Prof. Jan Miodek o „pieniążkach” – XIV

Czy zapis 1,45 zł powinien być przeczytany jako złoty czterdzieści pięć groszy czy złotówka czterdzieści pięć groszy? – pytał Czytelnik raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, jak powinno się czytać zapis 1,45 zł? Czy równie poprawne są formy złoty czterdzieści pięć groszy i złotówka czterdzieści pięć groszy?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Ja myślę, że w takiej mowie żywej, spontanicznej na pytanie "Ile to kosztuje?" każdy Polak odpowie: "Złoty czterdzieści pięć". Złotówkę odbieram monetarnie, że to jest właśnie to kółeczko z czegoś tam wybite, "O! Mam złotówkę jeszcze" czy "dwuzłotówkę, pięciozłotówkę". Także w tekście, zwłaszcza oficjalnym, to ta złotówka by mnie raziła. Jednak "złoty czterdzieści pięć", no a już bardzo oficjalnie "złoty i czterdzieści pięć groszy". Przy okazji, skorośmy już w ten obszar pieniężny weszli, to od kilkunastu lat takim najbardziej irytującym zachowaniem Polaków jest określanie pieniędzy mianem pieniążków. Mówią "Mnie nie wystarcza pieniążków do pierwszego", "Oj, no mam ochotę sobie to kupić, ale nie mam pieniążków"- to jest nonsens dlatego, że tak jak powiedziałem, złotówka kojarzy mi się z kółeczkiem, z monetą wybitą z jakiegoś metalu, pieniążek to jest właśnie drobna moneta. Pieniążkiem był kiedyś grosik, dwa grosze, pięciogroszówka, dwudziestogroszówka… 

 

 

Słuchaj więcej:
 

 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Ostatnio rozprzestrzeniła się dość dziwna moda na bezzasadne zdrabnianie wyrazów w potocznej polszczyźnie.W ustach osób ” poważnych ” brzmią co najmniej śmiesznie. Obiadki, kolacyjki, imprezki… jeżeli odzwierciedlać miałyby naszą łagodność, i sympatię dla kogoś lub czegoś to w porządku, jednak często jedno z drugim nie idzie w parze.
    ” Lecz kufereczek stóweczek daj Boże! „

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj