Spotkanie z Pawłem Newerlą

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk, Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej oraz Muzeum w Raciborzu zaprosili na spotkanie z Pawłem Newerlą – autorem książki "Dzieje Raciborza i jego dzielnic".

Spotkanie odbyło się 13 lutego w raciborskim Muzeum. Zgromadzonych licznie goście przywitał prezydent Mirosław Lenk. Spotkanie prowadził dr Norbert Mika, który zanim dopuścił Pawła Newerlę do głosu, przedstawił jego najnowszą książkę "Dzieje Raciborza i jego dzielnic", która ukazała się w ubiegłym roku, kiedy obchodzony był jubileusz 900-lecia Raciborza.

- reklama -

 

Od lewej: prezydent Mirosław Lenk, dr Norbert Mika, Paweł Newerla

 

Na początku książki są słowa prezydenta – Na przestrzeni ostatnich ponad stu lat ukazało się wiele publikacji poświęconych dziejom Raciborza. Jednakże od 1881 roku, czyli od edycji drugiego wydania opracowania pióra wytrawnego badacza ks. Augustyna Weltzla nie ukazało się dzieło, które by w sposób kompleksowy i kompletny przestawiało historię Raciborza. W tym czasie miasto się rozrosło. W czasach ks. Weltzla ograniczało się właściwie do obecnego historycznego śródmieścia. Dziś miasto jest znacznie większe, a to za sprawą włączenia do miasta samodzielnych niegdyś osad.

 

 

Książka zadedykowana jest – Moim wnukom Annie Markowi i Wojciechowi poświęcam.

 

Norbert Mika w swojej wypowiedzi podziękował autorowi, że popełnił tę książkę, kiedy obchodzony był jubileusz 900-lecia. – Jest to monografia Raciborza. Jako historyk oceniam, że jest to praca naukowa. Zawiera zasób wiedzy pozwalający czytelnikowi zorientować się w historii Raciborza. Konstrukcja książki jest bardzo przejrzysta. Przestawia dzieje Raciborza, ale i jego dzielnic. Fenomenem tej książki jest to, że dzielnice mają tam swoje miejsce. Nie jest to historia centrum Raciborza. Czytając tę książkę, widać że były to odrębne osady. Język w jakim książka jest napisana jest zrozumiały, komunikatywny. Może ją czytać zwykły zjadacz chleba, ale i badacz historii. Ta książka na trwałe wpisze się w historię Raciborza. Za 100 lat niewielu będzie pamiętać kto był radnym, kto był prezydentem, ale wielu będzie pamiętać, że był Paweł Newerla, który napisał polską monografię miasta Racibórz.

 

 

Zdaniem Miki, Newerla to prawdziwy pasjonat, który Racibórz ma w sercu. – Nie jest to zawodowy historyk, który chce postawić nowe tezy, ale entuzjasta, kochający Racibórz. Jestem pełen podziwu dla pana warsztatu badawczego – mówił.

 

 

Zabierając głos, Paweł Newerla mówił – Jestem zażenowany, w tym jest trochę przesady. Podczas swojej wypowiedzi podziękował również osobom, które pomagały mu przy pracy nad książką, w tym m.in. wydawcy Grzegorzowi Wawocznemu, Tadeuszowi Wojnarowi, który zdobył pieniądze na wydanie jego wcześniejszych  książek: "Opowieści o dawnym Raciborzu" oraz  „Ratibor einst und jetzt”, gdyż mówił nie tylko o najnowszej książce, ale i o pozostałych, które napisał. Ponadto opowiadał o historii Raciborza. W najnowszej książce możemy przeczytać, że ratusz był na Rynku, że Racibórz został ochrzczony 100 lat przed chrztem polskim. 

 

Mecenas Paweł Newerla jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, w życiu zawodowym radcą prawnym, wieloletnim dyrektorem oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Jednak jego pasją jest historia, a w szczególności historia ziemi raciborskiej. Ogromną wiedzą w tej dziedzinie dzieli się na kartach swych licznych szkiców i opracowań książkowych takich jak: „Opowieści o dawnym Raciborzu” oraz „Ratibor einst und jetzt”. Jest współautorem książek: „Raciborzanie tysiąclecia. Słownik biograficzny” i „Zamki i pałace w dorzeczu Górnej Odry”. Spod jego pióra wyszły publikacje o kościele Św. Krzyża i parafii Pietrowice Wielkie oraz teksty do kilku albumów o Raciborzu i okolicach m.in: „Racibórz”, „Poeta ziemi naszej” Bolesława Stachowa, „Racibórz czarną kreską”  Wiesława Grąziowskiego, a także „Powiat raciborski wczoraj i dziś”.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj