TMZR pamięta o dorobku Orkiestry Dętej w Kuźni Raciborskiej

W 2008 r. minęło 60 lat działalności Orkiestry Dętej w Kuźni Raciborskiej (dawna Zakładowa F. O. "Rafamet"). Z tej okazji 4 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbędzie się jubileuszowy koncert dedykowany członkom Orkiestry.

Orkiestra Dęta przy F. O. "Rafamet" została założona w 1948 r. przez ówczesnego pracownika tego zakładu – Leona Niewrzoła, który od samego początku był jej kapelmistrzem (i jest nim do dziś). Cała historia zespołu jest wyłącznie zasługą tego liczącego sobie dziś 89 lat człowieka. To prawdziwy ewenement w skali krajowej, zwłaszcza w tak małym środowisku, jakim jest Kuźnia Raciborska (5, 5 tys. mieszkańców).

- reklama -

Orkiestra w trudnych latach powojennych stała się przysłowiowym "cementem" łączącym ludność autochtoniczną z elementem napływowym, zacierając jednocześnie różnice narodowościowe i polityczne.

Kapelmistrz Leon Niewrzoł jest jedynym z animatorów kultury w gminie Kuźnia Raciborska, który ma szerokie osiągnięcia w animacji kultury, nie tylko ze względu na 60-letni okres działalności, ale i przez swoje programy i pracowitość. Osobiście udzielił niezbędnej pomocy doradczej, organizacyjnej oraz instruktorskiej w zorganizowaniu w 1955 r. Harcerskiej Orkiestry Dętej przy Państwowym Domu Dziecka w Kuźni Raciborskiej. (istniała do czasu jego rozwiązania w 1978 r. i dała się poznać w całej Polsce). Ponadto, udzielił nieocenionej pomocy wielu wychowankom Domu Dziecka w uzyskaniu pracy w fabryce oraz mieszkań i ciągłości muzykowania.

 

L. Niewrzoł podczas uroczystości "Gala Kultury" w Pietrowicach Wielkich 

Przez wiele lat poza swoją pracą planisty w F. O. "Rafamet" był nauczycielem gry na instrumentach muzycznych w miejscowym Domu Kultury i w przyzakładowej szkole. Nauczył grać na instrumentach ok. 150 osób. Wykształcił też kilku kandydatów na dyrygentów (m. in. Engelberta Frosa dla PDDz w Kuźni Raciborskiej).

W repertuarze Orkiestry od chwili jej założenia znalazło się blisko 200 utworów muzycznych. Swoje koncerty muzycy dawali średnio 40-50 razy do roku (uroczystości lokalne, religijne, państwowe, fabryczne itp.). Zespół w swej 60-letniej historii brał udział we wszystkich branżowych przeglądach i konkursach w województwie opolskim i katowickim, plasując się najczęściej w czołówce (3-6 miejsce w swojej kategorii orkiestr "średniej wielkości").

Najlepsi muzycy Orkiestry byli delegowani przez kapelmistrza do pracy niepełnoetatowej nauczycieli w raciborskim ognisku muzycznym i jego filiach terenowych oraz do Orkiestry Harcerskiej w PDDz. Tutaj, po odejściu Romana Masarczyka, dyrygowali kolejno: Marian Fink i wspomniany już Engelbert Fros.

Na bazie Orkiestry w okolicy powstały liczne zespoły muzyki rozrywkowej i tanecznej (np. "Frosy", "Seniorzy" czy "Tamara").

L. Niewrzoł muzyką zainspirował również swoje dzieci, a nawet wnuki, którzy  ukończyli szkoły muzyczne. Syn Brunon grał w Orkiestrze założonej przez ojca; uzyskał ponadto uprawnienia dyrygenta. Córka Stefania występowała w znanym przed laty w Raciborzu zespole wokalnym "Arabeska".

 

Za swą wieloletnią działalność na niwie kultury, Leon Niewrzoł został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m. in.: "Zasłużony Opolszczyźnie" – odznaka (1971), "Zasłużony W Rozwoju Województwa Katowickiego" – złota odznaka (1983), "Zasłużony Dla Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska" – medal (1988) czy "Zasłużony Dla Zakładu Rafamet" – złota odznaka (2002). Na początku 2009 r. kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej nominowało kapelmistrza do prestiżowej nagrody "Mieszko 2008".

W celu uczczenia dorobku tak Orkiestry, jak i ogromnego wkładu L. Niewrzoła w lutym 2009 r. ukonstytuował się Obywatelski Komitet Obchodów 60-lecia Orkiestry Dętej w Kuźni Raciborskiej. Celem Komitetu, któremu przewodniczy radny powiatowy Władysław Gumieniak jest przyjęcie tego kulturowego dziedzictwa i zabezpieczenie go dla przyszłych pokoleń. Jubileuszowe obchody zainauguruje 4 kwietnia uroczysty koncert, który odbędzie się w sali widowiskowej MOKSiR w Kuźni Raciborskiej. Początek koncertu o godz. 16:00. Wystąpią najlepsze zespoły muzyki rozrywkowej oraz młody śląski kabaret. Wstęp na imprezę wolny.

O dalszych przedsięwzięciach Komitetu redakcja będzie czytelników informować na bieżąco.

/BaK; fot. nr 1 – Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj