Prace A. Pochopienia i F. Malechy do obejrzenia w RCI

Do 29 września w Raciborskim Centrum Informacji czynna będzie wystawa prac dwóch kuźnian – Andrzeja Pochopienia (rzeźba) i Franciszka Malechy (malarstwo).

Andrzej Pochopień kocha strugać w drewnie i ma swój indywidualny sposób na życie. Kawałek drewna czy deska staje się ekranem projekcyjnym jego uczuć, myśli i spostrzeżeń. Urodził się w 1952 r. w Kędzierzynie-Koźlu. W 1972 r. ukończył studia techniczne na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W czasach studenckich dużo chodził po górach, gdzie często spotykał się ze sztuką ludową. Zafascynowany "świątkami" postanowił sam wystrugać podobne figurki, początkowo z kory, a później z drewna. Miał kilka wystaw studenckich, a jedna figura przedstawiająca rybaka ze złotą rybką pływa po morzach i oceanach na statku handlowym "Politechnika Śląska". Po studiach wyjechał do Nysy i na kilkanaście lat zapomniał o rzeźbieniu. W roku 1990 przyjechał do Kuźni Raciborskiej, by podjąć pracę w Fabryce Obrabiarek "Rafamet". Zanim do nowego mieszkania dołączyła rodzina, przez trzy miesiące mieszkał sam w hotelu robotniczym. Wtedy przypomniał sobie o rzeźbiarstwie i ponownie sięgną po nóż szewski i komplet dłut. Tym razem wziął się za płaskorzeźbę, która zafascynowała go bez reszty. Ulubionymi tematami dla twórcy są ikony w bardzo szerokim ujęciu, postacie świętych i kwiaty. Jego działalność przestaje być anonimowa z chwilą, gdy proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w 2003 r. zlecił mu wykonanie na uroczystość 100-lecia kościoła drewnianej figury biblijnej o wysokości 170 cm. Wystawiał swoje prace m. in. w Kuźni Raciborskiej, Rudach, Poznaniu, Bielsku-Białej, Odry (Republika Czeska). Bierze czynny udział w plenerach rzeźbiarskich i konkursach na terenie Polski południowej. Jest członkiem kuźniańskiego koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. W lutym tego roku został uhonorowany nagrodą starosty raciborskiego "Mieszko A. D. 2008".

- reklama -

 

Franciszek Malecha urodził się w 1939 r. Z zawodu jest odlewnikiem (posiada tytuł magistra inżyniera). W F. O. "Rafamet" przepracował 40 lat jako kierownik odlewni. Na emeryturze zajął się z zapałem – latem – uprawą przydomowego ogródka rekreacyjnego, w zimie maluje pastelami ulubione zwierzęta (głównym motywem są konie). Jest żonaty, ma dwoje dzieci i troje wnuków.

 

Obaj twórcy podczas oficjalnego otwarcia wystawy, która odbyła się 9 września opowiedzieli zaproszonym gościom o swojej przygodzie ze sztuką. Andrzej Pochopień – prócz narzędzi rzeźbiarskich, zaprezentował także własnoręcznie wykonane rysunki techniczne, które są niezwykle przydatne w tworzeniu rzeźby.

W dowód uznania za propagowanie sztuki rękodzielniczej, a tym samym promocję swojego regionu F. Malecha i A. Pochopień odebrali z rąk dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Janiny Wystub specjalne dyplomy.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj