Podsumowano program PEAD 2008 w powiecie raciborskim

23 października odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji programu pomocy żywnościowej dla najuboższych PEAD 2008.

Od 2004 roku w powiecie raciborskim realizowany jest program pomocy żywnościowej dla najuboższej ludności krajów Unii Europejskiej PEAD. Co roku od marca do września osoby wytypowane przez Ośrodki Pomocy Społecznej otrzymują dary żywnościowe za pośrednictwem Śląskiego Banku Żywności oraz zajmujących się koordynacją i rozdawnictwem gminnych organizacji społecznych – charytatywnych. Są to Ochotnicze Straże Pożarne a w Krzyżanowicach Koło Gospodyń Wiejskich.

- reklama -

 

Co roku umowy z bankiem podpisują koordynatorzy wyznaczeni przez te organizacje. Wspierani są organizacyjnie przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Nad całością czuwa i zajmuje się logistyką oraz wspólnym transportem żywności z magazynów banku w Rudzie Śląskiej i Bytomiu do magazynu przeładunkowego w Racioborzu, wyznaczony przez starostę pełnomocnik z  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Dzięki takiej organizacji powiat raciborski jest jedynym w woj śląskim który ma tak dobrze zorganizowaną pomoc, a żywność unijna dociera do każdej wioski. W tym roku do programu PEAD, realizowanego poprzez Śląski Bank żywności nie włączył się Racibórz. Pisaliśmy o sprawie w artykule Organizacje nie wzięły się za PEAD, bo magistrat za mało zaproponował.  Dlatego ok. 1000 osób w mieście nie otrzymywało już tak bardzo potrzebnych artykułów spożywczych jak: mąka, mleko UHT, cukier, kasza, płatki kukurydziane, musli, ser twardy, dania gotowe, dżem i makaron. W ciągu całego roku było to łącznie 116,5 ton żywności o łącznej wartości w/g cen producentów  na kwotę 262  tys. zł. Po przeliczeniu tej masy towarowej przez ceny detaliczne w sklepach PSS wartość otrzymanej żywności wzrasta do 733 tys. zł. Obdarowanych zostało z wszystkich gmin wiejskich 2647 osób.

 

Jednocześnie wyliczono, iż na 1 osobę przypadło razem ok. 43 kg z całego asortymentu. Pocieszające jest stanowisko Komisji Europejskiej, która niedawno zawnioskowała o zwiększenie środków finansowych i poszerzenie asortymentu żywności w edycji programu PEAD 2009.

 

 

Na spotkaniu podsumowującym realizację tegorocznego programu PEAD w powiecie raciborskim starosta Adam Hajduk powiadział między innymi, iż w sytuacji kiedy przybywa nam ludzi biednych, a ceny artykułów spożywczych ciągle rosną, ta forma pomocy unijnej jest nieodzowna i trzeba ją kontynuować w 2009 roku.

 

 

Również uczestniczący w podsumowaniu koordynatorzy gminni jak również kierownicy i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej stwierdzili, iż taka pomoc żywnościowa jest nadal potrzebna. Starosta raciborski wręczył pamiątkowe podziękowania społecznym koordynatorom: Krystynie Lamczyk z Krzyżanowic,  Janowi Flutowi z Nędzy, Bernardowi Ławnikowi z Rudnika, Jerzemu Kocjanowi z Krzanowic, Janowi Herudowi z Pietrowic Wlk., Henrykowi Gorywodzie z Kornowaca, Krzysztofowi Bartoniowi z Kuźni Raciborskiej, Zenonowi Stube ze Stowarzyszenia „Tęcza”, a także Ireneuszowi Tołpie – właścicielowi firmy przewozowej oraz Januszowi Tomczykowi i Wiesławowi Gorczycy z Żar – właścicielom hali przeładunkowej na Ocicach. Słowa podziękowania starosta skierował również do pełnomocnika powiatowego oraz pracowników Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, którzy z ogromnym poświęceniem i niezwykłą determinacją realizowali program PEAD 2008. Przygotowania do następnej edycji rozpoczyną się już w grudniu.

 

Zobacz również Program PEAD 2008 w powiecie raciborskim już ruszył, Organizacje nie wzięły się za PEAD, bo magistrat za mało zaproponował.  

 

/KN/   

Fot. Małgorzata Krawczyńska

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Dzisiaj w dobie galopującej drożyzny, głównie artykułów spożywczych ta pomoc unijna jest bardzo ważna , szczególnie dla rodzin wielodzietnych. Szkoda , że w tym roku ominęła ona gminę Racibórz. Prezydent powinien wyciągnąć z tego konsekwencje. Przecież to prawie 1000 osób żyjących w ubóstwie, pozostało bez darów żywnościowych.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here