Coraz więcej raciborzan segreguje śmieci

Raciborskie Przedsiębiorstwo Komunalne bierze udział w IX edycji Konkursu o Puchar Recyklingu organizowanym przez "Przegląd Komunalny".

- reklama -

Do Konkursu o Puchar Recyklingu przystępuje już po raz dziewiąty. – Od dziewięciu lat co roku bierzemy udział w konkursie. W VIII edycji  zajęliśmy dość wysokie miejsca, w skali kraju 19-20 pozycja, zaś w województwie śląskim 1-2.  Wyniki tegorocznego Konkursu o Puchar Recyklingu poznamy prawdopodobnie w październiku – mówi Elżbieta Nowara, wiceprezes PK.  Dodaje również, że ich sukcesy są efektem świadomości raciborzan. – Z roku na rok odbieramy więcej worków od mieszkańców z segregowanymi odpadami – przyznaje Nowara.  W ciągu roku jest to około 90 tysięcy worków.

 

IX edycja Konkursu o Puchar Recyklingu obejmuje przedsięwzięcia zrealizowane od 1 września 2007 roku do 30 czerwca 2008 roku.

 

Konkurs o Puchar Recyklingu – jak mówią organizatorzy – to pierwsza na skalę kraju akcja, która kompleksowo ocenia selektywną zbiórkę odpadów. Jego celem jest propagowanie i wdrażanie przedsięwzięć recyklingowych w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, promowanie działań w kierunku edukacji ekologicznej oraz rozpowszechnianie efektywnych systemów selektywnej zbiórki odpadów. Konkurs skierowany jest do podmiotów, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów, przekazują je do powtórnego wykorzystania oraz wpływają na szerzenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Do udziału zapraszamy urzędy gmin i starostwa powiatowe, przedsiębiorstwa i zakłady gospodarki komunalnej oraz inne podmioty gospodarcze posiadające zezwolenie na usuwanie odpadów stałych. Konkurs skierowany jest także do wszystkich instytucji pozarządowych, które działają na rzecz edukacji ekologicznej.

 

W Konkursie przyznawane są cztery prestiżowe Puchary Recyklingu, o które ubiegają się podmioty biorące udział w co najmniej sześciu kategoriach. Ponadto w każdej z kategorii wręczane są trzy równorzędne nagrody w zależności od ilości mieszkańców zamieszkujących na obsługiwanym przez dany podmiot terenie. Dzięki temu nawet najmniejsze gminy, czy przedsiębiorstwa mają szanse otrzymać statuetki.

 

Najbardziej prestiżową nagrodą jest tytuł "Tygrysa Recyklingu”, który otrzymuje się raz na kilka lat. W każdym roku Kapituła przyznaje nominację do tego tytułu, a jednostka, która zdobędzie je w trzech edycjach Konkursu otrzymuje tytuł "Tygrysa Recyklingu”

 

Konkurs organizowany jest w 9 kategoriach: SZKLANA STATUETKA – zbiórka stłuczki szklanej, SREBRNA PUSZKA –  zbiórka puszek aluminiowych, LIDER ZBIÓRKI TWORZYW – zbiórka tworzyw sztucznych, ZŁOTA BELA MAKULATURY – zbiórka makulatury, ZIELONA BATERIA – zbiórka zużytych baterii, ZIELONY KONTAKT – zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, LIDER SORTOWNI – odpady segregowane i doczyszczane w  sortowniach, EDUKACJA EKOLOGICZNA – działania  promujące selektywną zbiórkę odpadów i zachowania prośrodowiskowe. Nową  kategorią w tym roku jest REKORDOWY KARTON – zbiórka opakowań po płynnej żywności.

 

W VII edycji konkursu w roku 2006 Przedsiębiorstwo Komunalne zostało wyróżnione nagrodą rzeczową w postaci przyznania 10 sztuk pojemników na baterie, przez kapitułę VII edycji konkursu "Przeglądu Komunalnego" o Puchar Recyklingu za duże zaangażowanie w zbiórkę baterii oraz prowadzoną działalność ekologiczną. Z kolei w VIII z ubiegłego roku zostało wyróżnione w kategorii "Złota bela makulatury". Otrzymało również nagrodę w wysokości 9 tys. zł Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

/KJ/

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Domki może i mają ulgę segregując śmieci, ale po zmianie umowy na wywóz śmieci płacimy, niezalężnie czy kosz wystawimy czy nie, opłatę abnamentową i nie opłaca się już kosza nie wystawieć, czyli ograniczać ilości śmieci.

  2. i wychodzi szydło z worka, bo robimy tylko to co się opłaca przeliczyć na pieniądze. A szanować ludzkie zdrowie? Czy to się nie opłaca, a potem narzeka się na wichury, upały, alergie, raka… Czy do świadomości ludzi nigdy nie dotrze, że to my sami degradujemy środowisko zamiast jest szanować. Za takie postawy natura na pewno odpłaci ludziom nie oszczędzając nikogo. Bo zdrowia za pieniądze się nie kupi.

  3. Żadne „szydło”. Świadomość często budzi się także ekonomicznie. A zaoszczędzone w ten sposób pieniadze mozna wydać np na energooszczędne żarówki lub nawet energooszczędny sprzęt AGD. A niektórym tylko takie bodźce „przemawiają” do „świadomości”. I nie ma sie na co obrażać i takich ludzi krytykować. Najważniejsze jest to, że srodowisko jest odciążone i korzystamy na tym wszyscy.

  4. Przez lata myslalem ze segregujac smieci bede EKO. Od roku tego nie robie a wiecie czemu. Okazuje sie ze u nas segragacja smieci jest skomputeryzowana. Obojetnie co rypniesz do kubla wyladuje to w segregatorni a tam automat wylawia wszystko plastik szklo metal a reszta idzie przez komin i ociepla mieszkania. Segregujac ten dreck trace na to czas i moje pieniadze !! Tak pieniadze !! Kapitalista ma juz posortowane i nie musi nic robic sprzedaje to za ciezkie miliony dalej. Kto kupuje smieci z Italii ? Niemcy bo nasze moce przrobowe sa niewykorzystane dzieki temu te wielkie Recykling Fabryki przynosza straty a ci z kolei sciagaja to z mojej kieszeni poprzez podnoszenie cen wywozki smieci. Kolo sie zamyka . Jak to ma byc takie EKO to dziekuje . To na ten temat Grützi

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here