Zbiornik przeciwpowodziowy za 1,3 miliarda?

10

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, początkowo miał kosztować 800 milionów złotych, jednak nastąpiły znaczne zmiany.

Po przeprojektowaniu zbiornika, okazało się, że inwestycja będzie kosztować znacznie więcej, bo aż 1,3 mld zł. Nowy projekt ma zagwarantować większe bezpieczeństwo. Projekt jest już gotowy i od tej pory nie powinny już w nim zajść żadne zmiany.

- reklama -

 

Zbiornik Racibórz Dolny ma zabezpieczyć dorzecze Górnej Odry przed kataklizmami na kształt tego, sprzed 11 lat. Przypomnijmy, że w 1997 roku, powódź spowodowała straty oszacowane na ponad 9 mld zł. W takiej sytuacji 1,3 mld zł na wybudowanie zbiornika, jest inwestycją sporą, ale z pewnością także taką, która się zwróci.

 

W połowie września ma odbyć się spotkanie z mieszkańcami wsi Nieboczowy. Ma im zostać przedstawiony plan budowy nowej wsi ( na terenie gminy Lubomia ). Przesiedlenie mieszkańców, budowa nowych gospodarstw, kościoła itp. ma kosztować 260 mln zł.

 

Na ten moment trwają procesy mające przygotować teren pod budowę. Wykup gruntów, zgromadzenie żwiru, przesiedlenie mieszkańców – to wszystko sprawia, że o pozwolenie na budowę zbiornika ubiegać się będzie można dopiero jesienią roku 2009.

 

Samo zakończenie budowy planuje się wstępnie na 2017 rok. Co ciekawe: Kietrz, który także został zalany w 1997 roku, już od dawna ma swój zbiornik przeciwpowodziowy.

 

/ab/

- reklama -

10 KOMENTARZE

 1. Z tego co pamietam to powódź była w 1997 roku a budowa zbiornika ladnie się przeciągnie do 20017 roku w to chyba wszyscy skłąnni są uwieryć przy temoie zaawansowania prac

 2. nie za bardzo się orientuję gdzie znajduje się ten kietrzański zbiornik przeciwpowodziowy. jeśli autor miał na myśli zbiornik we włodzieninie to dobiero co napełnia się on wodą. nie słuszną jest więc teza jakoby Kietrz „od dawna” posiadał taki zbiornik. jeśli chodzi o inny akwen z góry przepraszam za moje niedoinformowanie. odpowiadając katar(z)ynce chciałbym zauważyć że to opolskie zawsze będzie za śląskim a nie na odwrót i nie zmienia tego faktu nawet zapóźnienie w budowie zbiornika Racibórz Dolny. Pozdrawiam serdecznie!

 3. jakoś dziwnie częste są nagłe zmiany planów, przebudowy – zamek. zbiornik… Ciekawe czy nagły wzrost kosztów związany jest z [url=viewtopic.php?id=7579]osobą kierującą pracami nad budową zbiornika[/url]? RZGW pisze na swoich stroinach o innych sumach i terminach, a wdrażanie projektu to nie generowanie nowych kosztów tylko realizacja istniejącego planu!
  Tymczasem 500 milionów to dużo ponad połowa wcześniejszych kosztów! Na czym ma polegać zmiana planów? zbiornik będzie o połowę większy? Bo to koszty większe o [b]PONAD 60%[/b]
  Czy zmiana „planu” nie ma związku z terenami, które zostały zakupione przez ostatnie 10 lat przez osoby prywatne? Czy nagle nie zaszła potrzeba żeby tereny oddalone od planowanej linii brzegowej znalazły się bliżej niej – wtedy cena działki znacznie wzrośnie i można sprzedać z zyskiem – będzie to przecież teren rekreacyjny, można wybudować ośrodek wypoczynkowy itp. Może warto sprawdzić, do kogo należały, należą tereny wzdłóż planowanej obecnie linii brzegowej, lub poczekać trochę i sprawdzić to za jakiś czas?
  Może to moja urojona teoria spiskowa, ale ponad 60-procentowy wzrost kosztów projektu nie może być przypadkowy!! Należałoby dokładnie sprawdzić, dlaczego!

 4. to sa zarty z tym zbiornikiem wszyscy wiemy co tam jest za zyla zlota a chodzi o zwir jak mozna nic nie robic skoro minelo 11lat a minie nastepne50lat a zbiornika nie bedzie za to bedzie zwir

 5. W sumie to nie trzeba się nic martwić o pieniądze, bo starostwo wprowadzi oszczędności – znów zabraknie baniaków z wodą na okres zimy na korytarzach starostwa, ale przynajmniej pieniążki będą! I jeszcze na odbudowę Zamku z tych baniaków będzie… i na drogi wystarczy… i jeszcze na te przenosiny na plac Okrzei też… i na remont po wyremontowanych pomieszczeniach po PUP-ie…Takich oszczędności trzeba dokonywać w powiecie!

 6. Ten zbiornik psu na bude. Kiedy przyjdzie taka jak 1997 woda nic, a nic nie pomoże. Popatrzcie na mape z 1905, jak wyglądało koryto Odry, mądrzy ludzie chcieli taki stan poprawić, i jakie dziś są tego efekty.
  [url=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Schlesien_1905.png]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Schlesien_1905.png[/url]
  Link do tych co nie znają GOOGLI

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here