Jak naturalnie chronić oczy

Praca przed monitorem komputera, długotrwałe oglądanie telewizji,  zanieczyszczone powietrze, niezdrowy sposób odżywiania, stres, palenie papierosów, alkohol narażają oczy na obciążenie i uszkodzenia.

Zawarte w żółtych i ciemnozielonych warzywach i owocach barwniki roślinne z grupy karotenoidów – luteina i zeaksantyna – mogą zmniejszać ryzyko powstawania AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), które jest jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia a nawet utraty wzroku – informuje pismo "Archives of Ophthalmology".

- reklama -

 

Zeaksantyna współdziałając z luteiną, działa dwutorowo, ponieważ wiąże wolne rodniki i zmniejsza niedotlenienie (efekt antyoksydacyjny) oraz pochłania energię fali światła niebieskiego i tym samym chroni oko przed fotochemicznym uszkodzeniem. Naturalnym źródłem zeaksantyny są zboża (głównie kukurydza), zielony groszek, jarmuż i szpinak a także szafran. Luteina występuje przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych np. szpinaku, sałacie i liściach selera oraz także żółtku jaj. Badania wykazały, że dieta bogata w te produkty zwiększa zawartość pigmentu w plamce żółtej chroniąc tym samym oczy.

 

Już od dawna wiadomo, że jedzenie marchwi poprawia wzrok. Badania potwierdziły, że ma to uzasadnienie ze względu na obecność w tym warzywie beta karotenu. Beta karoten jest naturalnym żółtym barwnikiem występującym m.in. w owocach i warzywach. Jest on przekształcany w organizmie w witaminę A, dzięki której możliwe jest widzenie o zmierzchu i w złych warunkach oświetleniowych. Witamina zwiększa także produkcję śluzu, który chroni i nawilża oko. Beta-karoten wychwytuje też uszkadzające komórki wolne rodniki. Doskonałymi źródłami beta karotenu są poza marchwią także dynie, pomidory, morele, brzoskwinie, nektarynki, melony, mango. W warzywach takich jak szpinak, kalafior, brokuły, sałata, cykoria, włoska kapusta, jarmuż.

 

Poza warzywami doskonałym źródłem wcześniej wspomnianych barwników chroniących oczy są czarne jagody (borówka czernica), które zawierają antocyjany, czyli barwniki będące skutecznymi antyoksydantami. Odwary z owoców borówki czarnej stosowane są od dawna w leczeniu chorób oczu i siatkówki oka, m.in. w retinopatiach, krótkowzroczności, i obniżonej fotowrażliwości siatkówki – również w tzw. kurzej ślepocie.

 

 

 

 

Zawarte w niej barwniki reagując z kolagenem uszczelniają ściany naczyń włosowatych, szczególnie gałki ocznej, zmniejszają jej przepuszczalność i łamliwość. Wyciąg z czarnej jagody sam lub w powiązaniu z beta-karotenem i witaminą E wpływa na lepsze nocne widzenie, szybszą adaptację do ciemności i szybsze przywrócenie ostrości widzenia wraz z reakcją na błysk jasnego światła.

 

Karotenoidy, czyli żółte, czerwone i pomarańczowe barwniki roślinne, są dość trwale związane z komórkami roślinnymi, dlatego by zwiększyć ich przyswajalność należy poddać warzywa właściwej obróbce termicznej. Najlepiej gotować je na parze lub szybko poddusić na odrobinie masła.

 

/w/

 

Artykuł opracowano na podstawie medycynanaturalna.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj