Otwarcie wystawy „Raciborski strój ludowy”

0

Wystawa raciborskiego Muzeum wpisuje się w obchody 900-lecia miasta oraz w XVI edycję Europejskich Dni Dziedzictwa.

12 września, o godzinie 17:00, w Muzeum w Raciborzu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Raciborski strój ludowy". Zaproszonych gości przywitały wiceprezydent miasta Racibórz – Ludmiła Nowacka, dyrektor Muzeum – Joanna Muszała-Ciałowicz oraz  etnograf Muzeum w Raciborzu – Julita Ćwikła.

- reklama -

 

 

– Powinniśmy być dumni, że zorganizowano taką wystawę. Jest ona chlubą dla naszego miasta i świetnym elementem obchodów jego 900-lecia – mówiła Ludmiła Nowacka.

 

 

Racibórz ową wystawą włączył się w Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy brzmi: "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny". Jak tłumaczy dyrektor Muzeum w Raciborzu – to hasło jest znakomitym impulsem, żeby się włączyć w obchody tych dni w Raciborzu. Zawsze przy tym współpracujemy ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach

Posłuchaj, w jaki sposób bierzemy udział w EDD:.

 

 

 

 

Na początku spotkania, Julita Ćwikła przedstawiła zgromadzonym krótką instrukcję na temat wyglądu, wieku i funkcjonowania naszego raciborskiego stroju ludowego.

 

 

 

– To bardzo ważne żeby pamiętać, że nasz strój jest odrebnym typem strojów ludowych, nazwany strojem raciborskim. W żadnym innym stroju chłopskim nie powtarzały się elementy, które posiada nasz strój. Młode dzwieczyny w Raciborzu nosiły na baiłych bluzeczkach, kolorowe chustki zwane szatkami – mówi Ćwikła. – Poza tym nasze Muzeum jest jednym w regionie, które posiada strój komunijny z czasów naszych przodków.

 

 
 
 
 
 
 

 

 

Wystawa jest świetną okazją, by poznać lepiej zwyczaje ubraniowe naszych dziadków i pradziadków. Eksponaty bedzie można oglądać do listopada. 13 i 14 września, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp jest wolny. Od poniedziałku kosztować będzie 2 zł.

 

 

 

 

 

 

Zobacz również: Wystawa "Raciborski strój ludowy" w Muzeum

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here