Uczniowie „Mechanika” mają się czym pochwalić

Automatyczny karmik dla rybek, wszechstronny manipulator, gadżet Euro 2012, alarm-keylock, roboty – to tylko niektóre urządzenia wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych.  

- reklama -

Dzisiaj w Zespole Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka odbyła się prezentacja osiągnięć technicznych uczniów. Wśród zgromadzonych gości byli m.in starosta raciborski Adam Hajduk oraz wicestarosta Andrzej Chroboczek. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły dr Sławomir Janowski. W swojej wypowiedzi podkreślił, że w powszechnym zniechęceniu do przedmiotów technicznych warto pokazywać tych, którzy mają swoje pasje konstruktorskie.

 

Goście mogli się przekonać, że uczniowie „Mechanika” mają się czym pochwalić. Jako pierwszy swoje roboty przedstawił uczeń technikum Piotr Dziadek. Piotr Dziadek wraz z Dawidem Sowa zajęli drugie miejsce w kategorii freestyle na Robotic Arena 2008.

 

 

 

Po nim uczeń Marcin Świt zaprezentował trzy projekty: Projekt „Robo” – wszechstronny manipulator; Robot Kajtek – robocik, który sprząta papierki oraz Gadżet Euro 2012 –  oryginalny pojemnik na otwieracz do butelek. – To jest moja wizja gadżetu Euro 2010. Gdzie zastosowanie? Podczas spotkań przyjaciół – mówił.

 

 

 

Następnie zgromadzeni zobaczyli osiągnięcia ucznia technikum Marcina Drzymały. Zaprezentował projekt karmik oraz alarm-keylock, który będzie wykorzystany do ochrony magazynu. – Karmik automatyczny dla rybek służy do karmienia automatycznego rybek, na przykład gdy wyjedziemy na wakacje i nie mamy z kim zostawić rybek. Wtedy on o określonej godzinie karmi rybki. Alarm – działa na takiej zasadzie, że gdy wchodzimy do magazynu mamy 10 sekund na wprowadzenie szyfru, po tym czasie załącza się syrena – wyjaśniał.

 

 

 

Uczeń Andrzej Wycisk pokazał lewitron – urządzenie  pokazujące, że można pokonać grawitację, gdyż przedmiot unosi się w powietrzu – tłumaczył.

 

 

 

Z kolei nauczyciel Franciszek Baraniuk z uczniem Grzegorzem Skabą przedstawili swoje hobby – krótkofalówki. Zaś nauczyciel Piotr Kalus zaprezentował dydaktyczny system mikroprocesowy. Na zakończenie spotkania odbył się w pracowni pokaz wysokich napięć w wykonaniu Jacka Kalabińskiego.     

 

Wszechstronny pokaz umiejętności uczniów wynikał – jak podkreślał dyrektor Sławomir Janowski – z tego, że uczniowie powinni mieć szansę pokazać to, co potrafią, ale też miał na celu pokazanie, że kształcenie w szkołach technicznych ma sens. Stąd zaproszono na nie przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, aby pokazać, że szkoły techniczne też są ważne, że można się w nich rozwijać. Dyrektor ma nadzieję, że było to spotkanie pierwsze z cyklu.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj