Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest 1 grudnia

1

Z  inicjatywy WHO od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.

W ramach walki z AIDS co roku na terenie powiatu raciborskiego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu realizuje Ogólnopolską Multimedialną Kampanię Społeczną w zakresie profilaktyki HIV i AIDS.

- reklama -

 

Podczas trwającej kampanii został przeprowadzony przez PSSE w Raciborzu przy współpracy z miastem Racibórz, etap powiatowy II-go wojewódzkiego konkursu wiedzy o AIDS pt. „Żyję bez ryzyka” w kategorii prezentacja multimedialna. Konkurs ten adresowany był do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych. Komisja konkursowa powołana przez organizatora etapu powiatowego konkursu wyłoniła laureatów trzech pierwszych miejsc:

 

dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano Jakubowi Pytlikowi z Gimnazjum nr 1 oraz Michałowi Sebastianowi z Gimnazjum nr 5, a trzecie miejsce zajęła Anna Świtała z ZSO nr 1 (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi). Wszystkie gimnazja są z Racioborza. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez miasto Racibórz i dyplomy okolicznościowe.

 

Kampania realizowana w latach 2008-2009 pod hasłem „Wróć bez HIV”, skierowana jest do osób podróżujących w kraju i za granicę – zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych, a jej głównym zadaniem jest zmniejszenie liczny nowych zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych.

 

Badania GUS wykazują, iż najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski przynajmniej na 2 miesiące stanowią osoby w przedziale wiekowym od 18-35 lat, z co najmniej średnim wykształceniem, podróżujące zarówno w celach zarobkowych (ponad 80 proc.), jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna oraz gotowość do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego.

 

Główne hasło kampanii „Wróć bez HIV” ma na celu przekonanie odbiorców, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego, ma także ostrzegać przed nieprzemyślanymi zachowaniami, których skutkiem może być dodatkowy nadbagaż, jakim jest HIV. Kampania ma również skłonić do refleksji i zachęcić do podejmowania bezpieczniejszych zachowań, a także do poznania swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV.

 

Lucyna Kurzydem PSSE Racibórz

 

/w/

Czytaj także: Wróć bez HIV

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here