Jerzy Ohrzal pracuje w ogrodnictwie od 1980 roku. Z początku miał gospodarstwo ogrodniczo-szklarniowe produkujące warzywa, później kwiaty, a w pewnym momencie, w późnych latach 80. zaczął hodować krzewy ozdobne.
Wyobraził wówczas sobie, że to będzie przyszłość, że będzie popularne. Firmę projektująca i wykonująca ogrody powstała w 2000 roku. Pomysł może przedziwny, jak się wielu ludziom wydawało, bo pan Jerzy przeprowadził się z miasta na wieś, żeby pobawić się w ogrodnika. Ta pasja siedziała wewnątrz, wykształcenie rolnicze zdobył na przełomie lat 70. i 80. w Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Firma ogrodnicza to pomysł, który narodził się po zmianach ustrojowych, kiedy pan Jerzy zobaczył, że w innych krajach ogrody inaczej wyglądają i wydawało się, że coś się w tym kierunku zaczyna dziać.
Zaryzykował, i chociaż dzisiaj takich firm jest dużo więcej, na początku mało kto się zajmował architekturą terenów zielonych. Czy da się w ogrodzie pogodzić funkcje ozdobne i użytkowe na tym samym terenie? Jak najbardziej, jeżeli ktoś ma ogródek przy domu jednorodzinnym i ma zacięcie do prowadzenia ogródka warzywno – owocowego to wszystko się da tyle, że jest bardziej pracochłonne. Pamiętać też należy, żeby oddzielić część hodowlaną od ozdobnej, ponieważ w innym terminie uprawy te wymagają oprysków chemicznych, innego nawożenia, innej pielęgnacji i jeśli są zbyt blisko siebie to mogą te prace kolidować ze sobą. Częstym błędem jest zagospodarowanie terenu polegające na oszczędzaniu miejsca, np. nie należy uprawiać truskawek pod drzewami owocowymi.
Firma Jerzego Ohrzala w chwili obecnej zajmuje się wyłącznie zielenią ozdobną. Na początku sezonu J. Ohrzal radzi właścicielom ogrodów w jaki sposób przygotować się do sezonu letniego. Z jego opinii wynika, że pierwsze roboty, które już należało zrobić to cięcia drzew i krzewów i ozdobnych i owocowych (była ostra zima, więc jeszcze teraz można to robić). Jest też ostatni moment na bielenie drzew owocowych. Powinno to się robić już w styczniu lub na początku lutego, żeby odbijał się światło słoneczne i kora nie nagrzewała. Następna sprawa to trawniki, które jak dobrze wyschną należy bardzo dokładnie wygrabić i przejechać aeratorem, który je napowietrzy (w przypadku małych trawników można nakłuwać je np. widłami). Dobrze jest też zastosować zabiegi nacinające mocno zbitą darń, to jednak dotyczy kilkuletnich trawników. Później stosuje się nawozy wiosenne, z dużą zawartością azotu. W sklepach obecnie są dostępne specjalne nawozy do trawników. W przypadku upraw warzywnych, można już je wysiewać w inspektach, po to by później nie kupować sadzonek. To samo dotyczy kwiatów jednorocznych.
Zasady ogólne dotyczące zakładania ogrodów, czy to będzie skalniak czy inne nasadzenia zależą od tego jak duży jest to ogród i jakie ma spełniać wymagania – generalnie zależy to od upodobań klienta. Przede wszystkim przygotować trzeba grunt – zwalczyć chwasty, oczyścić teren. Druga sprawa to nawodnienie. Bardzo często wystarczy dla nasadzeń ozdobnych wyściółkowanie przepuszczającą wodę i powietrze geowłókniną. Zapobiega to także wyrastaniu chwastów. Włókninę najczęściej przykrywa się korą (min. 5 cm) lub żwirkiem. Sprawia to, że będzie gleba będzie dobrze nawodniona i nie musi być później podlewana.
W przypadku trawników, które by ładnie wyglądały też powinny być podlewane, W naszym klimacie bywa różnie, często zdarzają się długie okresy bez deszczu, więc trzeba je podlewać (podlewać należy wieczorem, a jeżeli podlewanie jest automatyczne najlepiej to robić w nocy). Nawet nie o to chodzi, że podlewanie w godzinach południowym szkodzi roślinom, ale szkoda wody bo więcej jej wyparuje niż nawodni. W szklarniach czy inspektach przeciwnie, najlepiej podlewać rano, by zdążyło wyschnąć i nie tworzyły się warunki do rozwoju grzybów. Czyli jest taka zasada: na dworze podlewa się wieczorem, w pomieszczeniach zamkniętych rano.
Często działkowicze zakładają własny kompostownik. Co można, a czego nie należy wrzucać do kompostownika? Jeśli np. kłącza popularnego chwastu jakim jest perz zdążą dobrze przegnić, nie ma problemu. Problem jest z dojrzałymi nasionami chwastów. Chwasty należy plewić na tyle wcześnie, żeby nie zdążyły wykształcić się dojrzałe nasiona, ponieważ w glebie przechowują się w zależności od gatunku, wiele lat, następnie razem z kompostem wysiewamy do gleby. Najlepszą metodą kompostowania jest pryzma. Kompostownik powinien być odpowiednio napowietrzany i nawadniany. By otrzymać dobrej jakości kompost pryzma powinna być co jakiś czas przekładana i jeżeli jest susza powinno się ją polewać wodą. Co ważne: nie należy do pryzmy dokładać trawy zaraz po skoszeniu w zbyt dużej ilości.
Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, projektowanie i urządzanie terenów zieleni" inż. Jerzy Ohrzal, 47-435 Raszczyce, ul. Raciborska 88 tel./fax 032 430 05 88, kom. 604590070 www.szkolka.eu
Firma proponuje w swojej ofercie:
– renowację trawników ;
– małą architektura;
– oczka wodne;
– trawniki siane (tradycyjne);
– trawniki dywanowe z rolek;
– renowację istniejących trawników;
– projektowanie, urządzanie i pielęgnację ogrodów (tarasów, balkonów);
– montaż systemów automatycznego nawadniania;
– budowę oczek wodnych, wodospadów;
– fachowe doradztwo.
Wanda Gozdek