Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu i Centralnego Biura Śledczego w Rzeszowie rozbili na Śląsku zorganizowaną grupę przestępczą.
Działania prowadzone przez dwa dni na terenie kilku śląskich miast przez Straż Graniczną i Centralne Biuro Śledcze – przy wsparciu funkcjonariuszy Izby Celnej w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, doprowadziły do zatrzymania 14 członków grupy przestępczej zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją alkoholu (w tym głównego organizatora) oraz zlikwidowania nielegalnej rozlewni i magazynu spirytusu. Zabezpieczono ponad 21 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu oraz 5 tysięcy paczek papierosów bez polskiej akcyzy. Działania realizowano w ramach trwającego od ponad pół roku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Były to kolejne zatrzymane w tej sprawie osoby oraz kolejna ujawniona nielegalna rozlewnia i magazyn.
Łącznie w wyniku śledztwa zatrzymano 18 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Dzięki współdziałaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i celników zatrzymano prawie 70 tysięcy litrów alkoholu nielegalnego pochodzenia szacunkowej wartości rynkowej 5 mln złotych oraz zlikwidowano 3 nielegalne rozlewnie alkoholu, zabezpieczając w nich kompletne linie produkcyjne wraz z komponentami do odkażania rozcieńczalnika spirytusowego, a także skażony i odkażony już spirytus oraz wytworzoną z niego wódkę przygotowaną do dystrybucji. Zlikwidowano 3 magazyny ze skażonym spirytusem – rozcieńczalnikiem spirytusowym, z których zaopatrywane były rozlewnie . Z uwagi na skalę procederu, ogromne ilości przerabianego i wprowadzanego do obrotu nielegalnego spirytusu oraz wielkość szacowanych strat Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy, na poczet grożących członkom grupy kar dokonano zajęcia ich mienia oraz nieruchomości na łączną kwotę ponad 2 mln złotych.
Na ślad przestępczej działalności grupy trafili funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej po tym, jak w pod koniec października 2008 roku, w wyniku wielokrotnie ujawnianych przypadków przewozu i posiadania nielegalnych wyrobów spirytusowych, znaleźli i zlikwidowali nielegalną rozlewnię alkoholu w Rudzie Śląskiej. Podjęte w tej sprawie dalsze czynności we współpracy z policjantami z Rudy Śląskiej i celnikami z Izby Celnej w Katowicach doprowadziły do zlikwidowania kolejnej rozlewni i magazynu spirytusu oraz zatrzymania uczestniczących w nielegalnym procederze 4 mężczyzn – mieszkańców Rudy Śląskiej i Zabrza. Zebrane materiały i ujawnione magazyny z dużą ilością spirytusu pozwalały przypuszczać, że natrafiono na zorganizowaną grupę zajmującą się produkcją i handlem nielegalnym alkoholem na skalę masową. W rozlewni zabezpieczono kompletną linię do odkażania i rozlewania alkoholu (wraz ze środkami chemicznymi do oczyszczania alkoholu, osprzętem do jego filtrowania i przepompowywania), 1250 litrów rozcieńczalnika spirytusowego, prawie 70 litrów odkażonego już spirytusu, a także 2000 pustych – przygotowanych do napełnienia butelek. W trakcie działań zatrzymano łącznie 14 osób (3 kobiety i 11 mężczyzn) – mieszkańców Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Bytomia, Katowic. W ich miejscach zamieszkania oraz w dwóch samochodach dostawczych zabezpieczono ponadto 10000 litrów oczyszczonego spirytusu oraz ponad 5000 paczek papierosów bez
polskiej akcyzy.
Tak samo jak zatrzymani wcześniej 4 mężczyźni, 13 z zatrzymanych w wyniku działań osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych polegających na nielegalnym wytwarzaniu wyrobów spirytusowych i wprowadzaniu ich do obrotu, natomiast 1 osoba usłyszała zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Członkom grupy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, organizatorowi – do lat 8. O skali przestępczej działalności grupy świadczy fakt, że w ostatnim okresie czasu w nielegalnej „fabryce” wytwarzali przypuszczalnie około 25 tysięcy litrów alkoholu tygodniowo. Działali prawdopodobnie od kilku lat, czyniąc sobie z tego nielegalnego procederu stałe źródło dochodu, narażając Skarb Państwa na milionowe straty. Szacuje się, że tylko w wyniku wprowadzenia do obrotu zatrzymanych w toku całego śledztwa 70 tys. litrów nielegalnego alkoholu, Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków straciłby około 3 mln złotych.
Efekty przeprowadzonych na Śląsku działań są kolejnym przykładem skuteczności współdziałania funkcjonariuszy różnych służb mundurowych w walce z zorganizowaną przestępczością. Bez ścisłej współpracy Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Służby Celnej i Policji, wzajemnej wymiany informacji, wspierania się w działaniach, rozbicie tej dobrze zorganizowanej grupy przestępczej byłoby bardzo trudne.
W powyższej sprawie prowadzone są dalsze czynności i wyjaśnienia. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.
/p/
Do likwidacji Straż Graniczną, zamiast siedzieć cicho jak mysz pod miotłą, wódę będą likwidować. A kysz.