Na dożynkach w Pogrzebieniu

0

Powiatowe i Gminne Dożynki przyciągnęły do Pogrzebienia mieszkańców z całego powiatu raciborskiego. Przybyli wraz z miejscowymi z uciechą przyglądali się korowodowi dożynkowemu.

Dożynki Powiatu Raciborskiego oraz Gminy Kornowac rozpoczęły się już w sobotę. Została odprawiona  msza św., po której  poświęcono samochód bojowy OSP Pogrzebień. Następnie odbył się festyn pod hasłem „Baw się z nami strażakami”. Złożyły się na niego gry i zabawy ze strażakami, występ Leszka i Kornelii Filec jak i zabawa taneczna. Przygrywał DJ Andrzej.

- reklama -

 

Jednak właściwe dożynki zaczęły się w niedzielę. Uroczystą mszę św. dożynkową w kościele pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu odprawił biskup Gerard Bernacki.

 

Biskup Gerard Bernacki odprawił mszę dożynkową

 

Najbardziej atrakcyjna część dożynek – przejazd korowodu dożynkowego – rozpoczęła się o godz. 14.30 na boisku w Kornowacu. Jego trasa prowadziła przez ulice Zacisze, Raciborską, Pamiątki, Brzezką aż po Oratorium. Na czele korowodu jechał wóz strażacki. Tuż za nim jeźdźcy na rumakach, bryczki z przedstawicielami lokalnych władz, między innymi ze starostą Adamem Hajdukiem, prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem, a także z posłami Henrykiem Siedlaczkiem i Adamem Gawędą, biskupem Gerardem Bernackim, komendantem raciborskiej policji Edwardem Mazurem. Po bryczkach jechały ciągniki z przyczepami – a na nich rolnicy, gospodynie, uczniowie podstawówek, gimnazjów, a nawet przedszkolacy, poprzebierani za smerfy, no i oczywiści korony dożynkowe z gmin powiatu raciborskiego oraz sołectw gminy Kornowac. 

 

Korowód dożynkowy

 

Starostowie dożynek, a więc Monika Śliwa – gospodarująca na 186 hektarach z mężem Janem oraz Jacek Gorywaoda – gospodarujący na 46 hektarach z żoną Henryką, przekazali bochenek chleba upieczony z zebranego w tym roku ziarna gospodarzom imprezy, którymi byli starosta powiatu raciborskiego Adam Hajduk oraz wójt gminy Kornowac Józef Stukator. 

 

Starostowie dożynek
Starosta Adam Hajduk mówi o trudzie pracy rolnika

 

– Już po raz dziesiąty obchodzone są dożynki Powiatu Raciborskiego. Dożynki to święto ludzi pracujących na roli. W imieniu własnym oraz mieszkańców powiatu dziękuję rolnikom za ich pracę. Trzeba pamiętać, że jest to trudna praca. Wymaga wielu wyrzeczeń – mówił Adam Hajduk.

 

Starosta, przemawiając do zgromadzonych, zwrócił również uwagę, że rolnictwo w powiecie raciborskim jest na bardzo wysokim poziomie – Powiat Raciborski jest regionem o wysokiej kulturze rolnej – dodał Hajduk.

 

Wójt Józef Stukator życzył wszystkim zgromadzonym, aby nigdy nie zabrakło im chleba – Dożynki przypominają o trudnej pracy rolnika. Uświadamiają nam, jak ważna jest praca, którą wykonuje – tłumaczył Stukator.

 

Na zakończenie części oficjalnej wystąpił chór parafialny z Pogrzebienia pod kierunkiem Małgorzaty Burek. Chórzyści zaśpiewali chociażby „Nasz Pogrzebień”, „Piękne miasto jest Racibórz”.  Po jego występie wręczono nagrody laureatom konkursu Powiatowy Mistrz Wiedzy Rolniczej 2008.

 

Jerzy Fojcik z Modzurowa odebrał nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie Powiatowy Mistrz Wiedzy Rolniczej 2008

 

 Zanim rozpoczął się program artystyczny, głos zabrali jeszcze posłowie Henryk Siedlaczek i Adam Gawęda oraz Gabriela Lenartowicz, – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Poseł Henryk Siedlaczek: Dziś jest święto rolników, z których Racibórz jest dumny

 

Część artystyczną dożynek rozpoczął występ dzieciaków z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Następnie zebranych gości bawił  zespół „Miraż” z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Kabaret Masztalscy, zespół „Volare”. Gwiazdą wieczoru była Eleni. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna z zespołem „Eb-mix” .

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here