Zakończyła się już 6 edycja unijnego programu pomocy żywnościowej dla najuboższych PEAD 2009. Łącznie do mieszkańców 7 gmin wiejskich powiatu raciborskiego i placówek Stowarzyszenia Pomocy Człowiekowi Tęcza trafiło w tym roku 206 ton artykułów spożywczych.
Asortyment był bardzo szeroki i obejmował: mąkę, kaszę, płatki kukurydziane, musli z rodzynkami, mleko UHT, mleko w proszku, masło, serki topione, ser podpuszczkowy,makaron świderki, makaron krajankę, dania gotowe /kasza z gulaszem/, krupnik, herbatniki, kawę Inka, cukier i dżemy. Prezes Śląskiego Banku Żywności Jan Szczęśniewski, który zajmuje się w naszym województwie dystrybucją żywności fundowanej przez Unię Europejską zapowiada nowy asortyment na 2.010 rok, Będzie więcej dań gotowych i półproduktów, łatwych w przyrządzaniu.
W listopadzie zaproponowano gminom powiatu raciborskiego dodatkowe przydziały pełnego asortymentu po 40 kg. dla każdej z osób wykazanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Zgłosiło się 5 gmin oraz Tęcza. Otrzymały one łącznie ponad 50 ton żywności. Ostatni transport ok. 14 ton przywieziono do Raciborza w ramach wspólnej logistyki 18 grudnia br. Program PEAD realizowany jest przy dużym zaangażowaniu koordynatora powiatowego, Ochotniczych Straży Pożarnych i Koła Gospodyń Wiejskich w Tworkowie oraz pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej. Biorcy żywności twierdzą, iż w sytuacji kiedy państwo nie jest w stanie od kilku lat zwiększyć zasiłków i pomocy finansowej najuboższym, unijna żywność pomaga im bardzo w codziennej egzystencji.
Trwają już przygotowania do kolejnej edycji programu PEAD – 2010. Udział w nim powiatu raciborskiego zależy teraz od władz i organizacji pozarządowych w poszczególnych gminach. Wiąże się to z pokryciem kosztów wspólnego transportu, wynajmu magazynu przeładunkowego w Raciborzu i wsparcia finansowego działalności Śląskiego Banku Żywności. Stanowi to do 10% wartości otrzymanej żywności w ciągu całego roku .
Teraz zapewne wiele artykułów spożywczych ułatwi rodzinom wielodzietnym i ubogim przyrządzanie potraw świątecznych.
/K.N./
Ponieważ sama wychowuję trójkę dzieci, korzystam również z dobrodziejstw pomocy unijnej. Jestem przekonana , iż wójtowie znajdą te pieniądze na obsługę i nadal będziemy korzystać z tej wartościowej pomocy. Za 1.200 zł. trudno oplacić czynsz, media i jeszcze utrzymać dzieciaki. Proszę aby ta pomoc była również w przyszłym roku.
DIĘKUJĘ ORGANIZATOROM ZA dary nqa świąteczne stoły. Dzięki nim mogłam urządzić wigilię w domu.
Dziękuję Panu Staroście, wójtowi i ops w naszej gminie za organizowanie darów unujnych przez cały rok. Bardzo mi to pomogło w wyżywieniu licznej rodziny.