Prof. Jan Miodek o rosole – XVI

Czytelnik raciborz.com.pl zastanawiał się, skąd wzięła się nazwa tak popularnej zupy – rosołu. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, jakie jest pochodzenie nazwy rosół?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Gwarantuję Państwu poprawność etymologicznego wywodu, by rosół kojarzyć z solą, a ściślej mówiąc z podstawą słowotwórczą rozsolić. Dzisiejszy rosół pochodzi od rozsolić i miał pierwotną postać rozsół, ale jak to w polszczyźnie: trudna do wymówienia zbitka spółgłoskowa, jeden z tych elementów wypadł (ta pierwsza spółgłoska [z]) i dziś mamy rosół. Podobne to jest proszę Państwa do masła, które pochodzi z kolei od mazania. Było to pierwotne mazsło i z pierwotnego mazsła (znów zbitka spółgłoskowa zs) zrobiło się dzisiejsze masło. Mazsło – dzisiejsze masło, rozsół – dzisiejszy rosół. 

 

 

Słuchaj:
 

 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Juz nie moge się doczekać na świateczny rosół mojej mamy.A tak poważnie, to nie miałęm pojęcia, że rosół pochodzi od soli, choć wiem ,że należy go posolić.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj