1 grudnia w Willi Schoenawa przy ulicy Powstańców Śląskich 15 w Kuźni Raciborskiej odbyło się uroczyste otwarcie nowego lokalu miejskiego koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
Nowa siedziba mieści się w budynku, który niegdyś należał do Colmara Schoenawy – syna Antona Magnusa – założyciela Huty "Nadzieja" – zakładu, na podbudowie którego istnieje dzisiejsza Fabryka Obrabiarek "Rafamet". Po drugiej wojnie światowej aż do 1997 r. w obiekcie tym mieścił się ośrodek zdrowia. Dziś – prócz kuźniańskiego TMZR-u – mieści się tu siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Swój lokal ma tu również Chrześcijańskie Stowarzyszenie "Jerozolima", Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz koło wędkarskie.
Spotkanie, na które – oprócz działaczy TMZR, przybyli także przedstawiciele władz miejskich, stowarzyszeń działających na terenie Kuźni i kilka osób niezrzeszonych – otworzyła przewodnicząca koła Halina Wyjadłowska.
– Lokal ten, to spełnienie długo skrywanego marzenia poprzedniego przewodniczącego Jana Kluski – powiedziała na wstępie. Nowe lokum – jak dodała przewodnicząca – ma spełniać trzy zasadnicze funkcje: – Prócz głównej siedziby TMZR, mieścić się tu będzie również izba regionalna, a także tzw. KIK, czyli Klub Inteligencji Kuźniańskiej.
Oficjalnym symbolem otwarcia nowej siedziby było – zgodnie z prastarym, śląskim zwyczajem – poczęstowanie przybyłych na uroczystość gości chlebem ze smalcem. W lokalu – prócz zgromadzonego już starego, domowego sprzętu oraz własnoręcznych prac kuźniańskich artystów – znajdują się portrety najbardziej zasłużonych kuźnian, wśród których jest m. in. Karol Okoński, Alojzy Wilk, Henryk Sokół czy Adam Kocur – przed 1939 r. prezydent Katowic, a po wojnie – duchowny.
W pomieszczeniu zgromadzony jest także bogaty dorobek naukowy dra Jana Kalemby – Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska. W skład posiadanych przez TMZR materiałów wchodzi kilkanaście książek, kronik oraz setki kartek (kserokopii, maszyno- i rękopisów).
W nowym lokalu już od nowego roku odbywać się będą stałe dyżury, podczas których działacze Towarzystwa będą kontynuować prace nad zewidencjonowaniem materiałów źródłowych oraz udostępnianiem ich wszystkim osobom zainteresowanym, chcącym poznać dzieje tak Kuźni Raciborskiej, jak i całej gminy. Dyżury odbywać się będą w każdy piątek w godzinach od 16:00 do 18:00. Ewidencją zajmować się będą wiceprzewodniczący zarządu Bartosz Kozina oraz sekretarz Marcin Gałuszka-Biernacki. W środy na zainteresowanych będą czekać Jan Kluska i Eugeniusz Bocheński, w czwartki natomiast, w lokalu na I piętrze odbywać się będą spotkania członków KIK-u.
Wszelkie informacje na temat działalności koła TMZR w Kuźni będą ukazywać się na bieżąco na stronie internetowej organizacji. Jej adres to http://www.tmzr-kuznia.eu.
/BaK/