Katowicki Pomnik Harcerek i Harcerzy ma 25 lat

0

4 września 35-osobowa Reprezentacja Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej wzięła udział w III Zlocie Chorągwi Śląskiej ZHP w Katowicach. Impreza odbyła się z okazji 25-lecia powstania Pomnika Harcerek i Harcerzy.

Zlot zainaugurował apel, który odbył się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. 27 reprezentacji śląskich hufców złożyło meldunek przed Komendantem Śląskiej Chorągwi – hm. Andrzejem Lichotą. Uroczystości zorganizowano dzięki wydatnej pomocy Instytutu Pamięci Narodowej, dzięki któremu każda reprezentacja otrzymała wyprawki w postaci książek, map i filmów. Każdy z szefów hufieckiej reprezentacji otrzymał ponadto dyplom uczestnictwa w zlocie. Dyplom – w imieniu Hufca Ziemi Raciborskiej – odebrał pwd. Janusz Tril.

- reklama -

 

Po krótkim przywitaniu uczestników zlotu, reprezentacje, z podziałem na mniejsze patrole wyruszyły na grę miejską pod nazwą "25 wyzwań na 25-lecie pomnika". Gra przebiegała na terenie Katowic i Chorzowa. W tym dniu harcerze mieli zapewnioną darmową komunikację miejską, która w dużym stopniu ułatwiała im poruszanie się po śląskich aglomeracjach.

 

W czasie, gdy harcerze zmagali się z grą miejską, instruktorzy i seniorzy wzięli udział w Konferencji Instruktorskiej pt. "O Pomniku Harcerek i Harcerzy Śląskich 25 lat później". Sympozjum, które odbyło się w gmachu Biblioteki Śląskiej, otworzył dyrektor tej instytucji – prof. zw. dr hab. Jan Malicki. Swoje referaty wygłosili również: hm. Stanisław Jeleń, Przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Śląskiej – hm. Krzysztof Witkowski, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika – dr Juliusz Szaflik, prof. zw. dr hab. Krystyna Heska oraz hm. Henryk Górny – były Komendant Chorągwi Katowickiej ZHP.

 

W konferencji wzięła udział także Naczelniczka ZHP – hm. Małgorzata Sinica oraz jej zastępca – hm. Krzysztof Budziński.

 

Uczestnicy sympozjum mieli przyjemność zwiedzenia wystawy cennych pamiątek, związanych z budową Pomnika Harcerek i Harcerzy.

 

Kolejnym etapem uroczystości była msza święta pod Wieżą Spadochronową, celebrowana przez abp. Damiana Zimonia. Zakończył ją Apel Poległych, po którym złożono wiązanki kwiatów.

 

Spod wieży spadochronowej, formując szyk czwórkowy, przy akompaniamencie górniczej i policyjnej orkiestry dętej, harcerze przemaszerowali ulicą Kościuszki przed Pomnik Harcerek i Harcerzy. Defiladzie towarzyszyły liczne okrzyki, śpiewy i zabawy. Uczestnicy, dla których największą wartością jest Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, chcieli w ten sposób pokazać, że harcerstwo nadal jest żywe, silne i w dalszym ciągu żyje w duchu służby Bogu, ludziom i Ojczyźnie.

 

Po przybyciu na katowicki rynek, uczestnicy uformowali szyk apelowy. Przed pomnikiem odbyła się uroczysta zmiana warty, po czym na maszt wciągnięto państwową flagę. Wielkim echem zabrzmiały słowa hymnu harcerskiego "Wszystko, co nasze Polsce oddamy". Uroczystości przypieczętowało zawiązanie kręgu oraz odśpiewanie "Modlitwy Harcerskiej".

 

– O udziale w tym niezwykłym wydarzeniu przypominać nam będą pamiątkowe plakietki oraz to "coś", co każdy uczestnik wyczuwa w takich chwilach i miejscach, które są szczególnie bliskie polskiemu harcerstwu jak katowicki Pomnik Harcerek i Harcerzy – mówi Komendant Marek Majewski.

 

/oprac. BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here