Jest zgoda na sprzedaż budynku będącego siedzibą PKO

0

Rada Miasta na październikowej sesji przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Rynek 6a, w której znajduje się siedziba banku PKO.

- reklama -

Jak czytamy w uchwale – wyraża się zgodę na wyodrębnienie i sprzedaż w trybie bezprzetargowym, na rzecz najemców – samodzielnego lokalu mieszkalnego nr 1 i nr 1a wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, wyliczonym zgodnie z ustawą o własności lokali. Wyraża się również zgodę na sprzedaż w trybie przetargowym – nieruchomości położonej przy ul. Rynek nr 6a, w części pozostałej po wydzieleniu na odrębną własność lokali.

 

Nieruchomość będąca własnością gminy Racibórz jest budynkiem wielolokalowym, całkowicie podpiwniczony, posiadającym pięć kondygnacji nadziemnych oraz w części – poddasze użytkowe. Stanowi bryłę budynku dwuklatkowego, z dwoma  niezależnymi wejściami: od Rynku i ulicy Mickiewicza. Obecnie pod wskazanym adresem są trzy lokale: dwa mieszkalne i jeden użytkowy – wykorzystywane na zasadzie najmu.

 

Przypomnijmy w artykule PKO wyprowadzi się z ul. Mickiewicza informowaliśmy już, że gmina przygotowuje do przetargu budynek przy ul. Rynek nr 6a. Pisaliśmy wówczas, że bank zrezygnował z prawa pierwokupu, bo gmina nie zgodziła się na zamianę drugiego piętra, które instytucja zajmuje w tej chwili (poza parterem), na pierwsze.

 

Znajdujące się poza lokalem użytkowym  dwa lokale mieszkalne na trzecim piętrze powstały w wyniku przebudowy użytkowej części budynku i adaptacji na cele mieszkalne, wykonanej za zgodą właściciela na koszt najemców. Pozostała część budynku, od czasu opuszczenia jej przez siedzibę banku BGŻ, pozostaje niewykorzystana.

 

Decyzja o prywatyzacji nieruchomości – jak czytamy w zasadnieniu do uchwały –  wiąże się z koniecznością zastosowania prawa pierwszeństwa wykupu zajmowanych przez najemców lokali. Dotyczy to zarówno mieszkań, co wynika z ustawy z 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, jak i najemcy lokalu użytkowego, któremu pierwszeństwo, zgodnie z dyspozycją ustawy, przyznała Rada Miasta zgodnie z uchwałą z 2003 roku w sprawie zasad sprzedaży komunalnych lokali użytkowych.

 

Stąd najemcy lokalu użytkowego przedstawiono ofertę, z której nie skorzystał, rezygnując tym samym z prawa pierwszeństwa, natomiast najemcy obu mieszkań są zainteresowani nabyciem lokali na własność i złożyli w tej sprawie wnioski.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here