Brzezie: W hołdzie zamordowanym w Ostaszkowie

8

W 70. rocznicę mordów w Ostaszkowie i Katyniu, w hołdzie zamordowanym policjantom z Brzezia n/O złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Ich pamięci. Zdjęcia

- reklama -

Wilhelm Rydygiel i Józef Pak – mieszkańcy Brzezia n/O zamordowani zostali wiosną 1940 roku w Ostaszkowie. W 2001 roku na pomniku umieszczono tablicę upamiętniającą tą zbrodnię.  

 

Dziś, w 70. rocznicę mordów w Ostaszkowie i Katyniu, złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Ich pamięci.

W uroczystości złożenia kwiatów udział wzięli: wiceprezydent Ludmiła Nowacka, naczelnik WEKiS Marek Kurpis, radny Marian Gawliczek, proboszcz parafii ks. Kazimierz Kopeć oraz w imieniu organizatorów dyrektor szkoły podstawowej Małgorzata Popiel oraz dyrektor przedszkola Danuta Zając wraz z dziećmi. Nie zabrakło również mieszkańców Brzezia. Z ust Ludmiły Nowackiej padło m.in. iż należy docenić, że obok wielkich tragedii narodowych lokalna społeczność pamięta o ofiarach pomordowanych w Ostaszkowie. Pamięć o jednostce jest najlepszym świadectwem dbałości o historię i przekazywania jej następnym pokoleniom.

 

„Wiele było absurdalnych śmierci podczas wojny, ale ta,
której nie umieliśmy (czy też nie mogliśmy) wytłumaczyć naszym dzieciom tkwiła w nas.
Dobrze więc, że są ludzie, którzy potrafią
przekazać młodemu pokoleniu prawdziwy obraz wojny.”

 

– napisała w 2001 roku Marta Pak, w liście skierowanym do redakcji Brzeskiego Parafianina po uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy. W ostatnim numerze Brzeskiego Parafianina (kwiecień 2010) czytamy krótkie wspomnienie tamtej uroczystości:

 

"Uroczystość wmurowania i poświęcenia (przez ówczesnego proboszcza ks. proboszcza Antoniego Pieczkę) tablicy pamiątkowej na brzeskim pomniku odbyła się 27 kwietnia 2001 roku dla upamiętnienia tragedii ponad 20 tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD w marcu 1940r. więzionych w obozach byłego ZSSR, tragedii objętej wspólną nazwą jako zbrodnia katyńska. Wśród zamordowanych znajdują się polscy policjanci z Brzezia n/Odrą, nazwiska to – Wilhelm Rydygiel, Józef Pak, którzy zginęli w Ostaszkowie.

Przebieg doniosłej uroczystości patriotycznej z udziałem harcerzy, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej w Raciborzu,rodziny pomordowanych, Rodziny Katyńskiej z Rybnika, młodzieży szkolnej, młodzieży Gimnazjum Nr 2 w Raciborzu zaproszonych gości i wielu parafian przestawiono (Brzeski Parafianin nr 50/2001).

Pomnik w Brzeziu jak w soczewce skupia tragiczne wzmagania naszego narodu w walce o niepodległość Polski. Tablica upamiętnia wydarzenia z 1940 roku jest bowiem trzecią tablicą na naszym pomniku.  Dwie pozostałe tablice upamiętniają:
– wzmagania powstań śląskich;
– nazwiska pomordowanych mieszkańców Brzezia n/Odrą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych;

 

Tegoroczne obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, 65. rocznicy zakończenia II wojny – zmuszają do refleksji – tworząc teraźniejszość, budując przyszłość – pochylmy głowy…"

 

//i/

/Na podstawie tekstu Małgorzaty Rother-Burek: Katyń-pamiętamy – Brzeski Parafianin 1(79)  4 kwietnia 2010/

 

Zobacz fotogalerie: 

 

Racibórz w żałobie

Cały kraj okrył się żałobą po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i towarzyszących im osób lecących na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W żałobie pogrążył się także Racibórz.

 

 

 

 

Raciborzanie uczcili pamięć ofiar katastrofy

– Wyrażamy swój ból, żal i łączymy się z rodzinami ofiar katastrofy – powitała zgromadzonych pod pomnikiem abp.  Gawliny Janina Wystub. Więcej słów nie padło, raciborzanie w milczeniu składali kwiaty i zapalali znicze. W ten sposób uhonorowano Tych, którzy w sobotę stracili życie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

 

 

 

Smutek i rozpacz widać wszędzie

Najpierw były pojedyncze flagi, spontaniczna reakcja ludzi na informację o śmierci głowy państwa. Dopiero po wielu godzinach od tragedii społeczeństwo uświadomiło sobie, że to prawda, że skończył się pewien rozdział w historii naszego kraju. Na pokładzie samolotu oprócz pary prezydenckiej było wiele świetnych umysłów, charyzmatycznych postaci, dlatego raciborzanie oddają hołd poległym na różne sposoby. Wspólna modlitwa, chwila zadumy w samotności. Trudno pojąć, że coś tak strasznego mogło się przydarzyć.

 

 

 

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

8 KOMENTARZE

 1. Dwie uroczystości ale jakże inne w wyrazie, jak wieś we wsi (dzielnicy Raciborza) pod tym samym pomnikiem. Już nie starczyło sił, aby zaprosić pozostałych przy życiu osób rodzin zamordowanych w Ostaszkowie i Katyniu. To chyba jedyna tablica pamiątkowa w Raciborzu na temat zbrodni Katyńskiej?

 2. xy

  Nie rozumiem o co Ci chodzi- jaka wieś we wsi?
  A poza tym kto miałby i kogo zapraszać ??? !!! – Najważniejsze osoby Brzezia tam były i złożyły hołd – To wspaniały gest.

 3. yx

  W hołdzie, złożyli sobie hołd w obecności kamer. Kto. kogo tu miał zapraszać – to sami swoi?

 4. qo_82

  YX- a Ty złożyłeś hołd?
  Najlepiej oceniać innych!!! Żeby w takiej chwili mieć ochotę na takie komentarze… to trzeba być z kamienia!!!!

 5. yx

  Nie byłem na akcji szkoły przy pomniku, bo nie wiedziałem, że coś takiego się szykuje, zresztą szkoła dba o hermetycznoś spraw szkolnych. A skojarzenia powstały z obrazów na portalu z dwóch takich imprez przy tym samym pomniku. Kto jakie ma serce poznajemy po jego czynach?

 6. qo_82

  No i sam dałeś sobie odpowiedź! Bo jeśli ktoś wyciąga wnioski tylko ze zdjęć, to odpowiedź nasuwa się sama!

 7. Myślę, że nie mozna przyrownywac uroczystosci wmurowania tablicy pamiątkowej do faktu złożenia kwiatów w rocznicę. Chyba jakoś poprzedni rozmówcy nie czują „drobnej róznicy” tych wydarzeń. Faktem jednak jest to, że chyba nigdzie w Brzeziu nie ogłoszono ,że takie spotkanie bedzie miało miejsce. MOżna wnioskować, że to szkoła sama zorganizowała i zaprosiła delegację urzędników? Czy tak było? Może ktos wie czy gdzies ktos ogłaszał to spotkanie? A może dzieci szkolne miały powiedziec w domu rodzicom i … zapomniały ?

 8. yx

  Autor o nick „qo…” ma problemy z logiką? przyszło mi odpowiedzieć na coś? nie mam pojęcia, jaka odowiedź może się nasuwać sama? Wnioskowanie na podstawie zdjęć, w moim przypadku jest logiczne. Nick ponizszy świadczy o braku rozeznanie na temat rodzin, poległych w Ostaszkowie. Wyręczanie się dziećmi w tej sytuacji potwierdza brak emocjonalnego współczucia organizatora wobec tych rodzin, tym bardziej w chwili obecnej !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here