Wszystkich Świętych okazją do zarobku?

13

W całej Polsce, 1 listopada obchodzone jest Święto Zmarłych. Dzień jest czasem refleksji i pamięci o tych, którzy odeszli.

To, że zbliża się czas odwiedzin grobów, sygnalizują nam spotykane na każdym kroku stoiska z kwiatami i zniczami. Pojawiają się już na początku października i nie znikają do 2 listopada. W krajobraz Raciborza, podczas ostatnich dni października, na dobre wpisał się już rynek pełen kwiatów i zniczy.

- reklama -

 

Okazuje się, że 1 listopada jest okazją zarówno do zadumy, jak i do ubicia dobrego interesu.

 

– Jeden bukiet chryzantem sprzedaję od 15 zł w górę. Kwiaty mam z prywatnej hodowli albo z hurtowni. Opłaca mi się taki rodzaj handlu – przyznaje Mariola.

 

 
 
 

 

– Wiadomo, że ludzie muszą kupić gdzieś znicze, kwiaty. Nie muszą daleko szukać, bo do centrum, na rynek wszyscy mają blisko. Nie trzeba się zastanawiać gdzie kupić dzień przed świętem znicze. Wszyscy raciborzanie chyba wiedzą, że rynek to pewniak – tłumaczy Paweł.

 

 
 
 

 

Straż Miejska w całej Polsce ostrzega przed kradzieżami na cmentarzach, ale jak mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Raciborzu, Wiesław Buczyński – Na pewno zdarzają się takie sytuacje, ale ani w tym roku na razie nie mieliśmy tego typu zgłoszeń, ani nie przypominam sobie takich sytuacji z lat poprzednich – mówi.

 

Już jutro, 1 listopada wyruszymy z rodzinami na groby bliskich. Oprócz zmarłych, warto szczególnie w tym czasie zadbać też o znajomych i krewnych pamiętając o słowach ks. Jana Twardowskiego " (…) Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą (…)".

 

/ab/

- reklama -

13 KOMENTARZE

 1. Spieszę donieść, że w całej Polsce 1 listopada obchodzony jest dzień Wszystkich Śiwętych, a nie jak piszecie:
  „W całej Polsce, 1 listopada obchodzone jest Święto Zmarłych”.

 2. Czy ks Jan Twardowski miał też (a może szczególnie) na myśli rodziców I rodzeństwo Dawida W. mordercy młodej dziewczyny.A może zapomnieli o zbrodni i o samym mordercy.

 3. Rzeczywiście, zwyczajowo od czasów komunistycznych w naszej świadomości utrwaliło się pojęcie Dnia Wszystkich Świętych jako dnia zmarłych. Tymczasem w Dniu Wszystkich Świętych modlimy się do nich o spokój i wybawienie dusz zmarłych ale także o nasze uświęcenie na wzór świętych. Odwiedzanie grobów przedłużone powinno być do 2 listopada kiedy to właśnie przypada Dzień żaduszny. W tym dniu powinniśmy się modlić szczególnie za dusze bliskich , zmarłych i uczestniczyć w Eucharystii. To fakt , że nawet ludzie uważający siebie za wierzących zeświedczyli te dwa dni, zapominając o rzeczywistości chrześcijańskiej. To smutne , że odchodzimy tak szybko od Boga i Kościoła dając się manipulować przez media świeckie , gdzie informacje i programy najczęściej tworzą młodzi ludzie mający Kościoła stosunek obojętny lub nawet wrogi.Spójrzmy prawdzie w oczy i w tych dniach zastanówmy się nad naszym życiem. Te święta napawają refleksją i zadumą. Bierzmy przykład dobry ze swoich przodków, stojąc nad ich mogiłami.

 4. Tak się dzień „zeświedczył”, że wczoraj nie było mszy o 14.00 w Farnym. Nie było też żadnej informacji, o której następująća msza będzie. Wiele ludzi pocałowało klamkę Kościoła. Natomaist o 17.00 w Mikołaju tak zmarzlismy, że do dzisiaj nie mogę się rozgrzać.

 5. To że jest okazją do zarobków można było sie przekonać m.in. wczoraj wieczorem, kiedy przed cmentarzem Jeruzalem ustawił się „kramik”, gdzie można było kupić swemu dziecku świecącą zabawkę np. coś takiego jak sprzedaje sie na festynach. Czy ludzie mie mają za grosz szacunku i przyzwoitości …? To dni zadumy i refleksji, a nie okazja do zabawy.

 6. Moim zdaniem na tym święcie zarabia wielu: kwiaciarze, handlowcy, producenci zniczy, kamieniarze i …kościół bo przecież zakonnice stoją przed cmentarzami i zbierają na tzw. wspominki/zolycki – różnie się to nazywa w różnych regionach kraju. Chodzi o to samo – KASĘ!!!

 7. Ludzie! Przecież Koścół , obok celów bardzo chwalebnych, jest jedną wielką maszynką do zarabiania pieniędzy!
  1/chrzest – płacisz 2/ pogrzeb -płacisz 3/ msza za duszę płacisz 4/kolęda – płacisz 4/ chciałeś mieć odpust wieczny
  przekazywałeś grunty lub budowałeś kościół – możnowładcy 5/ pazernośc w odzyskiwaniu ,,ich dóbr,, z dobra wszystkich obywateli!
  I PODAJECIE PRZYKŁADY ŻE KWIACIARZ ,,ZAROBIŁ, Straszne myślenie!

 8. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie skąd proboszczowie mają czerpać środki finansowe na utrzymanie, remonty i ogrzewanie kościołów? Na tacy bardzo cieńko. A kościoły to prawdziwy skarb dziedzictwa kulturowego narodu.
  Trzeba o nie dbać, Z czego?
  Księża ciężko pracują szczególnie w njiedziele i święta . Też mają prawo do godnego życia. Jeżeli im zazdrościsz to wstąp do seminarium.Ale przecież jesteś heretykiem – przepraszam.

 9. Trudno Panie Tylka. Jest Pan osobą publiczną a jednocześnie jednym z liderów grupy która odeszła od Kościoła po liście pasterskim Ks. abp. Nossola dwa lata temu. Niech Pan argumentami odpiera krytykę jeżeli internauci piszą nieprawdę. Ale Pan ideami pseudogrupy ruchu odnowy w Duchu św, zaraża nawet środowisko szkolne albo przyjmuje do pracy tylko ludzi z tego kręgu. Jeżeli to nieprawda to niech się Pan broni w internecie argumentami.

 10. Człowieku co ty piszesz… Taca to dla księży kieszonkowe, a na remonty zabytkowych kościołów proboszczowie dostają wsparcie zarówno z samorządów, Ministerstwa Sztuki a nawet z programów unijnych. Z jednej kolędy (jeśli ksiądz ma dobrą dzielnicę) przez cały jeden rok można przeżyć na warunkach lepszych niż przeciętny Kowalski. A dodatkowo księża mają jeszcze zarobki z katechezy, cmentarzy katolickich, nieruchomości kościelnych, wesel, ślubów, chrztów, darowizn. I to jeszcze nie wszystko, kościół jest dotowany przez słynny fundusz kościelny. Nie dziwne, że w bankach kościelne konta są gigantyczne, obrotnym księżom daje się ten majątek podwajać średnio co dwa-trzy lata. To są naprawdę gigantyczne nieoprocentowane i niesprawdzalne przez nikogo kwoty. Kościół to gigantyczna fabryka pieniędzy. Wiedzą o tym Ci którzy mają coś wspólnego z kościelnymi kontami i kościelnymi dobrami. 😉

 11. Powiedzmy sobie szczerze. Księdza mają tyle kase że HOHo. (nie mówie że wszyscy bo niektórzy księdza naprawdę troszczą się o innych i przekazują na jakieś cele). Ale wystarczy spojrzeć bo samochodach księży. Przeciętny człowiek nie potrafi ze swoich zarobków zakupić samochodu, a taki ksiądz proszę. Zresztą wystarczy taki Tadeusz Rydzyk. Przecież on ma kasy jak lodu. Jestem katolikiem, chodzę do kościoła i jak czasami widzę starsze osoby co pchają księdzowi po 50zł to mi się źle robi.
  Pozdrawiam

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here