O sytuacji spółdzielców po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego 18 grudnia 2008 roku – pisze Edmund Woźny.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że uwłaszczenie lokatorów po spłaceniu przez nich kosztów budowy narusza prawo własności Spółdzielni Mieszkaniowej. Według TK przepisy ustawy o SM uszczuplają majątek spółdzielni. Orzeczenie zapadło w pełnym składzie: 14 sędziów Trybunału, ale 5 sędziów nie zgodziło się z sentencją wyroku i zgłosiło zdanie odrębne. SM są z jednej strony podmiotami prawa spółdzielczego i związkiem osób o charakterze korporacyjnym, a z drugiej – prywatną własnością członków. Nie można więc uniemożliwiać spółdzielcy otrzymania prawa własności tej części majątku, który został przez niego sfinansowany.
Sytuacja spółdzielców po wyroku Trybunału Konstytucyjnego :
1. Jeżeli chcesz wyodrębnić lokal, ale jeszcze nie złożyłeś wniosku sporządź go w dwóch egz. i zanieś do administracji spółdzielni (jeden zachowaj z datą złożenia i pieczątką SM).
2. Jeśli chcesz wyodrębnić lokal i złożyłeś wniosek – czekaj na jego rozpatrzenie. Jeśli spółdzielnia do tej pory nie robiła problemów z wyodrębnieniem lokali prawdopodobnie rozpatrzy Twój wniosek.
3. Jeśli jesteś już właścicielem mieszkania nie musisz się niczego obawiać. Trybunał nie zaingerował swoim wyrokiem w sytuację osób, które skorzystały z uwłaszczeń. Zarząd nie może żądać od Ciebie żadnych dodatkowych opłat.
Przekształcenie mieszkań spółdzielczych wg starych zasad jest możliwe jeszcze przez rok – tj. do 20 XII 2009. Wnioski, które nie zostały rozpatrzone w związku z treścią wyroku TK winny być załatwione w trybie ustawowym. W tym też trybie powinny być zrealizowane wnioski składane w trakcie 12-tu miesięcy od dnia publikacji wyroku (20 XII 2008). Oznacza to, że nawet gdyby zarządy spółdzielni wstrzymywały realizację przekształceń spółdzielczych praw do lokali, to tak złożone wnioski po wszczęciu odpowiednich procedur, będą zrealizowane, a członkowie staną się właścicielami lokali.
Jeżeli SM odmówi wykupu lokali, sami spółdzielcy powinni złożyć i to jak najszybciej, pozew do Sądu Rejonowego o przeniesienie własności na podstawie art. 49 1 ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Wtedy wyrok zastąpi oświadczenie woli SM. Sąd wyda go na podstawie przepisów obowiązujących w dacie orzekania. Coraz więcej osób decyduje się to zrobić. Składając pozew w Sądzie nie trzeba wnieść opłaty sądowej.
Edmund Woźny
Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe ZJEDNOCZENI
A co z własnością spółdzielczą? Też lepiej zamienić na pełną własność?
Na razie to może działać na Twoją niekorzyść. Po ,,wyodrębnieniu,, własności , tak to sie nazywa w języku .prawników, Spółdzielnia może Cię ,,kasować ,,za remonty…….nie uwzględniając ,,solidarności spółdzielców!,,Nic nie zyskujesz, a wiele możesz stracić finansowo!