Świadectwo energetyczne = oszczędność energii

Od stycznia obowiązuje unijna dyrektywa w prawie budowlanym, która wprowadza obowiązek posiadania przez budynki świadectw charakterystyki energetycznej, które będą musiały mieć wszystkie lokale.

Świadectwo energetyczne, nazywane także paszportem energetycznym jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię wykorzystywaną dla ogrzania budynku, podgrzania wody, wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia na podstawie stałych i obiektywnych cech, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii. Taki standard obejmuje klasę zastosowanych w budynku materiałów przy jego budowie ( ścian, użytej izolacji i okien). Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowopowstałych oraz używanych nieruchomości sprzedawanych lub wynajmowanych, a także dla budynku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu jego charakterystyka energetyczna uległa zmianie.

- reklama -

 

Celem wprowadzenia świadectw energetycznych jest promowanie budownictwa energooszczędnego i zwiększenie świadomości społeczeństwa w oszczędzaniu energii. Najwięcej energii, bo ok. 80 procent pochłania ogrzewanie. Ciepło ucieka z budynków między innymi poprzez nieszczelne lub stare okna, których straty dla całego budynku sięgają około 35 procent.

 

 

Świadectwo energetyczne pełni funkcję informacyjną ponieważ dzięki zawartym w nim danych właściciel, najemca lub użytkownik lokalu będzie mógł orientacyjnie określić roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania lokalu. Zgodnie z prawem świadectwo nie jest obowiązkowe dla budynków podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej; przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata, niemieszkalnych służących gospodarce rolnej, przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh,  mieszkaniowych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku oraz wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

 

 

Z punktu widzenia mieszkańca najważniejsze jest, że niskie zapotrzebowanie na energię przekłada się na niższe koszty utrzymania. Poza tym mniejsze zużycie energię oznacza także większą wartość nieruchomości. W związku z tym lokale w jednym budynku mogą różnić się ceną nawet o 20 procent w wyniku posiadania różnych charakterystyk energetycznych. Najwięcej na wartości będą tracić budynki zużywające najwięcej energii.

 

Wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej może budzić niechęć, zwłaszcza wśród właścicieli starych, nie remontowanych od lat domów. Niemniej wprowadza przejrzystość na rynku nieruchomości i pozwala uniknąć rozczarowań związanych z wysokimi kosztami użytkowania lokalu. Każdy kto ceni sobie oszczędności powinien zainwestować w lokal w taki sposób, aby uzyskać jak najkorzystniejszą klasę energooszczędności budynku.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj