H. Siedlaczek: Racibórz – powiatem grodzkim, to jakieś nieporozumienie

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu poseł Henryk Siedlaczek został zapytany, co sądzi o próbach przekształcenia Raciborza w powiat grodzki.

- reklama -

Pytanie zadał posłowi przewodniczący Rady Powiatu Norbert Mika – Co sądzi pan poseł o próbie likwidacji powiatów i wprowadzenia powiatów grodzkich na przykładzie miasta Racibórz?

 

Przewodniczący Rady Powiatu Norbet Mika

 

– Szczerzę mówiąc, nie wiem. Niewielę na ten temat słyszałem. Uważam jednak, że to kuriozalne podejście. Wiemy, jak działa powiat rybnicki grodzki i powiat rybnicki ziemski. Z całym szacunkiem dla naszych przyjaciół rybniczan. Nie ma logiki w tworzeniu takich powiatów w Raciborzu – odpowiedział Henryk Siedlaczek. – Nie wierzę, żeby ten pomysł został zrealizowany. Nie ma takiego niebezpieczeństwa. Pierwszy stanę na czele – jak trzeba będzie – żeby do tego nie doszło – dodał z uśmiechem na twarzy.

 

Poseł Henryk Siedlaczek: nie ma potrzeby przekształcania miasta Racibórz w powiat grodzki 

 

Przypomnijmy w artykule – Racibórz dołączył do miast starających się o status powiatu grodzkiego – piasaliśmy, że przygotowywana przez rząd ustawa, która najprawdopodobniej wejdzie w życie jesienią, umożliwi miastom liczącym powyżej 50 tys. mieszkańców, posiadanie statusu powiatu grodzkiego.

 

Poza Raciborzem o status powiatu grodzkiego ubiega się około 20 miast, w tym między innymi Wałbrzych, Innowrocław, Konin, Zawiercie. Obecnie posiadają go chociażby Rybnik, Żory, Katowice, Bytom.

 

– Mieszkańcy wiedzieliby wówczas, że jest prezydent odpowiadający za wszystko. Teraz za jedne sprawy odpowiada starosta, a za drugie prezydent. Wprowadza to sporo zamieszania. Dlatego podpisaliśmy się pod apelem do premiera, uczestniczyliśmy w spotkaniach no i czekamy na finał – wyjaśnia Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here