Jubileusz z udziałem kardynała Gulbinowicza

W ubiegłą sobotę 90. rocznicę urodzin obchodziła Pani Klara Radecka z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Pani Klara urodziła się 20 lutego 1920 roku w Gliwicach – Sośnicy jako jedna z dwanaściorga dzieci w rodzinie Jastrzębskich, blisko związanej z Bogiem i Kościołem. Po ukończeniu 8-letniej szkoły podstawowej kontynuowała naukę w miejscowej Szkole Kupiecko -Handlowej. Pracowała w charakterze sprzedawcy. Po wojnie w 1949 roku zawarła związek małżeński w Mikołowie z Henrykiem Radeckim. Urodziła dwie córki i dwóch synów. Kiedy mąż  znalazł dobrą pracę w Rafako, rodzina w 1954 r. przeprowadziła się do Raciborza.

W 1964 roku Pani Klara owdowiała. Odtąd aż do emerytury pracowała w  Rafako i wychowywała młodsze dzieci. Syn Aleksander wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1976 roku. Po  latach  posługi  wikariuszowskiej i 6 latach pełnienia obowiązków proboszcza par. św. Jadwigi w Mokrzeszowie, ks. kard. Henryk Gulbinowicz powierzył mu funkcję Ojca Duchownego Wyższego Seminarium  Archidiecezji Wrocławskiej, którą pełni do dziś. Ks. prałat. dr Aleksander Radecki jest znanym kaznodzieją i autorem kilkunastu książek oraz licznych publikacji.

- reklama -

Jubilatka od wielu lat mieszka i żyje samodzielnie przy ul. Skłodowskiej. Mimo przebytej operacji stawu biodrowego, codziennie, jak tylko zdrowie i pogoda na to pozwalają,  przy pomocy lasek chodzi na mszę św., uczestniczy aktywnie w życiu parafii i Klubu Inteligencji Katolickiej w Raciborzu, słucha Radia Maryja, czyta książki i prasę katolicką. Lubi gotować i piec smaczne ciasta. A kiedy podąża z dwiema reklamówkami zakupów, sąsiedzi mówią „Chyba syn z Wrocławia przyjedzie” – napisał między innymi tak o swojej mamie w wydanym okolicznościowym folderze ks. Aleksander. Często odwiedzają ją członkowie rodziny, szczególnie mieszkający w Raciborzu.

Zawsze z uśmiechem i pogodą ducha podchodzi do ludzi. Jest bardzo lubiana przez najbliższych, sąsiadów i znajomych, a przede wszystkim przez siedmioro wnucząt i tróje prawnucząt. Wszyscy licznie przybyli na mszę św. jubileuszową w kaplicy klasztoru  Annuntiata pod przewodnictwem ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Okolicznościową homilię wygłosił spokrewniony z rodziną solenizantki ks. bp. Gerard Bernacki z Katowic. Wśród koncelebransów liturgii obecny był  ks. dziekan Adam Rogalski, proboszcz parafii  N.S.P.J. Na zakończenie Mszy św. ks. kardynał Gulbinowicz podziękował Pani Klarze za wspaniałego syna kapłana którego dała Archidiecezji Wrocławskiej i wręczył jej pamiątkowy pierścień.

/K.N./ 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Czytałam nie4dawno książkę ks.prał. Aleksandra Radeckiego „Radość w codzienności. Wsopaniała. Napisana według realiów życiowych i to jeszcze ze szczyptą humoru.Szkoda, że nie wznowiono wydania.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here