Prezydent Mirosław Lenk przeprasza mieszkańców za utrudnienia w ruchu

27

– Chciałbym przeprosić mieszkańców i tych, którzy przejeżdżają przez Racibórz za utrudnienia komunikacyjne. Jednoczesne prace przy budowie nerki i remoncie ronda są najlepszym rozwiązaniem. Gdybyśmy to robili oddzielnie to utrudnienia trwałyby rok, a tak będą trwały najprawdopodobniej do świąt Bożego Narodzenia, czyli 4 miesiące – wyjaśnia Mirosław Lenk.

Prezydent w swoim apelu do mieszkańców zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej – Jeżeli będzie mniej samochodów na drogach to komuniakcja miejska będzie lepiej funkcjonować. Na prośbę mieszkańców możemy nawet przeorganizaować kursy autobusów. Jeśli tylko będą takie sygnały, to na pewno podejmiemy działania z PK – tłumaczy Lenk.

- reklama -

 

Prezydent Raciborza przeprasza mieszkańców za utrudnienia w ruchu

 

Proponuje również, aby mieszkańcy poszukiwali własnych objazdów. Jak przyznaje Lenk – mieszkańcy już po tygodniu będą wiedzieć którędy jechać, aby dotrzeć do celu w miarę szybko.

 

Zdaniem prezydenta, najtrudniejsza sytuacja jest na ul. Kościuszki i Łąkowej, którędy dojeżdżają pracownicy do zakładów pracy. Z kolei już na ul. Cegielnianej i Głubczyckiej ruch jest dużo mniejszy.

 

Magistrat prowadzi spotkania z mieszkańcami oraz z zakładami pracy – Spotakaliśmy się w "Strzesze" z mieszkańcami ulic Kościuszki, Reymonta, z przedstawicielami zakładów, znajdujących się tam. Ustalone zmiany zostały już podjęte. Rozmawialismy też z właścicielami sklepów przy ul. Londzina. Następnie zorganizowaliśmy parking przy Pałacu Biskupim – jest to teren, gdzie mogą parkować klienci skepów. Dodatkowo ulica Mariańska została częściowo zamieniona w parking.

 

Jak twierdzi prezydent – nie powinno już być zasadniczych zmian w organizacji objazdów. Myślę, że możemy się spodziewać małych zmian, które będą miały w jakiś sposób polepszyć ruch.

 

– Obserwowałem dzisiaj ruch na ulicach Starowiejskiej, Głubczyckiej i Cegielnianej pomiędzy godziną 8 a 9 i przebiegał on w zasadzie płynnie.  Musimy to przetrwać, potem będzie już tylko lepiej.

 

Zobacz: Od 4 września objazdem – rusza budowa "nerki" 

 

Jak informuje Wojciech Krzyżek wiceprezydent Raciborza – Teren budowy "nerki"  zostanie wyłączony z ruchu na cały czas trwania przebudowy. Całość objazdu zarówno dla pojazdów do 3,5 t i powyżej poprowadzona zostanie jedną trasą.

 

Remontowane rondo

 

Ulice, którymi prowadzony jest objazd od 4 września:

 

dla relacji Rybnik – Głubczyce
Głubczycka, Starowiejska, Opawska, Łąkowa, Dąbrowszczaków ,1-go Maja, Piaskowa, Rybnicka

 

dla relacji Rybnik – Opole
Rybnicka, Piaskowa, 1-go Maja, Dąbrowszczaków, Łąkowa, Opawska, Starowiejska, Cegielniana, Kozielska

 

dla relacji Chałupki – Gliwice
Bogumińska, Jana Pawła II, Opawska, Łąkowa, Kościuszki, Kolejowa, Pocztowa, Nowomiejska, pl. Mostowy, Armii Krajowej

 

dla relacji Chałupki – Rybnik
Bogumińska, Jana Pawła II, Opawska, Łąkowa, Dąbrowszczaków, 1-go Maja, Piaskowa, Rybnicka

 

dla relacji Opole -Gliwice
Kozielska, Cegielniana, Starowiejska, Opawska, Łąkowa, Kościuszki, Kolejowa, Pocztowa, Nowomiejska, pl. Mostowy, Armii Krajowej

 

dla relacji Opole – Chałupki
Kozielska, Cegielniana, Starowiejska, Jana Pawła II, Bogumińska

 

Prace przy budowie nerki powinny się zakończyć 20 grudnia bieżącego roku. 

 

/KJ/

- reklama -

27 KOMENTARZE

 1. musimy to przetrwac…no super. jasne, rok temu markowice, teraz centrum miasta.rewelacja po prostu. cale miasto w korkach. nie mozna otworzyc okna w samochodzie bo slychac tylko kur**, ja pier****, *uj im w dup*…etc.

 2. Żeby korzystać z komunikacji miejskiej trzeba ją po prostu mieć. To co nam oferuje PK trudno nazwać komunikacją miejską. Może taki stan był dobry za czasów Gierka a itak wtedy autobusy kursowały z czestotliwością ok. 15 do 20 minut na takich liniach jak 501, 504 lub 509. A teraz na danej lini 1 autobus co półtorej godziny i to ma być komunikacja miejska? To PKS częściej jeździ do Kuźni.

 3. objazd starowijscka…no super.tylko, ze tam znow jest objazd. zachcialo sie im pasy malowac! przeciez to jest paranoja! niech jeszcze zamkną drohi, zeby naprawic krawezniki.

 4. Za to Panie Prezydencie przepraszać nie trzeba. Jest trudno, owszem, ale da się przeżyć. Jeśli ktoś jeździ do większych miast jest do tego przyzwyczajony. Mieszkańcy większych miast wiedzą, że nawet u nich nie jest łatwo zsynchronizować remonty, bo należy dotrzymać terminów. Są miasta, gdzie jest znacznie gorzej i nie ma powodów do lamentów. Ważna jednak inna sprawa: poleca Pan Komunikację Miejską jako alternatywę, ale może też warto było wspomnieć w tym kontekście też o komunikacji rowerowej i pieszej. Ma Pan rację ludzie znajdują „swoje objazdy” – jak ktoś ma trochę oleju w głowie na pewno da radę. Ale znowu: było wiele koncepcji na papierze modernizacji ronda; pytanie po co one powstawały, skoro będzie tak samo. Może to i dobrze. Jednojezdniowe rondo mnie nie przekonuje, mam tu wątpliwości co do zwiększenia przez to przepustowości. Ale na nim były ścieżki rowerowe, a te pewnie nie powstaną. Też może dobrze, bo ścieżki te powinny być asfaltowe, oddzielone od ruchu pieszego, np. poprzez obniżenie poziomu, a na to jak widać na razie nie można liczyć.

 5. nikomu nie można dogodzić. wszyscy by chcieli drogi ale co żeby je wyremontowali w jedną noc?! forumowicze opamiętajcie się! we wrocławiu, opolu, wodzisławiu też kopią kolejny już rok i efekty widać a u nas nic się nie dzieje, remontują drogi na całego to lament. bez przesady – ja też jestem kierowca i mnie widok rozkopanych ulic cieszy bo wiem że za jakiś czas bedzie lepiej no ale znów odezwą się: bo chodnik o 15 czm za krótki a pasy krzywo pomalowane a to lampa nie tak świeci itp.

 6. człowieku poczytaj troszkę źrodła! w nocy robi się w określonych warunkach i na określonych drogach! powiedz mieszkańcom podwala i odrzańskiej że w nocy zrobisz im plac budowy i postawisz walącago kafara zbijającego pokrywe asfaltową. Sięgajcie do źrodeł i taka prośba: naprawdę popatrzcie na remonty kompleksowo a nie pod kątem włąsnego widzimisie abym tylko ja szybko przejechał.

 7. czemu prace nie rozpoczęto z początkiem wakacji, a nie jak ruch jest większy po zakończeniu wakacji? ciekawe czy zostanie przeprowadzony remont odrostrady, a można byłoby go wykonać bo tam teraz nic nie jeździ, ale pewnie kasy na to nie ma. Zrobią rondo i nerkę, a odrostradę zamkną i będzie to samo. Życzę poczucia humoru i trochę więcej oleju w głowie zajmującym się tą sprawą!

 8. Remont jest niezaplanowany najlepiej. Jesli już za jednym zamachem robią rondo i nerkę na skrzyżowaniu Londzina z Kozielską i z Mariańską, wyłączając w ten sposób praktycznie z ruchu całą Odrostradę i Londzina, to mogli też wykonać w tym samym czasie przebudowę skrzyzowania Reymonta z Londzina. Tam notorycznie są problemy jak się jedzie Londzina od strony pl. Wolności. Od dawna się mówiło o zmianie tego skrzyżowania (może również rondo?), a najlepsza okazja własnie mija.

 9. o widze samych znawców tematu. Czemu nie rozpoczęto remontu z początkiem wakacji? odpowiadam wtedy nie było pieniędzy. nie jest tak że remonty planuje się z początkiem roku. w budżetówce czasem dostaje się finanse na konkretne zadania niespodziewanie i często z końcem roku więc albo się je bierze albo idą na rzecz innego miasta i koniec kropka.

 10. ależ wyczerpująca odpowiedź „rzetelnego” – znawca, nie wiem jakj jest, ale myślę, że najpierw napychaja kieszenie , potem dopiero remontują. I tak wlaśnie nie starczy na odrostradę!!! Nie znam się na tym, ale coś jest nie tak!!!

 11. człowieku myśl! co jest nie tak?! jak masz problem i dowody to są od tego stosowne organy np. prokuratura?! to jest właśnie to: szczekać może każdy a konkretów mało!
  jak masz dowody to wystąp jak należy i podziel się wiedzą bo jak narazie to mizernie oj mizernie
  dobrze napisałeś nie znasz się na tym a klepiesz co ślina na język przyniesie ot polska właśnie!
  człowieku konkretnie: co jest nie tak!

 12. Dziś ludzie są tak wygodni, że nie uznaja innego środka lokomocji niż samochód, przejazd rowerem przez centrum nie stanowi problemu, nie ma problemu z parkowaniem. Mało kto zauważy że oprucz uzależnienia. np. od nikotyny czy alkoholu, ludzie uzależnli się od samochodu

 13. Ja nie wiem jak się Lenk dogadał z Hajdukiem w sprawie rozmieszczenia w całym mieście stosownych znaków i kierunkowskazów wytyczających objazd. Mogę powiedzieć, że na ulicach Raciborza jest jeden wielki burdel. Dlaczego nie ma kierunkowskazów o objeździe już na skrzyżowaniu Mariańskiej i Michejdy? Wiele osób skręca na Mariańską i jedzie aż pod samą nerką nie wiedząc, że wcześniej można skręcić na Kopernika. To samo dotyczy skrzyżowania ulic Michejdy i Ogrodowej z Placem Bohaterów i Stalmacha. Dzisiaj podczas 10 minutowego spaceru ulicą Londzina i Stalmacha udzieliłem kilka informacji dla pytających kierowców. Wielu widząc absolutny brak jakiejkolwiek informacji na Ogrodowej czy Michejdy, skręca na Stalmacha chcąc dostać się do Opola/Głubczyc i wpadają w zamknięte koło(Londzina, stacja BP, znów Londzina). To samo dotyczy tych, którzy skręcają na Stalmacha chcąc dostać się na Gliwice/Rybnik i tutaj to samo – jazda w koło (Londzina, Drewniana i znów cofanie na Londzina

 14. Pomyśl zanim coś napiszesz. Ludzie którzy jada do Opola, czy Głubczyc, Baborowa sa uzależnieni? Puknij się. Oni muszą jakos dojechać do szkółdzieci, pracy itp. A ruch powinien byc tak zorganizowany, by nie był dezinformacją. A _F ma rację. Brak jakichkolwiek informacji przed wczesniejszymi skrzyzowaniami. Ludzie dojezdzaja do końca Mariańskiej i zawracają. Przeciez to paranoja i czyjeś niedbalstwo. Ciekawe czyje?

 15. To jest forum, forum służy do wyrażana swojej opini, tak tez uczyniłem. Rondo nie było gruntownie remontowane od kilkudziesięciu lat. Jakkolwiek inaczej byłby zaplanowany ten remont to zawsze wiązałby się z utrudnieniami w ruchu. Myślę że strata kilku minut omijając centrum (np. ulicą piaskową) to nie koniec świata. Oczywiście można też rondo remontować etapami ale trwało by to zapewne o wiele dłużej. (w końcu wymieniana jest cała podbudowa drogi).
  Każdy remont drogi wiąże się z utrudnieniami w ruchu, choć oznakowanie objazdów jest naganne i wydaje mi się że prezydent nie decyduje gdzie ma stanąć znak objazdu.

 16. Pomimo pewnych utrudnień, cieszę się, że zajęto się tym skrzyżowaniem i rondem. Może jest trudniej, ale żeby było lepiej trzeba trochę pocierpieć. Kiedyś zapomnimy o tym a będziemy się, mam nadzieję, cieszyć cywilizowanym skrzyżowaniem. Przecież to skrzyżowanie oraz dziurawe i niebezpieczne rondo, to był jakiś koszmar. Trochę optymizmu. Uważam, że prezydent winien przepraszać za ewentualny brak inwestycji, a nie za to, że coś się robi.

 17. To nieszczęście dla Raciborza. Jednocześnie rozpoczęte wielkie remonty aż w trzech newralgicznych miejscach komunikacyjny. Do tergo jeszcze za niedługo remont mostu na kanale ULGA w kierunku Markowic .
  Rozumiem , iż nadal chora jest ustawa o zamówieniach publicznych w tym przetargach. Dlatego nie roz[poczęto „nerki” wiosną. Ale teraz na siłę wszystkie , opóźnione remonty dróg. Chyba ,że władze miasta myślą iż w związku ze zmianą klimatu na naszym kontynencie w Raciborzu nie będzie już deszczowej jesieni i prawdziwej zimy od listropada jak dotychczas. A swoją drogą obecni prezydenci nie mają już przez to szans w nowych wyborach. Podjęto w opinii mieszkańców błędne decyzje za które wszyscy musimy płacić.

 18. Szkoda że remont ronda przy moście nie pociągnie za sobą zmian w organizacji ruchu. Dalej będziemy ścigać się wokół ronda zamiast wymuszać wysepkami zjazd w pierwszą drogę z prawego pasa jezdni.

 19. A za co Prezydent będzie przepraszał jak skończy się Jego /czytaj równieżT.Wojnara/ kadencja.PODPOWIEM!
  Przepraszam za BASEN /chciałem mieć ,,spokój ,,i sprzedałem/
  Przepraszam za ACAPULKO /zagospodarowanie akwenu żwirowni, ale inwestor wycofał się/
  Przepraszam za AQWAPARK / nie zdążyłem/
  Przepraszam za remont Zamku /winna Bruksela/
  Przepraszam za raciborskie ruiny,, to własność prywatna i Nic nie umiałem zaradzić
  Przepraszam za dziurawe jezdnie i krzywe chodniki , to Ci od dróg – nie słuchają mnie!
  Przepraszam za elewacje, ale co ja sam mogę ,to MZBM i WSPÓLNOTY
  Przepraszam za fiasko planu ,,Zagospodarjmy Odrę,, /ale nie zgodził się mój promotor, któremu prawie wszystko zawdzięczam i nie wypada mi ,nie liczyć się z jego zdaniem
  Przepraszam za wizerunek Szkoły Muzycznej gruz zamiast schodów, niekonserwowane okna , dziurawy dach/ – to wina tych z Warszawy ,nie chcieli dać pieniędzy
  Przepraszam……pzepraszam…przepraszam!

 20. prezydent lenk tj fajny chlop , robi co moze zeby miasto bylo ok , nawet radni przeszkadzaja mu w tym , wszyscy psiocza , poprostu zeby remontowac ulice trzeba je pozamykac itd , byl prezydent co nic nie robil i tez bylo nie dobrze , uwazam ze lepiej jak cosik sie robi , caly raciborz zakorkowany itd , inne miasta zakorkowane sa caly czas bez remontu drog , za kilka m-cy bedzie napewno ok , mieszkancy raciborza zrozumcie to itd itd

 21. Do,,rezerwa,, Masz rację -Prezydent to fajny chłop, ale cóż z tego ,jak jest pod przemożnym, nieustającym,wieloletnim
  wpływem T.W, któremu nie umie, nie chce, nie może się ,,postawić,, O to większość ,,pyskujących,, ma pretensję!
  Odnośnie remontu dróg, jak dotychczas ,nikt nie miał uwag.Zapewne dopiero będą!
  Ale ! Uwaga ! Wydaje się, że geometria ronda od strony ul. Reymonta znowu będzie z prostej.Obiecywano natomiast ,że ze względu na liczne stłuczki w tym miejscu, zostanie to zmienione! Na ,,prawdziwym,,rondzie, każdy
  dojeżdzający ,powinien, w sposób wymuszony, w pierwszej fazie pojechać w prawo! Tak zrobiono od strony M.Donald.Wszystkie ronda w Rybniku mają taką geometrię!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here