Jak żyć z workiem stomijnym?

0

20 listopada odbyło się spotkanie w raciborskim szpitalu, podczas którego przedstawione zostały nowe standardy dla pacjentów stomijnych.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród polskiej ludności. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Są przypadki, że choroba dotyka młode osoby.

- reklama -

 

Pozostaje im żyć z workiem stomijnym. Ale jak ze satysfakcją prowadzić życie rodzinne? Życie intymne? Jak zachowywać się wśród przyjaciół i nieznajomych? Pacjenci ze stomią oczekują odpowiedzi na te pytania i potrzebują wsparcia. Otrzymują je podczas spotkań organizowanych w szpitalu. Wykłady prowadzą mgr Krystyna Klimaszewska i Beata Wysoczańska – Skroban z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. 

 

 

Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 20 listopada, przedstawione zostały nowe standardy dla pacjentów stomijnych w pielęgnacji stomijnej. – Przede wszystkim starałyśmy się omówić zaspokojenie najważniejszej potrzeby: potrzebę bezpieczeństwa – zaznacza prowadząca raciborskie koło stomików Beata Wysoczańska – Skroban. – Udało nam się pozyskać nowe zestawy stomijne, które wraz z materiałami informacyjnymi przekazałyśmy uczestnikom ostatniego zebrania. Dla naszych podopiecznych ważne są atuty nowoczesnych worków stomijnych: zakłada się szybko i łatwo, bezpiecznie przyczepia się do skóry, a przylepiec dużo łatwiej się zdejmuje ze skóry, warstwy filtra zapobiegają powstawaniu efektu balona, co zapewnia pacjentom pełną dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa, nie bez znaczenia jest szybka i łatwiejsza aplikacja sprzętu i to, że nowa flizelina jest mocniejsza. Komfort zabezpieczenia pozwala użytkownikowi skoncentrować się na pracy, na rozrywce, umożliwia pełne funkcjonowanie – oceniają pielęgniarki.

 

 

Spotkania chwalą uczestnicy zajęć. Przebiegają one w miłej i sympatycznej atmosferze, a organizatorki poprzez edukację wskazują, jak żyć z chorobą, jak uzyskać autonomię i samokontrolę.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here