Pan Jan Kowalski udzielił znajomemu pożyczkę. Znajomy zobowiązał się pisemnie do zwrotu pożyczonej kwoty w terminie 2 miesięcy od dnia pożyczki… minęły 2 miesiące. Znajomy pieniędzy nie oddał, nie odbiera telefonu, nie otwiera drzwi.
Co w takie sytuacji zrobić? Prawną możliwością odzyskania należnej nam, w tym przypadku sumy pieniędzy będzie windykacja, czyli dochodzenie własności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Polskie prawo przewiduje windykację polubowną oraz sądową. Windykacja polubowna, inaczej przedsądową polega na monitowaniu dłużnika, które doprowadzić ma do spłaty należności. Na tym etapie ważne jest, aby ustalić dokładny adres dłużnika, poinformować dłużnika o prowadzeniu sprawy i wezwać go do zapłaty, przeprowadzić, zgodne z prawem działania nakłaniające dłużnika do zapłaty, negocjować sposób i termin zapłaty. Często praktyką w takich przypadkach jest zawieranie ugody z dłużnikiem. Gdy zadłużona osoba zobowiąże się do spłaty zadłużenia w ratach, koniecznym jest, aby osoba/firma prowadząca polubowną windykację nadzorowała terminowe wpłacanie ustalonych rat. Etap działań windykacji polubownej kończy się odzyskaniem wierzytelności.
W przypadku kiedy nie uda się dojść do porozumienia i ustalenia sposobu i terminu zapłaty należności, ponieważ: dłużnik nie wykazuje chęci współpracy, jest niewypłacalny, w ten sposób chciał wyłudzić pieniądze lub wobec dłużnika toczy się postępowanie upadłościowe – wierzyciel może skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. W tym momencie rozpoczyna się etap windykacji sądowo – egzekucyjnej. Windykacja sądowa sprowadza się do uzyskania sądowego wyroku lub nakazu zapłaty, który uzupełniony w klauzulę wykonalności jest podstawą do egzekucji komorniczej. W ramach windykacji sądowo – egzekucyjnej prowadzone są rownież czynności w zakresie przygotowania i złożenia pozwu do sądu w trybie uproszczonym w celu uzyskania Nakazu zapłaty. Następnie kieruje się wniosek egzekucyjny do wybranej kancelarii komorniczej, a ta przeprowadza postępowanie egzekucyjne.
/w/
Czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>