Niepowtarzalny tryptyk bożonarodzeniowy w kościele św. Mikołaja

1

Jest to jedyna na ziemi raciborskiej płaskorzeźba na ołtarzu otwierana tylko na okres Bożego Narodzenia, który w Kościele Katolickim trwa do 2 lutego.

W kościele St. Maria Maggiore zachowała się częściowo marmurowa rzeźba  artysty Arnolfo di Cambio z 1272 roku, uważana za pierwowzór szopki betlejemskiej. Natomiast  grupa rzeźb przedstawiających sceny Bożego Narodzenia z dawnych czasów , wykonanych zostało dla kościoła Świętej Klary w Neapolu, które podczas bombardowania w 1942 roku uległy zniszczeniu.

- reklama -

 

 

Pierwszą, żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w wiosce Greccio w roku 1223. Był to pierwowzór dzisiejszych jasełek. Dlatego zwyczaj budowania okazałych szopek betlejemskich w świątyniach oraz organizowania inscenizacji Bożego Narodzenia należy przypisać szczególnie zakonowi franciszkańskiemu. W Raciborzu można od wielu lat podziwiać taką szopkę w kościele na Płoni. Tradycja budowania szopek dotarła do Polski z Pragi po 1562 roku. W końcu XVI wieku zwyczaj ten znany był już we wszystkich krajach katolickich.

 

 

Po wybudowaniu kościoła św. Mikołaja w Raciborzu 106 lat temu , wprowadzono do wnętrza również ołtarze boczne . Jeden zawiera obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa a drugi rzeźbę Matki Boskiej Różańcowej. Tuż pod nią znajduje się przepiękny tryptyk płaskorzeźby ze scenami Narodzenia Pańskiego. Warto zwiedzić ten kościół aby zobaczyć  wspaniałe dzieło nieznanego dziś  rzeżbiarza.

 

/K.N./
fot. Szymon Pantoł

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Oglądać można ten tryptyk zawsze przed i podczas Mszy św.. W dni powszednie od 5,30 do 7,00 i od 17,30 do 19,00
    a w sobotę rano od 6,30 do 7,30..W niedziele od 5,30 do 12,00 i od 16,00 do 18,00.
    Niestety 80% kościołów w Raciborzu jest zamkniętych w ciągu dnia z powodu kradzieży i dewastacji.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here