Odsłonięto tablicę upamiętniającą 750-lecie Studziennej

Najważniejszym punktem obchodów jubileuszu dzielnicy Raciborza było odsłonięcie pamiątkowej tablicy z napisem „Przeszłość nauczycielką przyszłości w 750-lecie Studziennej”. Zobacz fotorelację.

Wstęgę przeciął prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Jednak zanim do tego doszło poseł Henryk Siedlaczek  odczytał akt erekcyjny, pod którym podpisał się wraz z prezydentem, księdzem proboszczem Janem Szywalskim parafii Św. Krzyża, księdzem wikarym Markiem Wieczorkiem, radnymi miejskimi Romanem Wałach i Eugeniuszem Wyglenda a także radnym powiatowym Marcelim Klimanek oraz projektantem obelisku Ginterem Czepalla.

- reklama -

 

Prezydent Raciborza przecina wstęgę

 

W akcie znajduje się również  informacja o początkach Studziennej – Pierwszą pisemną wzmiankę o Studziennej znajdujemy w przywileju księcia Władysława z 14 kwietnia 1258 roku dla raciborskiego klasztoru Dominikanów przy Rynku. Dokument wspomina, że w Raciborzu znajdował się wodociąg, który brał początek we wsi o nazwie „ Studzona” i biegł przez środek miasta, aż do domu braci dominikanów – czytał poseł.

 

Poseł Henryk Siedlaczek odczytuje akt erekcyjny

 

Następnie akt włożono do specjalnego pudełka. Wraz z monetami, miejscowymi gazetami został umieszczony przez prezydenta w schowku podestu kamienia, na którym umieszczona jest tablica. Po uroczystości schowek został zamurowany. Dodatkowo po przecięciu wstęgi, ksiądz prałat poświęcił pamiątkową tablicę. Zaś Bractwo Kurkowe z Raciborza wystrzeliło z armaty.

 

Bractwo Kurkowe z Raciborza

 

Gdy odsłonięto pamiątkową tablicę znajdującą się na placu przy ul. Hulczyńskiej,  odbył się przemarsz korowodu historycznego przez ulicę Krętą, którą po remoncie uroczyście otwarł prezydent Raciborza. W jego skład weszli  między innymi członkowie Stowarzyszenia "Drengowie Znad Górnej Odry", Załoga Grodu Raciborskiego, Bractwo Kurkowe z Raciborza, poprzebierani przedszkolaki  z Przedszkola Nr 5, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5, mieszkańcy Studziennej i zgromadzeni goście.

 

Przedszkolaki ze Studziennej

 

Kiedy korowód dotarł na boisko LKS Studzienna, rozpoczął się festyn historyczny. Na przybyłych czekały atrakcje, a więc turnieje strzeleckie, pokazy walk, obozowisko średniowieczne  przygotowane przez Stowarzyszenie "Drengowie Znad Górnej Odry" oraz Załogę Grodu Raciborskiego, występy artystyczne w wykonaniu Chórku Dziecięcego im. J. v. Eichendorffa, Lenszczok Zawada, dzieci z SP5 i P5 w Studziennej, widowisko "Teatr Ognia" zespołu "Tartak" z Raciborskiego Centrum Kultury oraz zabawa taneczna.

 

 

Mieszkańcy Studziennej świętowanie rozpoczęli jednak już w czwartek mszą św. i wykładem Piotra Sputa pt. "Historia Śląska".  Z kolei w piątek po mszy św. odbyła się prelekcja pt. "Historia Raciborza" Pawła Newerli.  Zaś w sobotę po mszy św. miał miejsce koncert muzyki klasycznej w  wykonaniu Sabiny Olbrich – sopran, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, Zbigniewa Słomian – skrzypce, Kwartetu Bramy Morawskiej pod kierunkiem Andrzeja Rosoła, Chóru im. J. von Eichendorffa pod dyrekcją Gabrieli Jaworskiej, Chórku Dziecięcego im. J. von Eichendorffa pod kierunkiem Barbary Wałach. Można było posłuchać utworów J.S.Bacha, W. A. Mozarta, C. Francka, J. Cacciniego, A. L. Webbera, A. Piazzoli, C. Saint-Saensa, F. Nowowiejskiego i innych kompozytorów.

 

Niedzielne uroczystości kończą obchody 750-lecia Studziennej.

 

Zobacz również Akt erekcyjny upamiętniający 750-lecie Studziennej.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here