Trwa Europejski Tydzień Szczepień

Od 20 do 26 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień, którego celem jest promowanie szczepień jako skutecznej formy zapobiegania wielu chorobom.

W tym roku akcja rozpoczyna się 20 kwietnia. Europejski Tydzień Szczepień – European Immunization Week (EIW) objęty jest patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Głównym celem tego przedsięwzięcia jest nie tylko propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom, ale także zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie.

- reklama -

 

IW został zapoczątkowany w 2005 roku przez WHO. W akcji  aktywnie uczestniczą kraje z całego regionu europejskiego, w Polsce akcję patronatem objął Główny Inspektorat Sanitarny. Program realizowany jest pod hasłem „Zdrowe dzieci – zdrowe społeczeństwo”. Szczepienia ochronne są jednym z najważniejszych odkryć w medycynie, które przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Taka opinia, wyrażona przez Światową Organizację Zdrowia jest ciągle aktualna i potwierdza potrzebę ich kontynuacji.

 

 

 

 

Profilaktyka chorób zakaźnych to jeden z ważniejszych celów dzisiejszej medycyny. Dzięki szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne – wirusowe i bakteryjne – szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Przed zakażeniem chronią je jedynie szczepienia. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale też komfort pacjenta poddanego szczepieniu. „Szczepienia ochronne mogą znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań i powikłań, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre choroby zakaźne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby zakaźne były codziennym zagrożeniem, a śmierć dziecka z powodu kokluszu czy szkarlatyny nie budziła żadnej sensacji” – twierdzi prof. Jacek Wysocki z Akademii Medycznej Poznaniu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

 

 

 

 

Szczepionki sprawiły, że takie przypadki stały się rzadkością. Niestety, spowodowały także, że wiele osób nie szczepi siebie ani swoich dzieci, bo “nie ma niebezpieczeństwa”. Obecnie priorytetem w zakresie szczepień ochronnych jest maksymalne zwiększenie wykorzystania aktualnie dostępnych szczepionek i zapewnienie środków na ich finansowanie dla jak najszerszych grup społeczeństwa. Program szczepień ochronnych jest najbardziej intensywny
w grupie dzieci do 14 roku życia, w tym w ciągu pierwszych dwóch lat. W aktualnej sytuacji epidemiologicznej, konieczne staje się rozszerzanie szczepień na populację dorosłych, szczególnie osoby pozostające pod stałą opieką medyczną, a także personel medyczny i pomocniczy.

 

Szczepienia ochronne u dzieci są realizowane wg tzw. "Kalendarza szczepień". Wszystkie szczepienia, które tam się znajdują, są obowiązkowe i bezpłatne. Dziecko jest szczepione w swojej Rejonowej Przychodni i o wykonanie tych szczepień mają obowiązek zadbać rodzice i lekarz rodzinny. W każdej Przychodni znajduje się przeszkolona pielęgniarka i gabinet szczepień.

 

 

 

 

 

O czym należy pamiętać?
1.  Nie zaszczepienie dziecka jest narażaniem go na zachorowanie na chorobę zakaźną oraz na jej powikłania.
2.  Przed każdym szczepieniem dziecko musi obejrzeć lekarz aby stwierdzić, czy jest ono zdrowe.
3.  Nie szczepi się dzieci, które aktualnie mają jakąkolwiek infekcję.
4.  Między kolejnymi szczepieniami musi być zachowany stosowny odstęp, który określa lekarz pediatra.
5. Dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia mają stworzony tzw. "Indywidualny kalendarz szczepień" przez swojego lekarza.
6. Oprócz infekcji istnieją choroby (zwłaszcza przewlekłe), które są przeciwwskazaniem do szczepienia. W takim wypadku o "zwolnieniu ze szczepienia", czasowym lub całkowitym orzeka lekarz prowadzący, często po zasięgnięciu konsultacji w Wojewódzkiej Poradni Szczepień.
7. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niedopełnienie obowiązku szczepienia swojego dziecka jest przekroczeniem podstawowego obowiązku: zadbania o jego zdrowie.
8. Po szczepieniu najczęściej nie ma większych odczynów, niekiedy dziecko może mieć na drugi czy trzeci dzień po szczepieniu podwyższoną temperaturę, obrzęk w okolicy podania szczepionki, niechęć do jedzenia czy wolniejszy stolec. Można podać wówczas paracetamol, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
9. W przypadku niepokojących objawów (niezwykle rzadkich) należy natychmiast pokazać dziecko lekarzowi.

 

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio lub telefoniczne w punkcie informacyjnym Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Raciborzu przy ul. Batorego 8, tel. 032/414-99-48 lub 032/459-41-40 w godzinach 10.00 – 15.00.

 

/w/

 

Więcej informacji o Europejskim Tygodniu na Rzecz Szczepień na stronach: www.euro.who.int/vaccine ; www.parasoldlazycia.org

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here