Jest bezpieczniej, tylko biją się za dużo

16

W 2009 r. zmniejszyła się ilość przestępstw i wzrosła ich wykrywalność niemal we wszystkich kategoriach. Z jednym wyjątkiem: więcej, i to niemal o 100%, było pobić. – Sami nie wiemy jak to tłumaczyć – przyznaje komendant Edward Mazur

Dziś w siedzibie Komendy Powiatowej Policji odbyła się coroczna odprawa. Jak zwykle przy tej okazji zaprezentowane zostały statystyki dotyczące ilości poszczególnych przestępstw oraz ich wykrywalności. Wynika z nich niezbicie, że sytuacja w Raciborzu wygląda dużo lepiej niż w większości śląskich miast, a w 2009 roku (w porównaniu z latami ubiegłymi) bezpieczeństwo mieszkańców powiatu poprawiło się niemal w każdej kategorii.  I tak np. o wiele mniej było  nietrzeźwych kierowców. – I to nie dlatego, że kontroli było mniej, wręcz przeciwnie. Po prostu świadomość konsekwencji robi swoje – tłumaczył komendant Edward Mazur. Mniej zanotowano też kradzieży samochodów i przestępstw gospodarczych.

- reklama -

Gorzej przedstawia się natomiast sytuacja, jeśli chodzi o przestępstwa dokonane przeciwko życiu i zdrowiu. W porównaniu z latami 2004 – 2008 ich wskaźnik wzrósł o ok. 25%. Szczególnie alarmujące są dane dotyczące ilości bójek i pobić, gdzie zanotowano wzrost niemal o 100%. – Jest to jedyna z kategorii, w której ponieśliśmy sromotną klęskę i jeszcze nie wiemy jak to tłumaczyć – przyznał szef raciborskiej policji. – Musimy podjąć jakieś działania, czy będzie to zmiana taktyki, czy osób, tego jeszcze nie wiemy, ale koniecznie trzeba zapanować nad tym rodzajem przestępczości.

 

 

 

 

 

Jako priorytet na rok 2010 KPP w Raciborzu widzi zmniejszenie ilości dewastacji, do jakich dochodzi szczególnie często na terenie miasta i powiatu. Ma temu służyć program „Stop wandalizmowi”, którego szczegóły przybliżyła zgromadzonym sierż. Anna Wróblewska. Program będzie realizowany przez rok począwszy od marca 2010, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie przedłużony.

 

 

 

 

W trakcie odprawy policjanci odebrali podziękowania i gratulacje, które złożyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb współpracujących z policją. – Współpraca z wami to czysta przyjemność – powiedział szef pogotowia Piotr Sokołowski. Gratulowali prezydent Mirosław Lenk i starosta Adam Hajduk, który stwierdził: – Kiedyś miałem poczucie, że statystyki mówią jedno a społeczeństwo drugie, dziś tego odczucia już nie mam. Dzięki wam wskaźniki pokrywają się z odczuciami społeczeństwa. – Cieszę się, że mam wielu znajomych i przyjaciół wśród was – skomentował przewodniczący rady miasta Tadeusz Wojnar, a prokurator Danuta Kozakiewicz, szczególnie pochwaliła pracę funkcjonariuszy operacyjnych. – Jestem ich fanką – powiedziała, za przykład podając sytuację, w której dzięki raciborskim „operacyjnym” całe postępowanie w sprawie o usiłowanie zabójstwa zamknęło się (od zatrzymania do skazania) w dwa i pół miesiąca.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

16 KOMENTARZE

 1. „Cieszę się, że mam wielu znajomych i przyjaciół wśród was – skomentował przewodniczący rady miasta Tadeusz Wojnar”

  NIECH TO STARCZY ZA CAŁY KOMENTARZ

 2. Edward Mazur – przecież tak samo nazywa się główny podejrzany o zlecenie zabójstwa generała Papały. Ależ ironia losu!

 3. No i jeszcze biją nie tych, których by należało.

 4. ,,Cieszę się, że mam wielu znajomych i przyjaciół wśród was – skomentował przewodniczący rady miasta Tadeusz Wojnar,,
  To teraz wiadomo, dlaczego synalek – morderca ,cieszy się już wolnością!

 5. od kiedy to policja z więzień/ zakłądów psych. wypuszcza? poszperaj w przepisach prawnych to pogłęnisz wiedzę

 6. Ludzie czy was pogięło?? Artykuł jest o policji a wy ciągle wojnar i wojnar! dajcie spokój to już nudne

 7. Pierwsze zeznanie na policji syna WOJNARAw Raciborzu ,było przyznaniem się do morderstwa! Kto zatem umożliwił przyjecie innego zeznania na policji i zlikwidowania pierwotnego, które było na pismie sporządzone przez ,,szeregowego ,,funkcjonariusza! Kto zmusił do kremacji ciała rodzinę, aby nie była mozliwa autopsja ciała, wchłoniętych narkotyków etc.

 8. Minister Czuma ma rację! Obywatel zdrowy i normalny powinien mięć dostęp do broni, aby dać odpór wszystkim bandziorom, dla których pobicie , skopanie zmaltretowqanie, to sposób na rozrywkę! Nie mam zamiaru, jako osoba wiekowa ćwiczyć sztuki samoobrony! Wściekłego psa należy uśpić czyt .zastrzelić! To morderca ma przestrzegać ,,nie zabijaj,,!

 9. Panie Wojnar,ten któremu Pan /chyba nieopatrznie /powiedział ;NIEWAŻNE KTO Z KIM WALCZYŁ TYLKO O CO WALCZYŁ jest po Pana Stronie i to dlatego, że znam uczucia ojcowskie. Pozdrawiam./ ale proszę przemyśleć skierowane do mnie słowa !!!/

 10. TL

  Zgadzam się z „podpis”-em. Komentarz powinien wnosić coś do sprawy. Może być ostry, ale moim zdaniem im bardziej ostry, tym bardziej rzeczowy. Powiązywanie wszystkiego co tylko pojawia się na forum z Panem Wojnarem jest i trochę niepoważne. i mało rzeczowe, i rzeczywiście nieco już przynudnawe.
  Piszmy, oceniajmy, krytykujmy naszą samorządową (i nietylko) rzeczywistość, ale w sposób racjonalny, bez rażących epitetów i wyzwisk. No bo co zmieni taki komentarz. 50% go pominie. 45% uzna za niepoważny. Ostatnie 5% może da się podpuścić i powymienia się wyzwiskami. A sprawa (jej sednum), nietknięta, pozostawiona, umrze w ciszy. I kto na tym skorzysta? …

 11. Ale żeście wymyślili temat bicia. Przecież to wszystko jest takie preparowane ze w oczy szczypie. Ci ludzie wszyscy mianowani na etat, co jakiś czas muszą się wykazać, jak nie ma czym, to sporządza się jakieś statystyki nikomu nie potrzebne? Nie wierzę, żeby Policja nie miała powodów do narzekania, niedawno strajkowali w W-wie? Razi jednak ta gra pozorów, jakby Ci ludzie (naczalstwo) nie chodzili po ziemi i nie wiedzieli co do nich należy? Nijak ma się ten obraz z narady w UM do rzeczywistości, wystarczy pogadać z policjantem po ludzku aby współczuć tym szarym funkcjonariuszom. Ale najpierw takiego policjanta trzeba znaleźć, bo to nie takie łatwe, tym bardziej na obrzeżach miasta.
  Znowu wróciło MY I ONI ! ! !

 12. Baca

  No i jak taka fanka (Danuta Kozakiewicz), ukara policjanta ze swego rejonu. Ale jaja. Naczelstwo policji w Raciborzu jest bezpieczne dzięki fance.

 13. Macie rację; „baca”, to są jaja a ‚podpis” chyba zauważył, że z tą „fanką – danką” nie można poważnie komentować skoro to takie kabaretowe towarzystwo? Zresztą ta cała „władza” to wielki kabaret znudzonych i zdewaluowanych Panów. ANI DO ŚMIECHU, ANI DO PŁACZU.

 14. Od dzisiaj wszyscy policjanci mogą posiadać przy sobie ,,gewery,, nawet po cywilnemu .! Zobaczymy czy kozacy ,,podskoczą,, Tak zarządziła Komenda Główna Policji !

 15. ;)

  No to przyszła do na hAmeryka 😉

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here