Wróć bez HIV

0

Krajowe Centrum ds. AIDS po raz kolejny zorganizowało multimedialną kampanię społeczną, której zadaniem jest podniesienie świadomości na temat HIV i AIDS oraz zmniejszenie liczby nowych zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych.

Kampania realizowana w 2008 i 2009 roku jest skierowana do osób podróżujących w kraju i za granicę, zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Organizatorzy kampanii chcą, by główne hasło kampanii, Wróć bez HIV, przekonało jej odbiorców, że problem HIV i AIDS może dotyczyć każdego. Tak jak każdy gdzieś kiedyś podróżował lub zamierza podróżować.

- reklama -

 

 

Kampania „Wróć bez HIV” rozpoczęła się w mediach 1 lipca, a zakończy się 1 grudnia 2009 wraz z obchodami Światowego Dnia AIDS. Honorowy patronat nad kampanią objął Minister Zdrowia, a także Główny Inspektor Sanitarny, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki.

 

 

W roku 2007 liczba nowych zakażeń HIV przewyższała 2,5-krotnie wzrost liczby osób otrzymujących terapię antyretrowirusową. Przeprowadzone w roku 2007 badania wskazują, iż jedynie 40 procent młodych mężczyzn (15-24 lata) i 36 procent młodych kobiet ma właściwą wiedzę na temat HIV, co nie spełnia założeń przyjętych w  Deklaracji Zaangażowania.

 

 

Liczba ciężarnych kobiet zakażonych HIV, otrzymujących profilaktykę zakażeń wertykalnych wahała się między 14 procent w roku 2005, a 34 procent w roku 2007. Wciąż osoby przyjmujące środki psychoaktywne, oraz mężczyźni mający kontakty seksualne z mężczyznami nie mają zapewnionego odpowiedniego dostępu do świadczeń w zakresie profilaktyki zakażeń HIV.

 

Pomimo, że większość krajów posiada strategie zapewniające równy dostęp do leczenia ARV, profilaktyki, opieki i wsparcia dla kobiet i mężczyzn, jedynie 53 procent krajów przeznacza środki na programy skierowane do kobiet. Liczba osób otrzymujących terapię antyretrowirusową wzrosła o 42 procent w roku 2007, jednak stanowi to jedynie około 30 procent zapotrzebowania.

 

Według najnowszych badań, około 15 procent sierot pochodzących z krajów najbardziej dotkniętych epidemią, otrzymuje jakiekolwiek formy wsparcia, w porównaniu z 10 procentami w 2005 r. Wciąż jedna trzecia państw nie posiada prawnych zabezpieczeń chroniących osoby żyjące z HIV przed dyskryminacją.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here