List do redakcji: Problemy raciborskiego PKS-u

16

Pragnę wyrazić swoje stanowisko w ostatnio głośnej sprawie raciborskiego PKS.

Raciborski PKS jest firmą z wieloletnim doświadczeniem w branży przewozów pasażerskich. Ciągle modernizowany tabor i wysoka jakość świadczonych usług sprawiają, że PKS Racibórz zajmuje czołowe miejsca w województwie w branży komunikacji lokalnej i międzymiastowej. W ciągu ostatnich lat PKS gruntownie zmodernizował swój tabor, warto tu przytoczyć zakup w ciągu ostatnich 2 lat aż 9 fabrycznie nowych autobusów klasy międzymiastowej, wykorzystywanych głównie na liniach lokalnych oraz 3 używanych autokarów turystycznych o wysokim standardzie podróżowania. W 2005r. m.in. dzięki staraniom PKS’u został wybudowany nowy dworzec autobusowy, a w chwili obecnej trwają pracę nad remontem samego budynku dworca, dzięki czemu stał się on wizytówką miasta. Mając styczność z kierowcami raciborskiej komunikacji miejskiej i PKS’u mogę z całą stanowczością stwierdzić, że kultura tych drugich jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Owszem jak wszędzie zdarzają się wyjątki, które psują nienaganną opinię całej reszty, ale w świetle kierowców innych firm przewozowych wypadają oni dużo lepiej. Warto przy okazji dyskusji nt. raciborskiej komunikacji autobusowej poruszyć kwestię komunikacji miejskiej. Tabor, którym Przedsiębiorstwo Komunalne obsługuje na zlecenie Urzędu Miasta linie komunikacji miejskiej chyba najlepiej obrazuje, że ta właściwie od lat ‘80 niewiele się zmieniła. Z tą różnicą, że wtedy linie kursowały z właściwą w stosunku do wielkości miasta częstotliwością, a autobusy Jelcz M11, które są podstawą taboru wielkopojemnościowego w PK były nowością na polskim rynku. Nie trzeba dużej wiedzy i doświadczenia, aby zauważyć, że PK pozostało nadal w latach ’80. Niskopodłogowe autobusy wyposażone w elektroniczne wyświetlacze, system zapowiadania przystanków i klimatyzację, a przede wszystkim ciche i wygodne to już standard w większości polskich miast. Komunikacja miejska powinna być przyjazna przede wszystkim pasażerom. W raciborskiej komunikacji miejskiej trudno jednak doszukać się tej cechy. Nic dziwnego, że ludzie wolą chodzić pieszo, niż korzystać z autobusów skoro te w Raciborzu jeżdżą średnio co 1-2 godziny. Jeśli już mamy odrobinę szczęścia i trafimy na autobus to jeśli jesteśmy osobą starszą, niepełnosprawną, albo mamy małe dziecko na wózku z pewnością ciężko będzie nam do niego wsiąść. W świetle informacji, że liczne firmy są zainteresowane przejęciem komunikacji miejskiej w Raciborzu zastanawiające wydaje się być, że magistrat nie rozpisze przetargu na obsługę linii komunikacji miejskiej.  W związku ze zbliżającym się nowym rokiem może warto zastanowić się nad wybraniem drogą przetargu nowego przewoźnika na linie komunikacji miejskiej i zarezerwowania w budżecie środków na zakup autobusów o odpowiednim standardzie.

- reklama -

 

W.Ś. (Miłośnik Komunikacji Autobusowej)

- reklama -

16 KOMENTARZE

 1. Jaki znowu prztarg na komunikację miejską? A co będzie robić imć pan prezes Kowalewski? Pomimo zapowiedzi pana Lenka, że takową propozycję przetargu rozpatrzy ja już w to nie wierzę. W kwestii komunikacji miejskie w SRC są tylko zapowiedzi i nic poza tym.

 2. Jak to ostatnio „głośna sprawa”, bo chyba coś przeoczyłem?
  „W związku ze zbliżającym się nowym rokiem może warto zastanowić się
  nad wybraniem drogą przetargu nowego przewoźnika na linie komunikacji
  miejskiej i zarezerwowania w budżecie środków na zakup autobusów o
  odpowiednim standardzie.”
  ??? ale o co chodzi? Obca firma ma wygrać przetarg (i jak rozumiem) miasto ma jej kupić autobus? Hahaha… Dobre, dobre…

 3. Wstęp listu został przez redakcję nieznacznie zmieniony, stąd ta nieścisłość –
  oczywiście chodzi o artykuł w tygodniku NR pt. „Co z tym PKS-em ?”.
  Miasto powinno dofinansować/sfinansować zakup autobusów, jeśli NIE zdecyduję się na przetarg.

 4. Jasną sprawą jest, że komunikacja miejska w Raciborzu nie należy do zbyt dobrze prowadzonych. Nie chodzi tutaj o częstotliwość kursowania lecz o stan taboru i jego pseudomodernizacje. Jak widać powoli raciborzanie odwracają się od PK, bo widać coraz częściej ile osób korzysta z komunikacji miejskiej. Zakup autobusów marki Man Nl 202 z początku lat 90 był ogłaszany w lokalnych mediach jako zakup nowego środka transportu. Ciekawe czy ktoś z dziennikarzy pofatygował się sprawdzić w jakim stanie technicznym są te pojazdy. Nie wspomne tutaj o wielkiej fecie z okazji zakupu używanego Meredesa O520, którego już dawno na ulicach Raciborza nie widziałem. W ogóle jeszcze jest w PK, czy już stoi pod płotem jakiegoś okolicznego skupu złomu?
  Jedyne rozwiązanie jakie widać to uczciwy przetarg, gdzie postawione zostaną konkretne wymagania przewoźnikom, choć swego czasu prezes PK powiedział, że także wystartuje. Czekamy więc na zmiany, mam nadzieje na lepsze, bo wypowiedzi władz miasta i radnych raczej pozytywnych aspektów nie wnoszą.

 5. Gdyby pan prezes zapytałby sie publicznie czy warto kupić 7 letniego Mercedesa O520 z napędem hybrydowym to ja we wszystkich dostępnych raciborskich portalach pisałbym, że NIE, NIE i NIE. Za nowoczesny nie tylko jak na raciborskie warunki ale i polskie. Koszt zakupu takiego Mercedesa wynosił ok 80 tys zł (za tyle można kupić obecnie taką hybrydę) a że się zepsuła i już prawie rok nie może wyjechać z warsztatu naprawczego to już inna historia. Koszt naprawy to ok 50 tys. zł. Tak więc całkowity koszt ok półrocznego wożenia się Mercedesem wyniósł 130 tys. zł paliwo + ubezpieczenie + itd. Za te pieniądze można było mieć jeden porządny 10 letni używany autobus, który z 10 lat powinnien jeszcze pojeździć bez większych problemów – patrz PKS R-rz.
  Natomiast kupowanie17 letnich MANów NL202 to trochę przesada. Jeżeli nie stać ich na fabrycznie nowe autobusy to jeżeli chcą kupować zachodnie „używki” to nie powinny być starsze jak 10-12 lat.
  A z przetargiem – jak tylko zapowiadali tak dalej będą zapowiadać, że się przyjrzą komunikacji miejskiej i przez najbliższe lata się będą przyglądać ale zmian to raczej żadnych nie będzie.

 6. W naszym mieście wszystko jest ustawiane więc nie dziwi mnie że P.Kowalewski trzyma łape na komunikacji miejskiej….
  W naszym mieście jest tak że trzeba mieć znajomości lub dać w łape żeby wygrać przetarg…
  -chodniki i brukowanie wygrywa firma Trawińskiego
  -budowanie i remonty Kampka i Borbud
  można by wymieniać…prawda jest taka że ręka ręke myje…
  i tak jest w całym kraju…

 7. Nie rozumiem tylko jednego. Czy władze Raciborza nie widzą problemu związanego z komunikacją miejską? Myśle, że niebawem będę chciał to pytanie osobiście zadać prezydentowi Raciborza, bo niewątpliwie choć nie jestem mieszkańcem Raciborza to będąc w tym mieście na pierwszy rzut oka widze, że jest gorzej niż w innym miastach. Mogę śmiało powiedzieć, że nie widziałem by gdzieś było gorzej. Współczuje wam jeżeli jeszcze korzystacie z tej komunikacji, bo choć od czasu do czasu jadę linią 14 to jednak nie mam z kursu tej linii jakiś pozytywnych odczuć. PKS Racibórz jakiś poziom trzyma (o wiele wyższy niż PKS Rybnik) i nawet wyższe ceny i brak zniżek to rekompensuje w 100% w moim odczuciu.

 8. Rano 23 02 Sprawdzałam Rozkład Na Stronie Pks Racibórz Do Gliwic Ostatni Był O 20 15.więc Po Dwudziestej Zjawiłam Sie Na Dworcu. Autobus Nie Podjechał, Wiec Zapytałam W Informacj A Tam Pan Mówi Że Kurs Od Dzisiaj Jest Zawieszony.więc Pytam Dlaczego Rano Na Ich Stronie Nie Było Żadnej Iformacji A Na Rozkładzie Kurs Był.więc Moim Zdaniem Ten Pks To Nie Jest Taki Wspaniały .
  Jak Tak Dalej Będą Postępować Z Pasażerami To Ich Autobusy Będą Świeciły Pustkami,bo Ja To Już Im Podziękuje

 9. Ludzie czy Wy czytać już nie potraficie,[b]list[/b] otawarty dotyczy sytuacji w [b]PKS[/b] a Wy tu nie z gróchy nie z pietruchy o PK a to są dwie odrębne instytucje.A propo [b]JANUSZU[/b] K. PKS czyli Polska Kolej Samochodowa rozpisała konkurs na stanowisko Prezesa.Jesteś dobry w tym zagadnieniu taki elokwentny i doswiadczony ,proszę wygraj ten konkurs a ja będę śledził jak to przedsiębiorstwo rozwija się ;o)))

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here