I Zlot Hufca Ziemi Raciborskiej już niebawem!

1

20 września w Kuźni Raciborskiej odbędzie się I Zlot Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.

Inicjatorem Zlotu jest Komendant Hufca Marek Majewski. – Fakt, że 60 lat temu powstała pierwsza drużyna harcerska w Kuźni Raciborskiej, a obecnie mija 30-lecie hufca, to świetne okazje, by pokazać się środowisku lokalnemu – tłumaczy, dodając, że chciałby taką imprezę powtarzać cyklicznie, co dwa lata.

- reklama -

Przedsięwzięcie to jest bardzo trudne, ale jednocześnie wyjątkowe. Z pomocą organizatorom przyszło wiele osób i instytucji, m. in.: starosta raciborski, władze Kuźni Raciborskiej, banki i lokalne media.

Zasadniczym celem Zlotu jest integracja społeczności harcerskiej miejscowego hufca oraz uczczenie 60. rocznicy powstania pierwszej drużyny harcerskiej w Kuźni Raciborskiej. Zlot – jak mówi Komendantka imprezy Alicja Kołton – jest świętem dla każdego Hufca. – W jego trakcie spotykają się wszyscy, którzy na co dzień działają w swoich małych środowiskach: gromadach, drużynach, szczepach czy też komendzie hufca. Na zlocie spotkają się mali z dużymi, zuchy z harcerzami i instruktorami. Zlot, to takie harcerskie dożynki – dodaje.

Impreza skierowana jest przede wszystkim do zuchów, harcerzy, instruktorów, seniorów oraz zaproszonych gości i przyjaciół hufca. – Obecny będzie pierwszy Komendant naszego hufca – Jan Kluska, a także instruktorka, która najdłużej pełniła funkcję komendanta hufca i jest dla mnie niedoścignionym wzorem – druhna Krystyna Kubiczak – mówi A. Kołton. – Ze względu na organizację i zabezpieczenie imprezy, wszyscy uczestnicy Zlotu zaopatrzeni będą w identyfikatory i zlotowe plakietki. Chcemy, by impreza ta była ciekawa, a jednocześnie bezpieczna – wyjaśnia M. Majewski.

I Zlot Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy. W trakcie trwania imprezy odbędą się prezentacje służb mundurowych (straż i policja), będzie można się również zapoznać z pracą harcerzy przy radiostacji. Ponadto, odbędą się liczne zawody sportowe, jak również duża ilość zajęć z majsterkowania (wyklejanki, wycinanki, zajęcia plastyczne, twórcze oraz muzyczne).

W Szkole Podstawowej, przy której impreza odbywać się będzie pierwszego dnia, zorganizowana będzie wystawa, gdzie członkowie hufca przedstawią swój dorobek sprzed 30, a nawet 60 lat. Stąd wystawa kronik, zdjęć, dyplomów, sztandarów i innych cennych pamiątek. – W przygotowaniach jest również etiuda filmowa, pokazująca historię harcerstwa w Kuźni Raciborskiej. Zlot rozpocznie się apelem oraz przekazaniem symbolicznego aktu dyrekcji Szkoły Podstawowej. Aktu 60-lecia powstania drużyny – mówi Komendant Hufca. – Mimo, że to nie w obecnej szkole owa pierwsza drużyna im. Bolesława Domańskiego powstała (powstała przy drewnianej), to chcielibyśmy właśnie w szkole im. Jana Wawrzynka, ten symboliczny akt pozostawić – zaznacza.

Druga część Zlotu będzie miała miejsce na terenie ośrodka wodno-rekreacyjnego "Wodnik". Tam na uczestników imprezy czekać będzie atrakcja jak fireshow oraz ognisko z piosenkami i gawędą. W ośrodku zostanie zbudowane mini miasteczko zlotowe. Tam też odbędzie się apel wieczorny, a zuchy i harcerze będą mogli złożyć Obietnicę i Przyrzeczenie. W planie przewidziana jest także gra terenowa.

W niedzielę, 21 września o godzinie 10:00 odprawiona zostanie msza polowa w intencji zmarłych i żyjących harcerzy oraz instruktorów hufca. Nabożeństwo celebrować będzie ksiądz proboszcz Bernard Plucik.

Wszystkie osoby uczestniczące w imprezie otrzymają na pamiątkę tzw. "zlotowe pakiety". Co będą one zawierały? Tego akurat Komendantka Zlotu nie chce zdradzić. – To niespodzianka – kończy rozmowę A. Kołton.

/BaK/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Z teg co tu się czyta to widać , że szykuje się całkiem niezła impreza dla harcerzy. Uważam, że to dobry pomysł. Takie święto zdarza się rzadko. Widać, że wkońcu coś się dzieje z tymi harcerzami. Zaczynamy was powoli widzięc. Czyta się o was, o tym, co robicie. Czy to aby zasługa nowego komendanta hufca i jego polityki kadrowej? Jeżeli tak to bardzo się cieszę:) Pozdrawiam

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here