Era projektorów, czyli własne kino w domowym zaciszu

Za początek kinematografii, uznaje się rok 1895,  kiedy bracia Lumière dokonali publicznej prezentacji 4 filmów krótkometrażowych. Krótko później na ekranach pojawiły się pierwsze filmy animowane, a w 1927  ukazał się pierwszy film dźwiękowy "Śpiewa jazzbandu". Jeszcze przed wojną, kino trafiło również do naszego miasta..

"Bałtyk" nosił wówczas majestatyczną nazwę Gloria Palast. Za czas świetności kina uznaje się lata 70-te, przed upowszechnieniem się koloru w telewizorach oraz wprowadzeniem magnetowidów, które przeniosły część sztuki filmowej w prywatne zacisze jej wielbicieli. Również ostatnie lata przyniosły nowe rewolucje w projekcji filmowej. Po pierwsze mowa tu o wielkich, płaskich telewizorach jak plazma czy lcd, po drugie – upowszechnieniu się rzutników multimedialnych, które oprócz zastosowań biurowo-akademickich umożliwiają projekcje w warunkach domowych.

- reklama -

 

 
Projektor braci Lumière; © National Museum of Photography, Film & Television

 

Wyświetlanie obrazów przebiegało za pomocą urządzeń zwanych episkopami, diaskopami czy epidiaskopami. Projektory komputerowe łączą funkcje wymienionych, jak i projektora filmowego zapewniając użytkownikowi warunki dla dydaktyki oraz rozrywki multimedialnej.

Wiele projektorów umożliwia już wyświetlanie obrazu w formacie 16:9 oraz jakości HD. Wyświetlacze opierają się m.in. o technologie DLP (Digital Light Processing), która zapewnia wysoki kontrast dzięki odbiciu strumienia świetlnego przez serie miniaturowych luster. Kolejnym magicznym skrótem przy opisie projektora jest ANSI lumen, czyli standaryzowana jednostka natężenia światła (generalnie, projektor z większą ilością ANSI lumenów jest odporny na otaczające  warunki świetlne).

To właśnie (między innymi) rozwój kina domowego, zmusił filmowców do wprowadzenia technologii kina 3D. Kosztowne projektory jak i okulary powodują, iż dla najnowszego filmu Avatar musimy fatygować się przynajmniej do wyposażonego w projektor 2K rybnickiego Multikina. Dzięki projektorom multimedianym jak i w otoczeniu szeregu głośników (o systemach Surround pisałem o tym na stronie internetowej sklepu SOFTib) w świat "prawdziwego" kina możemy przenieść się już bez zmartwień, czy zdążymy na najbliższy seans w Bałtyku.

 

/tmmg/

 

Projektory multimedialne oraz szeroki wybór akcesoriów dostępne w sklepie www.wiesz.pl

 

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Nie wiem dlaczego ale dopiero teraz przez przypadek znalazłem ten artykuł. Kto to pisał? Od kiedy Kino Bałtyk /dawniej Gloria Palast/ znajdowało się na terenie dzisiejszego PKS-u? Bzdury totalne. Dawne kino Gloria od samego swojego początku, czyli od 1927 roku, znajduje się ciągle w tym samym miejscu na Londzina 13. Przy dworcu PKS znajdowało się najmniejsze z przedwojennych kin – Schaumburg (375 miejsc). Gloria miała 600 miejsc. Z tego też wynika, że w przyszłym roku (2012) Kino Bałtyk będzie świętowało 85 lecie istnienia w tym miejscu przybytku X Muzy, które nazwano Gloria-Palast (jak wiele w tym czasie kin w Niemczech), a po wojnie przemianowano na Bałtyk.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here