Warsztaty w Grecji

0

Jak co roku, 14 osobowa grupa uczniów Szkoły na Ostrogu wzięła udział w warsztatach historyczno-ekologicznych w greckiej Prevezie. Warsztaty są cykliczną formą współpracy raciborskiej szkoły i szkół Opawy, realizowaną od 2000r. Obecny wyjazd, odbywający się w dniach 29.05. – 14.06.08r, był podsumowaniem projektu interdyscyplinarnego „Tajemniczy świat Greków”, realizowanego przez Bogumiłę Wołoszyn- Beker, w minionym roku szkolnym.

Zajęcia warsztatowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę czeskich przyrodników, pod kierunkiem głównego organizatora wyjazdu dr Milana Kubaćki z Opawy, dotyczyły poznania środowiska geologicznego, przyrodniczego, flory i fauny regionu śródziemnomorskiego. Poznawanie historii to głównie wycieczki do najwspanialszych zabytków kultury greckiej. Polsko-czeska grupa zwiedziła ateński Akropol, Epidauros, Mykeny, Stary Korynt, Delfy, podziwiała cuda w Narodowym Muzeum Archeologicznym. Miała okazję wczuć się w atmosferę greckich uliczek, posłuchać charakterystycznej muzyki, odetchnąć w zaciszu prawosławnych monastyrów.

Podróże i przyroda stały się dla uczestników inspiracją do artystycznego tworzenia, w ramach pleneru plastycznego, kierowanego przez p. Wiesławę Rucińską. Młodzież starała się przelać na papier swoje osobiste zauroczenie Grecją. 11.06. na nadmorskim pasażu Prevezy odbyła się poplenerowa wystawa uczestników warsztatów, połączona z prezentacją dotychczasowych osiągnięć polsko- czesko- greckiej współpracy. Wystawie patronowało Starostwo Prevezy i jej starosta Miltiadis Kolpas.

Nieodłącznymi elementami wyjazdu były również gry i zabawy sportowe oraz plażowanie i morskie kąpiele. Na długo w pamięci uczniów pozostaną igrzyska olimpijskie rozgrywane w cieniu kilkusetletnich drzew oliwnych, przepiękne plaże i lazurowa toń morska wyspy Levkady. Pozostaną zawiązane przyjaźnie i niezapomniane chwile przy wspólnym ognisku.
Do zobaczenia Grecjo!

Bogumiła Wołoszyn Beker

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here