W dniach 2, 3 i 4 czerwca 86 osobowa grupa uczniów SP1 wraz z opiekunami brała udział w integracyjnym rajdzie pieszym.Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi realizuje polsko – czeski projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu 3.3 Fundusz Mikroprojektów POWT RCZ- RP 2007-2013. Tytuł projektu „Sport przez wieki i kraje”. Piątym działaniem realizowanym w ramach współpracy transgranicznej był rajd pt. „Górskie wędrówki i gawędy o sportach górskich” w Wiśle
W dniach 2, 3 i 4 czerwca 86 osobowa grupa uczniów SP1 wraz z opiekunami brała udział w integracyjnym rajdzie pieszym.
Przygotowania do rajdu rozpoczęto w maju. W szkole rozwieszono plakaty informujące uczniów o możliwości wyjazdu, jego terminie, miejscu zakwaterowania i planowanym dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa – „Przekraczamy granice”. Wszyscy zapisani uczniowie otrzymali ulotki informujące o celach rajdu. W połowie maja zamknięto listę uczestników. Opiekunami na rajdzie byli: Beata Joszko, Joanna Kurpis, Sebastian Łoboda, Krzysztof Ciszek, Ewa Wawoczny, Grażyna Hończak i Barbara Dłucik.
Tydzień przed terminem wyjazdu zorganizowano spotkanie z rodzicami uczestników rajdu. Na zebraniu przekazano wszelkie niezbędne informacje: miejsce i godzinę zbiórki, trasę podróży, miejsce pobytu, telefon kontaktowy oraz termin i godzinę powrotu. Przedstawiono dzienny plan zajęć rajdu, każdy rodzic otrzymał ulotkę, na której znajdowały się wszystkie ważne wiadomości.
We wtorek 2 czerwca o godzinie 800 grupa wyjechała dwoma autokarami w stronę Wisły. Około godziny 930 dojechała do Ustronia gdzie odbyły się pierwsze zajęcia w Parku Leśnych Niespodzianek. Po wejściu na teren parku grupa poruszała się ścieżką dydaktyczną. Dzieci miały okazję bliskiego kontaktu ze zwierzętami, które poruszają się swobodnie po terenie parku. Następnie dzieci bawiły się na placu zabaw. Tam można było się kręcić na karuzeli , skakać na batucie, zjeżdżać i wspinać się po linie. O godzinie 1300 cała grupa wzięła udział w pokazie tresury sów. Treser opowiadał o życiu tych niezwykłych ptaków. Droga powrotna prowadziła przez ścieżkę na której mieściły się domki z kukiełkami opowiadającymi tradycyjne bajki Polskie.
Po zajęciach grupa wyruszyła do miejsca zakwaterowania w Wiśle. Po drodze widziały starą skocznię narciarską. Pokoje w hotelu były 2, 3 i 4 osobowe. Po południu wszystkie grupy wyruszyły na zwiedzanie Wisły. Zadaniem ich było poszukiwanie dziedzictwa kulturowego tego regionu.
Tego dnia wieczorem po kolacji odbyło się ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek. Międzynarodowa grupa wspólnie grała w piłkę nożną i siatkową. Dzieci popisywały się śpiewając i opowiadając ciekawe historie.
Drugiego dnia po śniadaniu dzieci wyruszyły w stronę Baraniej Góry. Po drodze zobaczyły nową skocznię narciarską. Po dotarciu do Wisły Głębce rozpoczęły szlak na Baranią Górę. Wiele ciekawych informacji na temat tego regionu udzielił im przewodni górski, który prowadził całą grupę. Dzieci pokonały tylko niewielki kawałek szlaku ponieważ warunki atmosferyczne nie pozwoliły im na kontynuowanie wędrówki.
Po powrocie do hotelu odbyły się zajęcia edukacyjne. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i bandażowania oraz zostały wyposażone w wiadomości dotyczące zdrowego i aktywnego stylu życia.
Tego dnia dzieci miały okazję wykapać się w Aquaparku. Tam pływały, bawiły się na falach i zjeżdżały rynnami. Była to kolejna aktywna forma spędzania czasu wolnego.
Po południu dzieci wyruszyły kolejny raz na poznawanie okolic Wisły.
Wieczorem odbyła się dyskoteka integracyjna z dedykacjami. Dzieci prowadził samodzielnie zabawy: przechodzenia pod liną, taniec wokół krzeseł itp.
Trzeciego dnia odbyły się konkursy wiedzy z pierwszej pomocy przedlekarskiej, na mumię (czyli popisy z bandażowania) i plastyczne. Za zajęcie pierwszych miejsc można było otrzymać dyplom i cukierki. Po obiedzie cała grupa wsiadła do autokaru i wyjechała w stronę Raciborza.
Górskie wędrówki i gawędy o sportach górskich
- reklama -