Ruszyły przesłuchania do III Konkursu Wokalnego

0

W sobotę, 6 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbył się casting do III Konkursu Wokalnego.

Konkurs, nad którym patronat medialny objął Raciborski Portal Internetowy, składa się z trzech etapów: przesłuchań eliminacyjnych (grudzień 2008), półfinału (luty 2009) i finału (marzec 2009). Na sobotni casting zgłosiło się 11 młodych osób z terenu całej gminy.

- reklama -

Osoba startująca w konkursie zobowiązana jest zaprezentować dowolnie wybrany utwór w polskim języku literackim. Na tym etapie organizator dopuszcza własny akompaniament. Etap drugi oraz trzeci dopuszcza półplayback, akompaniament własny lub jednej osoby towarzyszącej oraz udział grupy tanecznej do czterech osób. Uczestnicy zakwalifikowani do konkursu półfinałowego oraz finałowego, zobowiązani są do udziału w warsztatach wokalnych, których koszt wynosi 10 złotych od osoby. Nieobecność na zajęciach jest równoznaczna z rezygnacją uczestnika z dalszego etapu konkursu.

Wokalistów ocenia profesjonalne jury w składzie: Jan Goldman – muzyk, chórmistrz i wykładowca raciborskiej PWSZ, Dorota Bonecka – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, wokalistka grupy 6na6, współpracująca z katowickim zespołem Camerata Silesia oraz z Filharmonią Śląską oraz Alicja Ploch-Burda – opiekunka zespołów wokalnych i tanecznych przy D. K. "Strzecha" w Raciborzu.

Umiejętności wokalne uczestników konkursu już nieraz wywierały silne wrażenie na jurorach. Świadczą o tym słowa D. Boneckiej, która w jury zasiada już po raz drugi: – Muszę przyznać, że poprzednim razem pojawiła się masa zdolnych dzieci. Byłam pod dużym wrażeniem poziomu, jaki wówczas zaprezentowały. A czego oczekują jurorzy od uczestników III edycji Konkursu Wokalnego? – Przede wszystkim jakieś nowości, aby nie było prób upodobnienia się do jakiejś gwiazdy – mówi A. Ploch-Burda. – W castingu nie przyznajemy żadnych miejsc, w związku z czym myślę, że warto się dziś zaprezentować całym sobą – dodał, zwracając się do uczestników J. Goldman.

 

– U nas panuje całkowita swoboda w doborze repertuaru. Można więc śpiewać od Dody do Michała Bajora. To jest ewenement, jeśli chodzi o tego rodzaju konkurs, ponieważ nie musicie wbijać się w repertuar kogoś, kogo tak naprawdę nie czujecie – powiedział z kolei Stefan Wardenga – organizator Konkursu Wokalnego.

Wśród uczestników przesłuchań do III edycji konkursu pojawiły się osoby, które sceniczny debiut mają już za sobą. Do nich z pewnością należy Karolina Wojtoszek z Budzisk, która na sobotni występ przygotowała piosenkę Kasi Kowalskiej pt. "By zatrzymać ten czas". Jak swoje szanse ocenia młoda i utalentowana już wokalistka? – Mam nadzieję, że casting przejdę, podobnie jak i półfinał A co będzie w finale, to się okaże. Niejednemu kandydatowi na wokalistę udzielał się tego dnia stres. Tak było m. in. w przypadku Martina Makulika z Rudy, który przed jurorami miał stanąć po raz pierwszy: – Czuję lekkie zdenerwowanie. Obawiam się także oceny jury, gdyż nie wiem jak zareagują na mój występ.

Do półfinału, a tym samym do udziału w warsztatach wokalnych zakwalifikowało się osiem osób: Martin Makulik i Krzysztof Gromotka z Rudy, Nikol Strzeduła z Rudy Kozielskiej, Karolina Wojtoszek z Budzisk oraz Marzena Wrzodak, Katarzyna Warcok, Katarzyna Basisty i Dominika Zawada z Kuźni Raciborskiej. O szczegółach i przebiegu przygotowań do występu półfinałowego, który – w przeciwieństwie do II edycji konkursu – będzie miał charakter zamknięty (otwarty będzie tylko koncert finałowy) redakcja portalu będzie informować na bieżąco.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here