Chałupki: ujawniono 180 paczek papierosów z przemytu

Wspólny, polsko-czeski patrol ujawnił 180 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, które w swoim samochodzie przewoził obywatel Ukrainy.

Jak informuje rzecznik prasowy ŚOSG – Ujawnienie i zatrzymanie nielegalnych papierosów było wynikiem kontroli drogowej prowadzonej w rejonie miejscowości Chałupki przez funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji. Jednym z wytypowanych do kontroli pojazdów był samochód osobowy marki Skoda na czeskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu okazał się 30-letni obywatel Ukrainy na stałe zamieszkały na terytorium Czech. W trakcie czynności kontrolnych funkcjonariusze zauważyli, że pod przednimi siedzeniami pojazdu, znajdują się paczki papierosów. Po sprawdzeniu okazało się, że są to papierosy z ukraińską akcyzą. Podejrzewając, że mężczyzna może przewozić więcej nielegalnych papierosów, funkcjonariusze postanowili sprawdzić dokładnie cały samochód. Papierosy znaleźli jeszcze w bagażniku, gdzie były ukryte pod wykładziną bagażnika, w zagłębieniach przy kole zapasowym.

- reklama -

 

Łącznie w Skodzie ujawniono 180 paczek (3 600 sztuk) pochodzących z przemytu papierosów wartości szacunkowej 1 300 zł. Cudzoziemiec tłumaczył się, że kupił je na jednym z targowisk w trakcie pobytu na terytorium Polski i zamierzał je wywieźć do Czech na własne potrzeby. W toku prowadzonych czynności zgodził się na dobrowolny przepadek ujawnionego w jego samochodzie nielegalnego towaru na rzecz Skarbu Państwa RP i wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. Papierosy zostały zatrzymane przez Straż Graniczną celem przekazania do Urzędu Celnego w Rybniku, który prowadził będzie w tej sprawie dalsze czynności.

 

To kolejny w ostatnim okresie czasu przypadek ujawnienia przez wspólne polsko-czeskie patrole nielegalnych towarów akcyzowych. Niecały miesiąc temu, w Chałupkach i Czeskim Cieszynie patrole złożone z funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji ujawniły 80 litrów nielegalnego alkoholu z Czech, który w swoich samochodach przewoziło dwoje   obywateli Polski.     W Chałupkach, w trakcie sprawdzania bagażnika wytypowanego do kontroli Forda Mondeo, którym poruszał się 34-letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego, funkcjonariusze ujawnili 60 litrów alkoholu bez znaków skarbowych akcyzy (50 litrowych butelek wódki i 10 butelek spirytusu) wartości szacunkowej ponad 3 tysięcy. Natomiast w Czeskim Cieszynie, podczas kontroli osobowego Renault Clio, którym poruszała się obywatelka Polski- 59-letnia mieszkanka województwa śląskiego, funkcjonariusze znaleźli 20 litrowych butelek wódki wartości około 800 zł.

 

Wspólne polsko-czeskie patrole są jednym z elementów współdziałania między Polską i Czechami w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, szczególnie istotnym w warunkach zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych UE. Celem ich działania jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenach przygranicznych, poprzez przeciwdziałanie przestępczości i zakłócaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wspólne patrole rozpoczęły działalność od momentu przyłączenia obu państw do Strefy Schengen. Do chwili obecnej na odcinku Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzono ich ponad 200, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Polsko-czeskie patrole mogą działać w pasie do 25 kilometrów od wspólnej granicy państwowej, pieszo lub z wykorzystaniem środków transportu. Wchodzący w ich skład funkcjonariusze pełnią służbę zgodnie z przepisami wewnętrznymi państwa, na terytorium którego patrol jest realizowany. Patrol w zależności od potrzeb może składać się z funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, polskiej Policji i czeskiej Policji lub polskiej Straży Granicznej, polskiej Policji i czeskiej Policji. Do ich zadań należy m.in. kontrola pojazdów i legitymowanie osób w szczególności w celu ustalenia tożsamości, ustalenia legalności pobytu cudzoziemców, ujawnienia sprawców wykroczeń i przestępstw; zatrzymywanie, przeszukiwanie i doprowadzanie sprawców przestępstw i wykroczeń; udział w zabezpieczaniu imprez o charakterze masowym; podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym oraz ujawnianie sprawców wykroczeń i przestępstw związanych ze zdarzeniami drogowymi. Podstawy prawne działania polsko-czeskich patroli wynikają z „Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską o współpracy w zwalczaniu przestępczości, ochronie porządku publicznego oraz o współpracy na terenach przygranicznych” z dnia 21.06.2008 r. oraz podpisanego na jej podstawie 17 grudnia 2007 r. „Porozumienia między Komendantem Głównym Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej o wykonywaniu wspólnych patroli”.

 

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj