Zdrowy pracownik, to zdrowy zakład pracy

Na ile zdrowy pracownik wpływa na wydajność firmy? Czy zakład pracy  ma wpływ na zdrowie pracowników? Na te pytania próbowano odpowiedzieć na konferencji PTP.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie koło terenowe przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu, postarano się przybliżyć tą tematykę i dokonano próby zainteresowania problemem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Konferencji przewodniczyła członek PTP, Beata Wysoczańska – Skroban. 

- reklama -

 

Przed dyskusją przewodnicząca koła Krystyna Klimaszewska zaznaczyła, że na zdrowie każdego dnia ma wpływ wiele różnych czynników m.in. środowisko /czynniki biologiczne, chemiczne klimatyczne promieniowanie/, otoczenie społeczne, / stres,  atmosfera w miejscu pracy, poziom wypalenia zawodowego/,  tryb życia /styl życia, jak traktujemy własne zdrowie i jak reprezentujemy swoją świadomość zdrowotną/, oraz własne zachowanie wypracowane poprzez lata życia.

 

 

To, co dzieje się w miejscu pracy ma także niebagatelny wpływ na stan zdrowia społeczeństwa. Udowodniono, że odpowiednie praktyki w miejscu pracy (aktywność fizyczna, profilaktyka palenia, zdrowe odżywianie, itp.) zasadniczo podnoszą poziom zdrowia, produktywności i wydajności. Środki promocji zdrowego stylu życia stosowane przez zakłady pracy w krajach UE są wciąż niewystarczające. Tylko zdrowy pracownik ma siłę i dobre pomysły. Podano przykłady firm, które zapewniają pracownikom prywatne leczenie.

 

Zgodnie z prawem pracodawcy muszą pracownikom zapłacić za badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Często jednak proponują dodatkową opiekę. Troska o zdrowie pracowników oprócz społecznych korzyści, wpływa także pozytywnie na wizerunek pracodawcy. Oferując pracownikom łatwy dostęp do opieki zdrowotnej i badań lekarskich pracodawca wysyła otoczeniu sygnał, że jego organizacja nie osiąga sukcesu rynkowego kosztem zdrowia swoich pracowników. Troska o zdrowie i dobre samopoczucie pracownika jest długofalową inwestycją w pracownika, który w efekcie będzie mniej chorował, a tym samym będzie bardziej dyspozycyjny i wydajny. Po to przecież fundujemy załodze opiekę medyczną, aby zmotywować ją do wydajniejszej pracy. Poza tym oczywiste jest, że zdrowy pracownik lepiej pracuje, a absencja personelu może podciąć skrzydła niejednej firmie. Inwestycja ma więc związek z działalnością.

 

Jolanta Wojciechowska, przedstawiła  temat „Roli pielęgniarki w zapobieganiu powikłaniom przerostu migdałka gardłowego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego w postaci niedosłuchu”. Projekcja filmowa o chorobie raka szyjki macicy, pt. „To możesz być Ty” spowodowała chwilę zadumy nad własnym traktowaniem zdrowia przez płeć żeńską . Poza tym lek. med. specjalista onkolog Jerzy Hanslik przedstawił wykład „Od bólu do bólu”.

 

W konferencji uczestniczyły pielęgniarki ze szpitala,  zaprzyjaźnionych placówek ochrony zdrowia oraz pracownicy medyczni.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here