Czy płeć determinuje naszą rolę społeczną?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy VII Debaty Oksfordzkiej, która 22 marca odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Organizatorem uroczystości – jak co roku – był Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, a realizację przedsięwzięcia powierzono nauczycielom tej kuźniańskiej placówki: Arkadiuszowi Mrozowi, Annie Pieniucie i Sabinie Chroboczek-Wierzchowskiej.

- reklama -

Nad prawidłowym przebiegiem dyskusji czuwał Marszałek Debaty (w tej roli wystąpił Kacper Dudzic) oraz Sekretarz (Krzysiek Gromotka), którzy – po wcześniejszej nominacji z rąk dyrektora ZSOiT Kazimierza Szczepanika – zasiedli na wyznaczonych wcześniej miejscach. Naprzeciwko siebie usiedli z kolei dyskutanci, których zadaniem było przedstawienie tak dodatnich, jak i ujemnych stron prezentowanego problemu.

 

Wśród tematów, które znalazły się w kręgu zainteresowań uczniów biorących udział w debacie znalazła się historia, religia, polityka, psychika, język oraz rynek pracy. Poszczególne aspekty przedstawiali: Katarzyna Grzesik, Marta Taratuta, Dominika Grzesik, Ewa Mrozek, Andżelika Laskowska, Emilia Wranik, Aleksandra Styrna, Dominika Kostka, Karina Widuch, Stefania Zawada, Justyna Żórawowicz oraz Damian Sobieraj.

W trakcie debaty, dyskutanci mówili zarówno o roli kobiety w Starożytnej Grecji, jak i w czasach nam współczesnych. Szczególną uwagę zwrócono na te kobiety, które – dzięki swojej charyźmie – odegrały istotną rolę w historii świata. Nie zabrakło więc Kleopatry, Joanny D'Arc, Indiry Ghandi czy Margaret Thatcher.

 

Poważną kwestię stanowił też problem podejmowania przez kobietę pracy zawodowej. Zwracano uwagę, że nader często w takich przypadkach słabsza płeć jest dyskryminowana. Odbija się to tak w sferze stanowiska pracy, jak i zarobku.

Niemałe znaczenie w dyskusji miał również aspekt religijny. Podczas, gdy jedna ze stron podawała argumenty koncentrujące się wokół kobiety jako matki tudzież jej roli w kwestii podtrzymywania atmosfery w domu, druga strona – kwestionując wypowiedź dyskutantki – stwierdziła, że kobiety już od najdawniejszych lat miały zapewniony szeroki udział w życiu ogólnospołecznym.

Podczas dyskusji uczniowie dość często powoływali się na słowa tak publicystów (Adam Szostkiewicz), duchownych (o. Maciej Zięba), jak i naukowców (prof. Małgorzata Fuszera).

 

Głos w debacie zabrał także poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, który – podejmując temat coraz głośniejszych w ostatnich tygodniach parytetów stwierdził, że nie on powinien odgrywać wiodącą rolę w życiu kobiety. W takich przypadkach liczą się przede wszystkim kompetencje, dyspozycyjność oraz merytoryczność. Podobnego zdania była burmistrz Rita Serafin, zdaniem której nie można być jednocześnie matką, żoną i kompetentnym pracownikiem, gdyż tego rodzaju postawa wywołuje konflikt. W debacie – ze względu na obowiązki przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – nie wziął tym razem prof. Jerzy Buzek. Słowo w imieniu byłego premiera wygłosił Arkadiusz Mróz, który odczytał okolicznościowy list nadesłany przez polityka.

Po zakończonej dyskusji nadszedł czas na zajęcie własnego stanowiska. Siedząca na sali publiczność – za pomocą otrzymanych wcześniej kart (zielonej – "za" i czarnej "przeciw"), mogła opowiedzieć się, która z zaprezentowanych opcji jest im bliższa. Czy zatem płeć determinuje naszą rolę społeczną? Wygląda na to, że nie, gdyż czarne kartoniki zdecydowanie zdominowały podczas głosowania kolor zielony.

 

Uroczystość zakończył kilkunastominutowy program artystyczny ilustrujący relacje damsko-męskie w XXI w., czyli show telewizyjne o niebanalnym tytule: "Jestem ofiarą, nie mogę sobie normalnie znaleźć partnera". Udział w nim wzięły tak uczniowie kuźniańskiego gimnazjum, jak i szkoły podstawowej. Tańce (kankan) parodie piosenek oraz żartobliwe rozmowy wzbudziły wśród publiczności dużo śmiechu.

Kolejna – ósma Debata Oksfordzka, która wrosła już w tradycję zarówno Kuźni Raciborskiej, jak i ZSOiT – już za rok.

/BaK/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here