Miasta Racibórz i Rybnik zamiast rywalizować ze sobą, postanowiły promować się wspólnie. Adam Fudali zaproponował, by z okazji wspólnej promocji kultury bić okolicznościową monetę – dukata lub denara z wizerunkami obu miast.
20 sierpnia w rybnickim magistracie odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydenci Adam Fudali i Mirosław Lenk pochwalili się mediom wspólnym projektem pod nazwą „Promocja kultury ziemi raciborsko-rybnickiej”. Wspólne przedsięwzięcie obu miast ma popularyzować tradycję i kulturę regionu, a także umacniać więzi partnerskie pomiędzy Rybnikiem a Raciborzem.
W Rybniku i Raciborzu zorganizowanych zostanie szereg imprez kulturalnych, które będą promować oba miasta. Imprezy adresowane będą do mieszkańców całego Śląska, a także będą promowane w regionalnych mediach. Bilbordy informujące o imprezach staną przy głównych drogach na Śląsku. Ma to sprawić, że oba miasta będą postrzegane jako wiodące ośrodki kultury w naszej części województwa śląskiego. W ramach projektu odbędą się:
w Raciborzu:
- Jarmark św. Marcelego;
- Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Śląsk – kraina wielu kultur";
- Strzelecki Turniej Zielonoświątkowy;
- Międzynarodowy Plener Malarski „Tworzę, więc jestem";
- II Mini Festiwal dla Przedszkolaków;
- Śląski Dzień Filmowy;
- Obchody Jubileuszowe 100-lecia Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr;
- XX Jubileuszowy Konkurs Poezji Młodych „Nadzieja";
- Koncert "Muzyka w zabytkach";
- Intronizacja Króla Kurkowego oraz obchody V-lecia Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego;
- Dzień dialogu pomiędzy historią a współczesnością;
- Inscenizacja historyczna nawiązująca do zwycięskiej obrony miasta przed Tatarami;
w Rybniku:
- Uroczysta msza święta wraz z procesją;
- Koncert chórów w ramach Jubileuszu 100-lecia Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz 90-lecia Okręgu Rybnickiego;
- Śląski Dzień Filmowy;
- Festiwal Kuchni Śląskiej;
- Jarmark Śląski;
- Inscenizacja Historyczna;
- Śląska Scena Muzyczna Młodych;
- Jarmark Historyczny;
- Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira 2010";
- Międzynarodowy Przegląd Majoretek i Cheerleaderek;
- Kino Plenerowe;
- Prezentacje Kultury Dzielnic Rybnika;
- Noc Świętojańska;
- Koncert Galowy „Złota Lira 2010"
Razem sprzedamy się lepiej. Myślę, że to sposób na uleczenie z kompleksów, jakie raciborzanie mają wobec Rybnika. Ci co dobrze życzą miastu, takich kompleksów nie mają – powiedział na konferencji prasowej Mirosław Lenk.
Prezydenci poinformowali, że w okresie trwania imprez (dwa czerwcowe tygodnie) między ich miastami będą kursowały bezpłatne autobusy, prawdopodobnie miejskie. Adam Fudali zaproponował także, by z okazji wspólnej promocji kultury bić okolicznościową monetę – dukata lub denara z wizerunkami obu miast.
Organizacja imprez kulturalnych w ramach projektu zostanie poprzedzona kampanią promocyjną, która trwać będzie od stycznia do czerwca 2010 r. W ramach kampanii zaplanowano, oprócz kampanii billboardowej, zapowiedzi w prasie, radio i telewizji, wydanie folderu informacyjnego, także w językach obcych oraz produkcję filmu, promującego projekt i kulturę ziemi raciborsko-rybnickiej do emisji w mediach elektronicznych.
/MaS/