Uczniowie ZSOiT w hołdzie ofiarom terroryzmu

11 września uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej oddali hołd ofiarom ataków terrorystycznych na całym świecie.

Organizatorami okolicznościowego apelu, który stał się już niemal tradycją tej szkoły, byli uczniowie klas gimnazjalnych (II "a" i III "c") oraz technikum (III Te). Rozpoczął go utwór Natalii Kukulskiej "Niewidzialna dłoń". W chwilę potem minutą ciszy uczniowie oddali cześć wszystkim ofiarom aktów terroryzmu.

- reklama -

 

W trakcie apelu, organizatorzy przybliżyli swoim koleżankom i kolegom historię największych zamachów. Wśród nich znalazły się m. in.:

– Biesłan, kiedy to 1 września 2004 r. 33 napastników podległych czeczeńskiemu dowódcy Szamilowi Basajewowi opanowało budynek szkoły, wynikiem czego (po przeprowadzonej akcji odbicia budynku z rąk terrorystów) była śmierć ponad 320 zakładników, wśród których znalazło się 156 dzieci.
– Tokyo i atak chemiczny przeprowadzony przez sektę Aum Shinrikyō (Najwyższa Prawda) w tunelu podziemnej kolejki 20 marca 1995 r. W wyniku rozpylenia sarinu przez napastników, śmierć poniosło 12 osób, a kilka tysięcy odniosło obrażenia.
– Madryt, gdzie 11 marca 2004 r. w godzinach porannych doszło do eksplozji kilku bomb w pociągach komunikacji podmiejskiej, na stacjach Atocha, El Poso i Santa Eugenia. Bilans działań islamistów, to 191 zabitych i blisko 2000 rannych.
– Londyn, 7 lipca 2005 r. Trzy eksplozje w metrze i jedna w miejskim autobusie. Liczba ofiar zamachu – 52 zabitych (w tym trzy Polski) i ok. 700 rannych.
– Nowy Jork i Pentagon, kiedy to kilka minut po godz. 8:00 11 września 2001 r., dwa samoloty pasażerskie uprowadzone przez terrorystów z ugrupowania Al-Kaida wbiły się w wieże Światowego Centrum Handlu (World Trade Center). W sumie, tego dnia w obu zamachach zginęły 2974 osoby, w tym 2603 w Nowym Jorku, 264 w porwanych samolotach i 125 w Pentagonie; 24 osób zaginionych w trakcie zamachów do dziś nie odnaleziono. Podczas ataku zginęli także wszyscy terroryści.

 

W kolejnym punkcie, uczennice z klasy III technikum przywołały ostatnie chwile pasażerów, jakie zarejestrowane zostały w pamięci czarnych skrzynek porwanych samolotów na kilka chwil przed tragedią.

 

– Dziś przypominamy sobie to, co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi, wtedy, kiedy jest pełen nienawiści – powiedział podczas uroczystości Kazimierz Szczepanik, dyrektor ZSOiT. – Mówimy tutaj o terroryźmie w wydaniu globalnym. Stany Zjednoczone, Rosja, Hiszpania – wszystkie te miejsca łączy jedno: nienawiść, która prowadzi do tego, że najczęściej giną zupełnie przypadkowi ludzie – dodał. Na koniec wyraził nadzieję, że spotkanie będzie refleksją, która nie skończy się tylko krótkimi rozmyślaniami, ale doprowadzi do tego, że uczniowie zastanowią się nad tym, które wartości tak naprawdę są ważne i w jaki sposób postępować, aby one rzeczywiście znalazły sobie miejsce w naszym życiu.

 

Wspominając ofiary wszystkich ataków terrorystycznych, uczniowie i nauczyciele ZSOiT na zakończenie apelu zapalili znicze pod symbolicznym pomnikiem.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here