Magistrat nie przyznał pierwszej nagrody w konkursie "Sklep ekologiczny". Decyzja zdziwiła handlowców. W konkursie wzięło udział 9 sklepów.
Celem konkursu „Sklep Ekologiczny” było wyłonienie i nagrodzenie placówek handlowych, które wyróżniły się skutecznym i sprawnym działaniem w zakresie wycofywania z użytku jednorazowych opakowań foliowych.
Uczestnicy konkursu oceniani byli w 2 kat. placówek:
1.Kategoria A – placówki handlowe o pow. do 500 m2,
2.Kategoria B – placówki handlowe o pow. powyżej 500 m2,
Do konkursu zgłosiło się 7 sklepów w kat. A i 2 placówki handlowe w kat. B z terenu naszego miasta. Komisja konkursowa, na podstawie nadesłanych informacji pisemnych zawierających odpowiedzi na hasła zawarte w kryteriach oceny stanowiących załącznik do regulaminu konkursu oraz na podstawie protokołów z kontroli, wyłoniła następujących zwycięzców:
Kategoria A:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Sklep Spożywczo-Rolny Henryk Bauerek, ul. Słowackiego, Racibórz (5 000 zł)
II miejsce – Sklep spożywczo-przemysłowy nr 5 – Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, ul. Gliwicka 6, Racibórz (5 000 zł)
III miejsce – Sklep Zielarsko- Medyczny, ul. Solna 23/5A, Racibórz (3 000 zł)
Wyróżnienie – PSS „SPOŁEM” Sklep nr 3, ul. Mickiewicza 4, Racibórz (2 000 zł)
Kategoria B:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Przedsiębiorstwo Handlu, Produkcji i Usług NOVEX Sp. z o.o., ul. Kilińskiego 4, Racibórz (5 000 zł).
Nagrody wręczyli prezydent Mirosław Lenk oraz Zdzisława Sośnierz – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Handlowcy wyrazili zdziwienie, że nie została przyznana pierwsza nagroda. – Novex jest to rodzima firma. Stąd się wywodzimy. Tutaj pracujemy. Nie wiedzę tutaj przedstawicieli wielkich sieci handlowych. Konkursem zainteresowały się firmy raciborskie – podkreślał Witold Kolowca szef działu reklamy firmy Novex. Jego zdaniem, akcję Novex przeprowadził profesjonalnie – zrobiono znak graficzny, wydrukowano plakaty, zakupiono torby papierowe i bawełniane. Zwrócił również uwagę, że informacja o konkursie powinna pojawić się szybciej. – Nie da się z dnia na dzień zrezygnować z foliowych opakowań. Klientowi zależy na tym, aby miał towar zapakowany a nie na ekologii. Staraliśmy się zmieniać świadomość klienta. Jako firma jesteśmy zadowoleni z efektu. Miejsce w konkursie nie decyduje o naszych działaniach. Dlaczego nie przyznano pierwszego miejsca, wydaje mi się, że można było – mówił. Ponadto poruszył problem coraz większej liczby marketów dużych sieci handlowych. – Jesteśmy za zdrową konkurencją, ale czy nie warto zastanowić się nad tym, ile jeszcze w Raciborzu ich powstanie – argumentował.
Handlowcy zwrócili również uwagę, że kryterium podziału było nieodpowiednie. Podział powinien uwzględniać oddzielenie artykułów spożywczych od na przykład ubrań.
W wyniku podjętych działań na rzecz konkursu udało się zmniejszyć zużycie opakowań foliowych o:
1.85,25 % w Sklepie Rolno-Spożywczym Henryk Bauerek,
2.76,65 % w Sklepie Spożywczo-Przemysłowym nr 5 – Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”,
3.55,89 % w Sklepie nr 24 – PSS „SPOŁEM”, ul. Nowa 6/7,
4.50 % w Sklepie nr 3 – PSS „SPOŁEM”, ul. Mickiewicza 4,
5.36,71 % w Sklepie nr 2 – PSS „SPOŁEM”, Rynek 8/9,
6.20,54 % w Przedsiębiorstwie Handlu, Produkcji i Usług NOVEX Sp. z o.o.,
7.Sklep Zielarsko- Medyczny nie musiał podejmować działań mających na celu zmniejszenie zużycia opakowań foliowych, ponieważ od lat swoje artykuły pakuje do opakowań ekologicznych. (rodzaj artykułów dostępnych w tym sklepie ułatwia też wyeliminowanie opakowań foliowych – w sklepach spożywczych jest to utrudnione).
W miejsce opakowań foliowych sklepy zaczęły wprowadzać torby ekolog. i torebki papierowe, stąd wzrost stosowania opakowań papierowych przedstawia się następująco w poszczególnych sklepach:
1.100% w Sklepach nr 2, 3, i 24 PSS „SPOŁEM”,
2.99,64 % w Sklepie Rolno-Spożywczym Henryk Bauerek,
3.98,67 % w Sklepie Spożywczo-Przemysłowym nr 5 – Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”,
4.100 % w Przedsiębiorstwie Handlu, Produkcji i Usług NOVEX Sp. z o.o.
Nagrody zgodnie z regulaminem konkursu mają być wykorzystane na działania związane z całkowitym zaniechaniem stosowania jednorazowych opakowań foliowych, właściwe zagospodarowanie odpadów opakowaniowych, zakup opakowań zastępczych.
Akcja nie będzie kontynuowna, gdyż w budżecie miasta – jak mówiła Z. Sośnierz – nie ma środków na ten cel.