Katyń. Hańba i chwała – rozstrzygnięcie konkursu

16 kwietnia o godzinie 11.00 w DK "Strzecha" w Raciborzu odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu "Katyń. Hańba i chwała". Uroczystość połączona będzie z projekcj filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Konkurs adresowany był do młodzieży gimnazjów i szkół średnich Raciborza i powiatu raciborskiego. Slużyć ma rozwojowi wiedzy młodych pokoleń o tym, co w potocznym języku zwykło się określać polską Golgotą Wschodu. Stanowi też lokalną formę upamiętnienia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

- reklama -

 

Najbardziej wstrząsającym przykładem sowieckiego ludobójstwa, najbardziej bolesnym symbolem stał się mord na niemal 19 tysiącach polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku. Dziś już nikt, poza spadkobiercami sprawców, nie wątpi w winę Rosji Sowieckiej, ale jeszcze nie tak dawno temat ten był zakłamywany i przemilczany, także na Zachodzie. Prawda zaś jest straszliwa: 5 marca 1940 roku Józef Stalin i inni członkowie Biura Politycznego WKP(b) złożyli swoje podpisy pod wyrokiem śmierci na polskich jeńców wojennych i odtąd ruszyła sowiecka machina zagłady. Pierwsze strzały padły 3 kwietnia… Myśląc: Katyń i mając osiemnaście lat, co czujemy dziś? Gdzie jest hańba, a gdzie chwała? Jak dotyka tego wszystkiego nasza pamięć, obudzona smutną rocznicą?

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here