Sport przez wieki i karaje

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi realizuje polsko – czeski projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu 3.3 Fundusz Mikroprojektów POWT RCZ- RP 2007-2013. Tytuł projektu „Sport przez wieki i kraje”.Trzecim działaniem realizowanym w ramach współpracy transgranicznej była wycieczka do Byczyny, w której realizowano działania w ramach sportów średniowiecznych.
11 maja 68 uczniów SP1 i ZSMS Vrchni 19 wraz z opiekunami wyjechało z Raciborza do oddalonej o 150 km Byczyny.
Przygotowania do wyjazdu kierownik wycieczki – Ewa Wawoczny rozpoczęła w marcu. W szkole na lekcjach języka polskiego zapromowała wycieczkę, informując uczniów o jej terminie, miejscu zakwaterowania i planowanym dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa – „Przekraczamy granice”. Wszyscy zapisani uczniowie otrzymali ulotki informujące o celach wycieczki. Zorganizowano również zebranie rodziców uczniów uczestniczących w wycieczce oraz poruszono najważniejsze zagadnienia dotyczące wyjazdu oraz zaprezentowano prezentację multimedialną o średniowiecznym grodzie i warsztatach w nim organizowanych.
Przed wycieczką zamówiono i zakupiono również 40 sztuk tunik średniowiecznych oraz nagrody i dyplomy do poszczególnych konkurencji. Tydzień przed terminem wyjazdu zorganizowano spotkanie organizacyjne, na którym poinstruowano uczniów jak powinni przygotować się do wyjazdu. Uczniowie również podpisali oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem wycieczki.

Opiekunami na wycieczce byli: Jolanta Zacharko, Joanna Kurpis, Sylwia Surma.

- reklama -

W poniedziałek, 11 maja 2009 r., o godzinie 9.00, grupa Polaków wyjechała spod szkoły autokarem do Byczyny. Tam też ok. godz. 12.00 spotkali się reprezentanci Polski i Czech. Po powitaniu przez obsługę grodu, nastąpiło zakwaterowanie Polaków w grodzie oraz Czechów – w pałacu w Proślicach. Opiekunowie polskiej grupy wywiesili również na dziedzińcu grodu baner informujący o dofinansowaniu projektu przez Unię Europejską oraz tytule przedsięwzięcia. Uczniowie otrzymali także do poszczególnych konkurencji sportowych tuniki średniowieczne opatrzone naklejką umieszczoną po prawej stronie klatki piersiowej o dofinansowaniu i tytule projektu.
O godz. 13.00 wszyscy zjedli obiad w grodowej karczmie. Po obiedzie nastąpiło zapoznanie z regulaminem wycieczki i harmonogramem, zasadami bhp i instrukcjami dotyczącymi zajęć. Zamysłem organizatorów było rozdanie uczniom kart indywidualnych, w których dzieci zbierały punkty od opiekunów i pracowników grodu za wykonanie poszczególnych działań w ramach warsztatów oraz zachowanie i czystość w pokojach.

Po ciszy poobiedniej zorganizowano warsztaty ceramiczne, zakończone konkursem. Uczestnicy mieli wykonać rzeźbę o tematyce średniowiecznej. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Po przerwie na podwieczorek dzieci wykonywały świece z węzy pszczelej pod okiem Ewy Wawoczny. Każdy uczestnik mógł zwinąć dowolną ilość świec różnego rozmiaru i zabrać do domu. Uczniowie mieli także możliwość zakupienia pamiątek średniowiecznych w grodowym sklepiku.

Wieczorem odbyła się średniowieczna uczta rycerska o charakterze integracyjnym. Po wspólnym ucztowaniu Czesi udali się do Proślic na nocleg, a Polacy wzięli udział w multimedialnym konkursie wiedzy o średniowieczu i sportach. Następnie rozpoczęli przygotowania do snu w swoich pokojach w grodzie. Od 22.00 do 8.00 trwała cisza nocna.

Następnego dnia, we wtorek, 12 maja, po pobudce o godz.8.00 dzieci polskie przygotowały się do śniadania, które rozpoczęło się o godz. 9.00. O godz. 9.30 śniadanie zjedli Czeci, bowiem zostali przywiezieni przez polski autokar do grodu. Po śniadaniu dzieci zostały podzielone na grupy, by rozpocząć warsztaty historyczno-sportowe. Pod opieką instruktorów czerpały papier w wielkich kadziach, uczyły się tkactwa średniowiecznego na bardkach, pisania gęsim piórem kursywą gotycką, strzelania z łuków tradycyjnych do tarczy, jazy konnej, tańca dawnego wiejskiego i mieszczańskiego, rzutu włócznią i toporem do tarczy. W czasie trwania warsztatów, dzieci po kolei miały możliwość przejażdżki konnej w przygrodowym laskupod okiem instruktora jazdy konnej. Po czterogodzinnych zajęciach, uczestnicy poszli na obiad. Po obiedzie Czesi udali się do Proślic na ciszę poobiednią, a Polacy udali się na ciszę poobiednią do swoich pokoi w grodzie. O godz. 16.00 Polacy udali się do Proślic na piknik średniowieczny. Tam chętni mogli odbyć przejażdżkę bryczką. Tam również otrzymali słodki podwieczorek.

Uczniowie w średniowiecznych tunikach wzięli udział w wielu konkurencjach sportowych w przypałacowym parku zwanym „Doliną słowików”. Grali w piłkę nożną, siatkówkę oraz w średniowieczne zabawy plebejskie takie jak: przecinanie jabłka mieczem, bieg w hełmie rycerskim, przeciąganie liny, kręcioł, średniowieczne narty. Po zabawach sportowych odbyło się grillowanie. Ok. godz. 20.00 dzieci wraz opiekunami udały się do sali myśliwskiej w pałacu, gdzie uroczyście zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczestników. Były to: łuki drewniane ze strzałami, biżuteria średniowieczna, sakiewki, kaletki, suknie średniowieczne, toczki dla dam, sakwy z cukierkami, breloczki średniowieczne, kule ozdobne, figurki i rzeźby dam i rycerzy, ozdoby z magnesami, kubki, bransoletki bursztynowe, wisiorki w kształcie butów średniowiecznych, monety średniowieczne, mieczyki.
Po uroczystej gali, dzieci polskie udały się do grodu, a czeskie przygotowywały się do dyskoteki w Sali kominkowej. Polacy po przyjeździe do grodu przygotowywali się do „nocy duchów”. Był to przemarsz nocny do lasu oraz zwiedzanie sali tortur średniowiecznych w grodzie z przewodnikiem. Ten punkt programu wywarł wielkie wrażenie na dzieciach i bardzo się im podobał.
Ostatniego dnia po śniadaniu dzieci polskie wykwaterowały się ze swoich pokoi i udały się na zajęcia o uzbrojeniu średniowiecznym. Miały możliwość przymierzania elementów uzbrojenia rycerskiego oraz średniowiecznych strojów damskich i męskich. Dzieci z Czech wzięły udział w tym czasie w zwiedzaniu wystawy narzędzi tortur średniowiecznych w murach grodu, a następnie w zbrojowni, by podobnie jak polscy koledzy przymierzyć uzbrojenie i stroje rycerskie.
Po otrzymaniu suchego prowiantu na drogę, obie wycieczki udały się w drogę powrotną. Po wyjeździe z grodu, polska grupa zatrzymała się w centrum Byczyny, zwiedzając historyczne mury, fosę, kościół ewangelicki, ratusz. Dzieci zakupiły sobie pamiątki oraz lody. Do Raciborza zawitano ok. godz. 17.00.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj