Od 2009 r. na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej pobór do wojska zastąpiono kwalifikacją wojskową. Choć tegoroczna kwalifikacja ruszyła w kraju 8 lutego, na terenie powiatu raciborskiego rozpocznie się 16 marca i obejmie ponad tysiąc osób.
W powiecie raciborskim kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 16 marca i potrwa do 22 kwietnia. Odbędzie się w siedzibie starostwa powiatowego na Placu Okrzei 4, gdzie w tym czasie będzie rezydowała komisja kwalifikacyjna składająca się z przedstawicieli gmin, lekarzy i armii. Kwalifikowanych będzie łącznie 1039 osób z rocznika podstawowego (urodzonych w 1991 roku) oraz urodzonych w latach 1986 – 1990, które nie posiadają jednak określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W tej liczbie jest również 14 kobiet, dla których przewidziano ostatni dzień trwania kwalifikacji, czyli 22 kwietnia. Komisja będzie przyjmowała w godz. 11.00 – 17.00.
Obowiązek wezwania osób podlegających kwalifikacji spoczywa na gminach, które muszą to uczynić co najmniej siedem dni przed jej terminem. – Jednak nieotrzymanie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się we wskazanym terminie. Jeżeli wyznaczony termin z różnych względów komuś nie pasuje, powinien zwrócić się do swego wójta, burmistrza czy prezydenta o jego zmianę. Niestawienie się przed komisją zagrożone jest karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności – tłumaczy Renata Melecka z Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich starostwa, odpowiedzialna za organizację kwalifikacji.
Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu, po uprawomocnieniu się orzeczenia komisji lekarskiej, przeniesione do rezerwy. W toku trwania kwalifikacji nastąpi także założenie ewidencji wojskowej i wydanie książeczek wojskowych. W przypadku gdy przyznana kategoria nie budzi zastrzeżeń, a kwalifikowany nie wyraża chęci wstąpienia do wojska, cała procedura kwalifikacyjna ograniczy się do jednej wizyty przy Placu Okrzei. Inaczej, jeżeli ktoś nie zgodzi się z orzeczoną kategorią czy zadeklaruje się jako ochotnik – wtedy dalszy bieg sprawy przejmuje Komisja Wojskowa w Gliwicach lub WKU w Rybniku.
/ps/