistyczne jest to, że w roku bieżącym na terenie powiatu zanotowano 28 przypadków kradzieży pojazdów.

 

Raciborska Policja radzi:

 

– nie należy pozostawiać gotowego do drogi roweru w miejscach publicznych, przed sklepem i na ulicy;
– nie korzystać z zapięć  typu “linka”, ponieważ nawet najgrubsze są do przecięcia;
– nie pozostawiać roweru na klatce schodowej;
– zabezpieczyć rower  kłódką szaklową  w kształcie litery “U”;
– zapisać nr fabryczny ramy, posiadać w domu dokumenty kupna pojazdu;
– sfotografować rower w kilku ujeciach – w przypadku jego kradzieży  zdjęcia można rozpowszechnić w internecie i okazać je policji;
– zawsze zgłaszać kradzież pojazdu na policji;
– nie kupować rowerów i części niewiadomego pochodzenia.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here